Převážně klidné demonstrace v ulicích centra Tokia se v neděli zúčastnily tisíce lidí. Protestovaly proti puči v Myanmaru neboli Barmě, který hýbe poslední dva týdny tímto jihovýchodním asijským státem. Dle organizátorů se jedná o dosud největší podobný protest v Japonsku. Informovala o tom agentura Reuters.
Více než 4 tisíce lidí pochodovaly v neděli ulicemi centra Tokia, jako jsou obchodní oblasti Shibuya a Omotesando. Mnoho z nich s fotografiemi zadržené barmské vůdkyně vlády Aung San Suu Kyi (Aun Schan Su Ťij), nebo cedulemi s nápisy: „Pomozte nám zachránit Myanmar“ a „Zastavte zločiny proti lidskosti“. Někteří protestující na sobě dokonce měli roušky s obrázkem Su Ťij. Z důvodu pandemie však byla demonstrace poklidná, neboť většina protestujících tiše pochodovala a nevykřikovala hesla, aby nepodporovala šíření viru.
Od pokusu o vojenský puč v Barmě 1. února se v Japonsku konalo několik demonstrací, zejména myanmarských obyvatel Japonska. Dle organizátorů se v neděli jednalo o dosud největší podobný protest v Japonsku.
„Je to velmi srdcervoucí. Chci se vrátit do Myanmaru, abych se k nim přidal, ale nemohu kvůli situaci (zákaz cestování kvůli pandemii koronaviru). Místo toho se dnes připojuji zde a dělám, co mohu,“ uvedl jeden z protestujících pro agenturu Reuters Thant Zaw Htun, který je původem z Yangonu, největšího města Myanmaru.
Zároveň s protestem v Japonsku v neděli desítky tisíc lidí vyšly do ulic v Barmě, a to devátý den v řadě. Na začátku února zde totiž došlo k vojenskému puči a také zadržení šéfky vlády Su Ťij a dalších politiků. Tisíce lidí tak proti puči, který svrhl demokraticky zvolenou vládu, začaly protestovat, a to navzdory tamnímu nedávnému zákazu shromažďování a zákazu vycházení v noci. Jedná se o největší demonstrace v zemi od takzvané šafránové revoluce v roce 2007.
Zadržení šéfky vlády by mělo skončit v pondělí. Puč byl však odsouzen západními zeměmi a USA dokonce ohlásilo sankce vůči vládnoucím generálům. I další země zvažují opatření. Je však nepravděpodobné, že by Japonsko či některé další asijské národy přerušily s Barmou vztahy. Má totiž pro tyto země v regionu strategický význam.