Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Tato letiště jsou letos v létě nejhorší, pokud jde o zpoždění a rušení letů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Každý, kdo byl nedávno na letišti, asi zaznamenal, že poptávka po cestování je zpět. Co není zpět, jsou zdroje potřebné ke zvládnutí návalu cestujících. Na kterých letištích je to podle CNN letos v létě nejhorší?

  Přidejte letní počasí k problémům s personálem na letištích a v leteckých společnostech a máte dokonalou smršť zpoždění a zrušených letů.

  Například na letišti Toronto Pearson International Airport v Kanadě byla podle údajů sestavených pro CNN Travel webem FlightAware pro sledování letů více než polovina plánovaných letů mezi 26. květnem a 19. červencem zpožděna. Neuvěřitelných 52,5 % plánovaných letů! Toronto Pearson je také celosvětově na 4. místě v počtu zrušených letů, za toto období jich bylo 6,5 %.

  Air Canada v úterý představila flexibilní politiku nabízející bezplatnou změnu letenek (v závislosti na dostupnosti) zaměřenou konkrétně na Toronto Pearson „kvůli delším než obvyklým zpožděním“.

  Pravidla umožňují cestujícím změnit své odlety či přílety na letiště Billy Bishop Toronto City Airport nebo prodloužit dobu transferu na letišti Toronto Pearson. Air Canada již snížila počet letů ve svém letním letovém řádu, aby snížila narušení letů. Federální agentura Transport Canada spolupracuje s průmyslem na zkrácení čekacích dob.

  Zmatek v Evropě

  Torontské letiště samozřejmě není zdaleka samo, kdo se potýká s problémy. Sedm z top 10 světových letišť, která mají letos v létě zpoždění, seřazených podle procenta zpožděných pravidelných letů, se nachází v Evropě. Letiště ve Frankfurtu, Paříži, Amsterdamu a Londýně zaznamenávají podle údajů FlightAware největší zpoždění.

  Londýnské letiště Heathrow nedávno učinilo mimořádný krok a požádalo letecké společnosti, aby letos v létě přestaly prodávat letenky na krátké vzdálenosti.

  Do první desítky na celosvětovém seznamu zpoždění se dostalo jedno americké letiště: Mezinárodní letiště Orlando na Floridě. V samostatných údajích FlightAware specifických pro USA, které CNN sledovala minulý týden, se tři floridská letiště umístila v top 10 z hlediska zpoždění ve Spojených státech.

  Letiště s největším počtem letních zpoždění

  Zde je 10 největších světových letišť, která mají letos v létě zpoždění, zároveň uvádíme procento zpožděných letů:

  1. Toronto Pearson International Airport (Kanada): 52,5 %

  2. Letiště Frankfurt (Německo): 45,4 %

  3. Paris Charles de Gaulle Airport (Francie): 43,2 %

  4. Amsterdam Airport Schiphol (Nizozemsko): 41,5 %

  5. Letiště London Gatwick (Spojené království): 41,1 %

  6. Letiště Heathrow (Spojené království): 40,5 %

  7. Letiště Mnichov (Německo): 40,4 %

  8. Aténské mezinárodní letiště (Řecko): 37,9 %

  9. Letiště Sydney Kingsford Smith (Austrálie): 34,2 %

  10. Mezinárodní letiště Orlando (Spojené státy americké): 33,4 %

  Hodnocení jsou z dat FlightAware od 26. května do 19. července.

  Globální letiště s největším počtem zrušených letů

  Mezinárodní letiště Shenzhen Bao’an v čínské provincii Guangdong je letos v létě světovou jedničkou v počtu zrušených letů, podle údajů FlightAware bylo zrušeno téměř 8 % letů. Čínská mezinárodní letiště Guangzhou Baiyun a Chongqing Jiangbei International Airport se také umístila v top 10.

  Pokračující cestovní omezení a lockdowny výrazně zpomalily cestování v Číně, kde přísná politika nulového covidu udržovala zemi uzavřenou pro většinu mezinárodních cest od začátku pandemie. Během květnového svátku Svátku práce v Číně se podle ministerstva kultury a cestovního ruchu snížily tuzemské cesty o třetinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

  Tři americká letiště se také umístila v top 10, pokud jde o procento zrušených pravidelných letů, přičemž letiště Newark a LaGuardia v oblasti New Yorku na druhém a třetím místě a Washington’s National Airport na osmém.

  Zatímco Evropa dominovala celosvětovému seznamu zpoždění, pouze jedno evropské letiště (Amsterdam Schiphol) se objevuje v seznamu top 10 letišť, co se týká zrušených letů. Zároveň sem patří jedno australské a jedno indonéské letiště.

  Zde je 10 letišť, která letos v létě zrušila nejvíce letů:

  1. Mezinárodní letiště Shenzhen Bao’an (Čína): 7,9 %

  2. Newark Liberty International Airport (USA): 7,4 %

  3. Letiště LaGuardia (USA): 7 %

  4. Toronto Pearson International Airport (Kanada): 6,5 %

  5. Soekarno – mezinárodní letiště Hatta (Indonésie): 6,2 %

  6. Letiště Sydney Kingsford Smith (Austrálie): 5,9 %

  7. Mezinárodní letiště Guangzhou Baiyun (Čína): 5,2 %

  8. Národní letiště Ronalda Reagana Washington (USA): 5 %

  9. Mezinárodní letiště Chongqing Jiangbei (Čína): 4,6 %

  10. Amsterdam Airport Schiphol (Nizozemsko): 3,9 %

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS