ZprávyTrump a Biden se nemohou shodnout na tématech poslední předvolební debaty

Trump a Biden se nemohou shodnout na tématech poslední předvolební debaty

Kandidáty v amerických prezidentských volbách čeká poslední předvolební debata, která může pomoci přesvědčit nerozhodnuté voliče. I jejím přípravám ale zatím dominují vyhrocené spory mezi volebními týmy republikánů a demokratů.

Po chaotické první debatě plné slovních přestřelek a urážek byla druhá debata zrušena a nahrazena dvěma samostatnými televizními vystoupeními kandidátů ve stejném čase.

Joe Biden a Donald Trump při první televizní debatě.

Nyní se mají Donald Trump a Joe Biden naposledy střetnout tváří v tvář. Republikáni přitom vyjadřují svou nespokojenost s výběrem moderátorky i témat.

BBC informuje, že republikáni obvinili pořadatele čtvrteční debaty z nadržování demokratům. Toho se měli dopustit nezařazením tématu zahraniční politiky.

Prezidentovi poradci poslali v pondělí Komisi pro prezidentské volby žádost o změnu diskutovaných témat. Zahraniční politika je podle manažera Trumpovy kampaně Billa Stepiena jedním z témat, na kterých se oba tábory již dříve shodly.

Joe Biden se podle Stepiena „zoufale snaží vyhnout konverzaci o svém podílu na zahraniční politice“ a komise se pokouší „izolovat Bidena od jeho vlastní minulosti“. Zároveň komisi obvinil, že svým straněním demokratickému kandidátovi „proměnila celé debatní období ve fiasko“, v jehož objektivitu „veřejnost ztratila víru“.

Podle tiskového tajemníka demokratů T.J. Duckloa se ale obě kampaně s komisí dohodly „už před mnoha měsíci“, že témata bude vybírat moderátorka.

Ducklo se domnívá, že o tom teď Trumpovi lidé „lžou, protože Donald Trump má strach čelit dalším otázkám na svou otřesnou reakci na covid“.

Prezident si také podle něj „dělá víc starostí s pravidly debaty, než s poskytnutím potřebné pomoci národu v krizi“.

Poslední prezidentskou debatu bude moderovat zpravodajka NBC News Kristen Welkerová. Donald Trump již během kampaně v arizonském Prescottu označil Welkerovou za „radikální demokratku“.

Po zmatcích a překřikování v první debatě zavedla Komise pro prezidentské debaty nové pravidlo, podle kterého ztlumí mikrofon protikandidáta během úvodních dvouminutovým proslovů ke každému tématu.

Tématy oznámenými Kristen Welkerovou jsou americké rodiny, rasová otázka, změna klimatu, národní bezpečnost a vůdcovství.

Doporučujeme

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama