8.1 C
Czech
Středa 10. prosince 2025
Protext ČTKTisková zpráva klubu zastupitelů SPD, Trikolóra a Nezávislí pardubického zastupitelstva

Tisková zpráva klubu zastupitelů SPD, Trikolóra a Nezávislí pardubického zastupitelstva

Pardubice 21. března 2024 (PROTEXT) – Město Pardubice dlouhodobě poskytuje dotace pro klub OK Lokomotiva Pardubice – orientační běh. Tomuto spolku předsedá pardubický zastupitel Petr Klimpl z ODS a členem výboru spolku je rovněž zastupitel města a poslanec Parlamentu ČR Karel Haas.

Tito dva politici pánové Haas a Klimpl, poslanec a zastupitel, jsou dle našeho názoru v učebnicovém konfliktu zájmů, kdy jsou u zdroje informací a peněz, které následně čerpají pro svoje privátní aktivity. Toto pokrytectví a amorální chování je pro nás nepřijatelné a protože je našimi zastupitelských hlasy nemůžeme ovlivnit, ukončujeme členství našich zastupitelů ve sportovní komisi.

Je pro nás nepochopitelné a nepřijatelné chování právníka, který sedí v kontrolním výboru a kontroluje předání peněz z kapsy města do kapsy svého sportovního klubu.

Jako člen dozorčí rady Nadace pro rozvoj města Pardubice, který spravuje největší majetek města – pozemky, cítím za tento majetek morální a zákonnou odpovědnost. Ing. Jaroslav Kňava z ODS, předseda dozorčí rady nadace, ani jednou nesvolal řádné jednání dozorčí rady, i když jsem ho opakovaně k tomu vyzýval. Proto jsem nepodepsal výroční zprávu nadace a ukončuji svoje členství v dozorčí radě. Nadále nechceme za náš klub do dozorčí rady už nikoho nominovat, pokud tam bude někdo z ODS.

Nedávno jsem byl nominován do Rozvojového fondu Pardubice, do dozorčí rady. Za velmi krátké období jsem zjistil, že hlavní důvod nedávného stíhání některých pardubických politiků – parkovací dům u hokejové arény, je opravdu zásadní problém. Jeho vítězný dodavatel firma PORR slíbila o 100 dní zkrátit dodání stavby. Nedávno ovšem zjistili, že pod pozemkem je zátěž a odmítli ve stavbě pokračovat.

Předpoklad ekologické zátěže (bývalá benzínová pumpa) byl avizován již v zadávacím řízení. Dokonce byl i nastaven scénář možných víceprací za likvidaci kontaminované zeminy v případě velkého nálezu. Na délku výstavby tato skutečnost nemá žádný vliv – byla avizována předem a firmy v soutěži s tím musely počítat. Už dnes je ale skluz realizace v desítkách dnů. Protože odmítli stavět je zcela jisté, že budou požadovat finance za očekávané vícepráce. Opět byla uzavřena špatná smlouva a musíme se proto ptát. Kdo bude hradit skluz, když firma nedodrží slíbenou rychlost realizace a bude chtít financovat vícepráce ? Smluvní vztahy uzavírané za město nejsou korektní a vyrovnané především pro město ! Proto ukončuji rovněž členství v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice !

Už na stavbu fotbalového stadionu byly od firmy PORR požadovány vícepráce 2 x 40 milionů Kč. Žádám i o prověření a zveřejnění informace, že fotbalový stadion neodpovídá zadání a nelze ho certifikovat pro vyšší soutěže. Nemůžeme se podílet na dalším podvádění voličů v tom, kolik je reálně utráceno z městské poklady namísto původně vysoutěžené předpokládané hodnoty na některé stavby.

Nechci být terčem dalšího vyšetřování a “sklízet úspěchy” za chyby mých předchůdců v orgánech fondu. Nemůžeme se podílet na dalším podvádění voličů v tom, kolik je reálně utráceno z městské poklady namísto původně vysoutěžených nákladů na některé stavby. Pokud jiným stranám je to jedno, nám NE !

MUDr. Vítězslav Novohradský

předseda Klubu SPD, Trikolóra a Nezávislí zastupitelstva města Pardubice

 

 

Reklama

Doporučujeme

Italská kuchyně získala status UNESCO

Itálie má nový důvod k oslavám. Její národní kuchyně se stala první gastronomickou tradicí na světě, kterou UNESCO uznala jako nehmotné kulturní dědictví. Rozhodnutí padlo po třech letech úsilí italského ministerstva zemědělství a má pomoci chránit originální recepty před napodobiteli.

Neutrální status otevřel Rusům a Bělorusům cestu do kvalifikace

Mezinárodní lyžařská federace FIS povolila prvním devíti sportovcům z Ruska a Běloruska návrat do kvalifikací na zimní olympiádu v Itálii. Zákaz startu platil od roku 2022. Zlom přinesl až verdikt sportovní arbitráže CAS, který otevřel cestu k návratu pod neutrálním statusem.

Nové hodnocení The Economist posílá Slovensko mezi nejslabší ekonomiky

Nový žebříček The Economist ukázal velké rozdíly mezi vyspělými ekonomikami. Zatímco jih Evropy zažil další silný rok a Česko i Polsko si polepšily, Slovensko skončilo mezi posledními posledními. Důvodem jsou slabé ekonomické výsledky, přetrvávající inflace a malý zájem investorů.

Nobelovu cenu za mír převzala dcera Machado

Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržela venezuelská opoziční představitelka María Corina Machado, dnes v Oslu převzala v zastoupení její dcera Ana Corina Sosa, píší tiskové agentury. Ta poté pronesla tradiční přednášku laureátů místo nepřítomné matky. Přednáška je dostupná na webových stránkách Nobelova institutu.

Ve čtvrtek se sejdou lídři koalice ochotných, poté se chystá další schůzka

Ve čtvrtek se uskuteční virtuální jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu v obraně před ruskou invazí. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Už v pondělí se v Londýně sešli britský premiér Keir Starmer, Macron a německý kancléř Friedrich Merz s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby projednali evropský návrh k podobě amerického mírového plánu pro Ukrajinu.

KOMENTÁŘ: Centrální banka USA znovu hýbe zemí. Proč investory fascinují úrokové sazby?

Bankéři, investoři, správci fondů, šéfové amerických firem – ti všichni budou v týdnu sledovat, jakým způsobem rozhodne centrální banka USA o dalším vývoji úrokových sazeb. Očekává se totiž další snížení. Proč investoři rozhodnutí Fedu tolik prožívají?

SpaceX chce v rámci vstupu na burzu získat přes 30 miliard dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska hodlá v příštím roce v rámci vstupu na burzu získat více než 30 miliard dolarů (zhruba 625 miliard Kč). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Vstup firmy SpaceX na burzu by se tak mohl stát největší primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) v historii.

Rakouská vláda jedná o osudu hraničních kontrol, týkají se i Česka

Rakouská vláda by brzy mohla představit nový koncept ostrahy hranic, který by ukončil stávající hraniční kontroly týkající se mimo jiné i Česka nebo Slovenska. Dnes o tom informoval list Kronen Zeitung, podle kterého takovou možnost tvrdě kritizuje burgenlandský hejtman Hans Peter Doskozil. Podle něj by to byla hrubá nezodpovědnost, jejíž následky by dolehly především na jeho spolkovou zemi. Vládní koalici lidoveckého kancléře Christiana Stockera rovněž vyčítá, že ho k nynějšímu jednání o osudu kontrol nepřizvala.

Evropa už o snižování závislosti na Číně jen nemluví, postupuje k činům

Čína má nadbytečnou produkci a slabou domácí poptávku, Evropa je na ní závislá a americká obchodní politika ještě zvýšila čínský dovoz na starý kontinent. Evropská unie (EU) se ale od pandemie snaží diverzifikovat dodavatelský řetězec. Brzy už nepůjde jen o řeči, ale i činy, tvrdí Jens Eskelund, prezident Obchodní komory EU v Číně.

Papež zkritizoval Trumpa za výroky o Evropě, varoval před rozkladem

Papež Lev XIV. v úterý po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zkritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu Evropy a snahu ji obejít při jednání s Ruskem o míru na Ukrajině. Podle hlavy katolické církve není takový přístup realistický.

Rok 2025 se řadí mezi nejteplejší v historii

Rok 2025 potvrzuje trend poslední dekády. Teploty stoupají, extrémy sílí a vědecké týmy hlásí další rekordy, které posouvají planetu dál od podmínek, na které byla zvyklá. Data ukazují, že letošek patří mezi nejteplejší roky vůbec.

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj poblahopřál Babišovi ke jmenování premiérem a popřál mu mnoho úspěchů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na síti X pogratuloval Andrejovi Babišovi ke jmenování premiérem, popřál mu mnoho úspěchů a uvedl, že se těší na další posílení spolupráce obou zemí. Zmínil přitom působení českých firem na Ukrajině nebo spolupráci s nimi. Napsal, že se rád v blízké budoucnosti s novým předsedou české vlády setká. Předsedovi hnutí ANO pogratulovala také premiérka Julija Svyrydenková, která ho pozvala na Ukrajinu.

Ruské útoky proměnily ukrajinský Cherson v město duchů

Oleksij Melnyčenko servíroval obyvatelům jihoukrajinského Chersonu kávu a s ní dávky normálnosti uprostřed ruské dělostřelecké palby a vzdušných útoků tak dlouho, jak mohl. Nakonec kavárnu nazvanou Prostir (Prostor) zavřel. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž osud kavárny svědčí o tom, jak se život ve městě stal nebezpečnějším než dříve. Agentura AP před časem upozornila, že místní a vojáci hovoří v souvislosti s ruskými útoky v Chersonu jako o takzvaném lidském safari.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama