Thajsko ve čtvrtek zahájilo právní kroky proti Facebooku a Twitteru za ignorování žádostí o odstranění obsahu. Jedná se o první takovýto krok této asijské země proti velkým internetovým firmám.
Digitální ministerstvo (The digital ministry) podalo právní stížnosti poté, co obě společnosti zmeškaly 15denní lhůtu, aby plně vyhověly soudem vydaným příkazům k zastavení šíření obsahu z 27. srpna, uvedl pro agenturu Reuters digitální ministr Puttipong Punnakanta.
Stížnosti se týkaly amerických mateřských společností, a nikoli jejich thajských dceřiných společností.
Původně měly být podniknuty právní kroky i proti společnosti Google. Ta ale ve středu pozdě v noci odtsranila požadovaná videa z YouTube.
„Je to poprvé, co používáme zákon o počítačové kriminalitě, abychom podnikli kroky proti platformám za nedodržování soudních příkazů,“ řekl Puttipong novinářům.
Podle zákona o počítačové kriminalitě, který zakazuje vkládání nepravdivých informací nebo údajů ovlivňujících národní bezpečnost, může ignorování soudního příkazu vést k pokutě až do výše 200 000 bahtů (6 347 $), poté 5 000 bahtů (159 $) za den, dokud nebude příkaz dodržen.
Puttipong Punnakanta nezveřejnil podrobnosti o obsahu. Thajsko má ale přísný zákaz urážet monarchii. V posledních letech tak úřady podaly soudní příkazy s žádostmi, aby platformy sociálních médií omezily nebo odstranily obsah týkající se urážek monarchie a jiný nelegální obsah, jako je hazard nebo porušování autorských práv.
Ministerstvo podá více žádostí o zastavení šíření obsahu na Facebooku, Twitteru a Googlu a požádá společnosti, aby ze svých platforem odstranily více než 3 000 položek, jejichž obsah sahá od pornografie po kritiku monarchie, uvedl Puttipong.
Twitter to odmítl komentovat. Facebook a Google nereagovaly na žádosti agentury Reuters o komentář.