Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.
„Potenciálně velký den pro Rusko a Ukrajinu! Pomyslete na statisíce životů, které budou zachráněny, protože tato nekonečná ‚krvavá jatka‘ snad skončí. Bude to úplně nový a mnohem lepší svět. Budu nadále spolupracovat s oběma stranami, aby se tak stalo. USA se místo toho chtějí zaměřit na obnovu a obchod. Čeká nás VELKÝ týden,“ napsal Trump.
Trump says it’s a “big day” for Russia & Ukraine and he’s working to end the “endless bloodbath.” Promises a “better world” and a “BIG week ahead.”
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 11, 2025
So far? He’s accomplished exactly zero. pic.twitter.com/i6zD6eFVKI
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu v Kyjevě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Friedrichem Merzem, britským ministerským předsedou Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem shodli na nabídce příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května a trvat přinejmenším 30 dní. Evropa i Spojené státy podle nich zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud Putin příměří odmítne.
S požadavkem na bezpodmínečné třicetidenní zastavení bojů přišly jako první Spojené státy; Ukrajina souhlasila, zatímco Rusko se jasně nevyslovilo. Trump si ukončení rusko-ukrajinské války vytkl jako svůj prvořadý zahraničněpolitický cíl. USA už dříve pohrozily, že pokud se cesta k příměří neotevře, zanechají snah o zprostředkování míru.