17.4 C
Czech
Sobota 10. června 2023

Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

Vision Pro: Ambiciózní headset pro smíšenou realitu od společnosti Apple

Apple oznámil náhlavní soupravu Vision Pro na své vývojářské konferenci WWDC. Headset pro smíšenou realitu se začne prodávat na americkém trhu začátkem příštího roku a později ve stejném roce i v Evropě.

Tezos aktivuje aktualizaci „Mumbai“ umožňující více než milion transakcí za sekundu

Bern 30. března 2023 (PROTEXT/BusinessWire) – • Po poslední aktualizaci databáze Tezos, Mumbai, může kdokoli jako nové řešení škálovatelnosti nasadit Smart Rollups (systémy přenosu transakcí a jejich validaci mimo blockchain – decentralizovanou distribuovanou databázi – a následný zápis dat zpět ve zmenšené velikosti).

• Systémy Smart Rollups umožňují škálovat (podstatnou rychlostí zvyšovat počet odbavených transakcí) databázi Tezos na hodnotu přes jeden milion transakcí za sekundu a to bez ohrožení decentralizace.

• Navíc mohou nyní vývojáři stavět na databázi Tezos s pomocí programovacích jazyků všeobecného užití jako jsou Rust, C a C++.

Tezos, průkopnická decentralizovaná distribuovaná databáze pro protokol Proof-of-Stake (algoritmus důkazu hodnoty) a pro on-chain governance (systém řízení a realizace změn v databázích kryptoměn), aktivovala Mumbai, svou třináctou aktualizaci jádrového protokolu. Aktualizace Mumbai zavádí Smart Rollups, nové řešení škálovatelnosti Vrstvy 2 zabudované přímo do protokolu, což staví Tezos do čela slibné technologie „rollup“ (systému předpokládajícího, že data zapsaná do blockchainu jsou správná, kdy však každý účastník sítě může výpočet napadnout, což vede k opětovnému výpočtu validace v základní vrstvě a případné úpravě).

Smart Rollups umožňují, aby decentralizované aplikace (dApps) těžily ze svých vlastních vyhrazených hardwarových zdrojů pro zpracování velkého objemu transakcí, přičemž integrita a zabezpečení Smart Rollup je garantována hlavním řetězcem Tezos nebo Vrstvou 1.

Díky tomuto přístupu bude ekosystém Tezos schopen překonat v roce 2023 milník jednoho milionu transakcí za sekundu aniž by obětoval decentralizaci.

Zabezpečené, flexibilní a pro vývojáře přívětivé

Systémy Smart Rollups jsou dodávány s vyspělými technickými vlastnostmi, což jsou zejména:

• Plně decentralizované otevřeně interaktivní důkazy o chybě („fraud proofs“) zaručují bezpečnost a integritu seznam transakcí („rollup“) za předpokladu, že ve validaci seznamu transakcí je alespoň jeden čestný účastník.

• Prováděcí prostředí WebAssembly (WASM) umožňuje flexibilní vývoj a nasazení široké škály decentralizovaných aplikací. Vývojáři mohou nyní používat programovací jazyky všeobecného použití jako jsou Rust, C a C++ pro výstavbu nejrůznějších aplikací od zakázkových obchodních řešení až po veřejně otevřené platformy jako je řetězec kompatibilní s EVM, který je přidaný navíc k databázi Tezos.

• Pokročilé vlastnosti seznamu transakcí zjednodušují interakce jako je vysílání z Vrstvy 1 do všech seznamů transakcí, vyvolání chytrých kontraktů Vrstvy 1 z Vrstvy 2 nebo přenos položek mezi vrstvami.

• Jsou možná nová řešení dostupnosti dat, protože systémy Smart Rollups podporují běžné datové kanály, aby fungovaly jako rozhraní s poskytovateli dat mimo databázi Tezos.

Nižší latence, rychlejší databáze

Vedle seznamů transakcí se prostřednictvím Mumbai zavádí také vylepšení Vrstvy 1 databáze Tezos. Čas tvorby nového bloku je snížen ze 30 na 15 sekund, což je umožněno pomocí takzvané Pipelined validation. Tato změna snižuje latenci sítě a poskytuje uživateli celkově hladší praxi.

Zdokonalení protokolu zahrnuje také aktualizace dříve existujících vlastností, jako například Tickets, které se staly pružnějšími tím, že byly umožněny přímé přenosy mezi uživateli.

Vývoj hnaný vpřed komunitou

Jako u každé aktualizace databáze Tezos, bylo i aktualizace Mumbai ověřena a schválena komunitou prostřednictvím procesu „on-chain governance“ databáze Tezos.

Aktivace aktualizace Mumbai je vyvrcholením několikaměsíční spolupráce mezi týmy vývojářů a širší komunitou Tezos.

Odborníci z Nomadic Labs,

Marigold, TriliTech, Oxhead Alpha, Tarides, DaiLambda a Functori přispěli k této aktualizaci, která odkrývá novou éru škálovatelnosti a otvírá dveře k tomu, aby byly do databáze Tezos zavedeny vzrušující nové aplikace.

O TEZOS

Tezos znamená chytrý kapitál a nově definuje význam držení a směny hodnot v digitálně propojeném světě. Tezos, samočinně aktualizovatelná a energeticky efektivní a prokazatelně úspěšná databáze s protokolem shody „Proof of Stake“, si bezproblémově osvojuje inovace zítřka, aniž by byly narušeny sítě dneška. Více informací je k dispozici na www.tezos.com.

O NADACI TEZOS

Nadace Tezos je švýcarská nezisková nadace, která podporuje vývoj a dlouhodobý úspěch protokolu Tezos, energeticky efektivní databáze se schopností vývoje vlastní aktualizací. Více informací je k dispozici na www.tezos.foundation.

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

(BW)

Zdrojovou verzi najdete na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20230329005900/cs/

Kontakt:

Randall Woods

[email protected]

Zdroj: Tezos

Sledujte nás na sítích

Kouř z kanadských lesních požárů doputoval do Evropy. Zaznamenali ho v Norsku

Kouř ze stovek lesních požárů hořících v Kanadě, který již zahalil některé části USA a kvůli němuž je zhruba 75 milionů lidí vystaveno výstraze ohledně kvality ovzduší, se podle tamních vědců dostal až do Norska.

V Kolumbii se po 40 dnech našly čtyři děti ztracené po pádu letadla v džungli

Na jihu Kolumbie se po 40 dnech našly čtyři děti - sourozenci, kteří se po pádu malého letadla ztratili v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Děti ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody, napsala agentura Reuters. Čtveřice dorazila dnes do hlavního města Bogoty, kde se jí věnovali lékaři.

Trump měl dle obžaloby uchovávat přísně utajované dokumenty ve sprše i tanečním sálu svého sídla na Floridě

Bývalý americký prezident Donald Trump čelí obvinění z neautorizovaného zadržování utajovaných informací, maření spravedlnosti a nepravdivých prohlášení. Podle v pátek uveřejněné obžaloby měl uchovávat dokumenty týkající se jaderných zbraní nebo vojenských útoků. Skladoval je například ve sprše nebo tanečním sálu svého sídla Mar-a-Lago.

Binance.US kvůli právním potížím pozastaví vklady a výběry ve fiat měnách

Binance.US uvádí, že od 13. června přechází na plně kryptoměnovou burzu, a to s odvoláním na tlak ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). Ta se na společnost tento týden zaměřila s rozsáhlým donucovacím opatřením.

Rozmísťování jaderných zbraní v Bělorusku začne v červenci, řekl Putin

Rusko začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku hned po dokončení stavby jejich skladu 7. až 8. července, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při páteční schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči.

DALŠÍ ČLÁNKY

Lékárna.cz připomíná Global Wellness Day

Praha 10. června 2023 (PROTEXT) - K dnešnímu světovému "dni pohody" Global Wellness Day (10.6.) se přihlásila první lékárna na českém internetu Lékárna.cz, a...

Sjezd ČSSD živě: Sociální demokracie volí nové vedení strany

Volba nového vedení strany, konkrétně předsedy, statutárního místopředsedy, dalších místopředsedů a předsedy Ústřední kontrolní komise je stěžejním bodem programu 45. sjezdu ČSSD. Delegáti rozhodnou...

Bronz z mistrovství světa pro motorové paraglidisty mezi pylony

Praha 9. června 2023 (PROTEXT) - Co se nepodařilo paraglidistům létajícím bez motoru, to se podařilo paraglidistům s motorem v disciplíně - rychlostní slalom...

Orientace ve vývoji, společné budování chytřejšího finančnictví: Huawei Cloud představuje Data Warehouse 3.0

Šanghaj 9. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Ve dnech 7. až 8. června proběhl v Šanghaji summit o inteligentních finančních službách Huawei Global Intelligent Finance...

Společnost Allwyn oznamuje první partnerství s prestižním cyklistickým Závodem míru

Lucern (Švýcarsko) 9. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Allwyn, přední mezinárodní provozovatel loterií, oznamuje své první partnerství se Závodem míru, prestižním cyklistickým závodem jezdců...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kouř z kanadských lesních požárů doputoval do Evropy. Zaznamenali ho v Norsku

Kouř ze stovek lesních požárů hořících v Kanadě, který již zahalil některé části USA a kvůli němuž je zhruba 75 milionů lidí vystaveno výstraze ohledně kvality ovzduší, se podle tamních vědců dostal až do Norska.

V Kolumbii se po 40 dnech našly čtyři děti ztracené po pádu letadla v džungli

Na jihu Kolumbie se po 40 dnech našly čtyři děti - sourozenci, kteří se po pádu malého letadla ztratili v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Děti ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody, napsala agentura Reuters. Čtveřice dorazila dnes do hlavního města Bogoty, kde se jí věnovali lékaři.

Trump měl dle obžaloby uchovávat přísně utajované dokumenty ve sprše i tanečním sálu svého sídla na Floridě

Bývalý americký prezident Donald Trump čelí obvinění z neautorizovaného zadržování utajovaných informací, maření spravedlnosti a nepravdivých prohlášení. Podle v pátek uveřejněné obžaloby měl uchovávat dokumenty týkající se jaderných zbraní nebo vojenských útoků. Skladoval je například ve sprše nebo tanečním sálu svého sídla Mar-a-Lago.

Binance.US kvůli právním potížím pozastaví vklady a výběry ve fiat měnách

Binance.US uvádí, že od 13. června přechází na plně kryptoměnovou burzu, a to s odvoláním na tlak ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). Ta se na společnost tento týden zaměřila s rozsáhlým donucovacím opatřením.

Rozmísťování jaderných zbraní v Bělorusku začne v červenci, řekl Putin

Rusko začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku hned po dokončení stavby jejich skladu 7. až 8. července, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při páteční schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči.

Rusko podle Zelenského ostřeluje i místa evakuace v Chersonské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ve svém pravidelném nočním videoposelství uvedl, že se Rusko snaží ještě zhoršit ekocidu, kterou způsobilo zničením Kachovské přehrady. Podle něj ruské síly nadále ostřelují Chersonskou oblast postiženou záplavami, přičemž útočí i na místa, odkud se lidé evakuují. Ukrajinský prezident zároveň vyzdvihl "výsledky" ukrajinských sil v těžkých bojích v Doněcké oblasti na východě země, píše agentura Reuters.

Trumpa čeká podobný proces jako při první obžalobě, podle médií mu hrozí vězení

Dva měsíce poté, co si vyslechl obžalobu v New Yorku, čeká bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa podobná procedura po vznesení federálních obvinění v kauze přechovávání vládních dokumentů v jeho floridském sídle. Očekávaný vývoj dnes popisuje řada médií včetně agentury Reuters nebo webu Politico, přičemž upozorňují, že od soudního procesu pravděpodobně Trumpa dělí mnoho měsíců. Pokud by byl nakonec uznán vinným, hrozí mu vězení.

Planeta se otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za desetiletí, tvrdí studie

Planeta se nyní v důsledku lidské činnosti otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za jedno desetiletí a emise skleníkových plynů dosahují bezprecedentní úrovně. Napsala to agentura AFP s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii zveřejněnou ve čtvrtek v odborném časopise Earth System Science Data (ESSD).

Stav batolat pobodaných při útoku na hřišti je stabilní. Francie opěvuje hrdinného batůžkáře

Lidé v pátek pokládali květiny na místo ve francouzském horském městečku Annecy, kde útočník pobodal čtyři batolata. Národ je v šoku a vzdává hold mladému batůžkáři, který se snažil útok zastavit.

Tom Holland: Natáčení psychologického thrilleru mě zlomilo, od hraní si dávám roční pauzu

Britský herec Tom Holland poznal, jak je důležité dát své duševní zdraví na první místo. Po ztvárnění hlavní role v chystané minisérii Přeplněný pokoj (The Crowded Room) si naordinoval roční pauzu od hraní.