-1.8 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávyTálibán odsoudil k smrti tlumočníkova bratra. Za napomáhání Američanům

Tálibán odsoudil k smrti tlumočníkova bratra. Za napomáhání Američanům

Radikální islamistické hnutí Tálibán, které převzalo moc v Afghánistánu, odsoudilo k smrti bratra afghánského tlumočníka. Rozsudek mu poslali ve třech dopisech, které má k dispozici CNN.

Tálibán muže, jehož identitu CNN zná, ale chrání, odsoudil za pomáhání Američanům a také za pomoc svému bratrovi, který byl tlumočníkem pro americkou armádu. Bývalý důstojník CNN potvrdil, že bratr odsouzeného skutečně pro alianční vojska pracoval. Dopisy Tálibánu jsou důkazem, že radikálové jdou i po rodinných příslušnících spolupracovníků spojenců. Mnohým z nich nezbyde nic jiného, než snažit se ze země uprchnout, což je každým dnem těžší.

Byl jste obviněn z pomáhání Američanům,“ stojí v prvním, ručně psaném dopise, který muž dostal zhruba před třemi měsíci. „Také jste obviněn z napomáhání svému bratrovi, který je tlumočník.“ Tálibán v prvním dopise přikazuje muži, aby se dostavil na slyšení.

Protože tak neučinil, přišel druhý dopis. V něm mu Tálibán oznámil, že na soud nepřišel. Opět nereagoval, a tak přišel zanedlouho dopis třetí. Tentokrát už vytištěný.

Protože jste nebral vážně varování, abyste přestal napomáhat křižáckým vetřelcům a také jste ignoroval soudní obsílky, byl jste uznán vinným v nepřítomnosti a odsouzen k smrti,“ stojí v dopise. Všechny tři listy jsou napsané v paštúnském jazyce a mají pečetě, které jsou shodné s těmi, co Tálibán používá.

Nikomu neublížíme, sliboval Tálibán

Soudní rozhodnutí je konečné a nemáte právo se odvolat,“ píší radikálové ve třetím dopise. „Tuto cestu jste si vybral sám a vaše smrt bude brzy následovat dle Boží vůle.“

Tyto obsílky poněkud nabourávají současnou snahu Tálibánu o mírnější image. „Nikomu v Afghánistánu neublížíme. Jsme jiní než před dvaceti lety,“ řekl mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid na tiskové konferenci minulý týden.

Ve skutečnosti se ale zemí šíří zprávy, které vyvolávají pochybnosti. Naopak se ukazuje, že se Tálibán bude chtít spojeneckým pomocníkům brutálně mstít. Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena je nyní pod tlakem evakuovat z Afghánistánu nejen žadatele o azyl, ale i ostatní Afghánce, kteří se nyní strachují o své životy.

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama