Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Tajemné knihkupectví. Ráj pro milovníky detektivek a záhad

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejstarší a největší knihkupectví na světě, které nabízí pouze mysteriózní literaturu, krimi, špionáž a thrillery. Ráj pro milovníky detektivek na Manhattanu v New Yorku.

  Mysteriózní příběhy a romány tu byly vždy a měly velkou popularitu u čtenářů. Ale ne vždy byly respektovány. Otto Penzler se významně podílel na této transformaci. Je to pravděpodobně nejdůležitější postava v historii mysteriózní fikce, která nikdy nenapsala žádný tajemný příběh.

  Místo činu ukrývá knihy

  Do newyorské kanceláře Otto Penzlera se dostanete dveřmi v Mysterious Bookshop, nejstarším a největším knihkupectví na světě, které se zaměřuje na mysteriózní literaturu, krimi, špionáž a thrillery. Dveře jsou přelepené velkým X ze žluté policejní pásky s nápisem MÍSTO ČINU. Jeho kancelář je dolů po schodech. Má tvar krychle v suterénu s nízkým stropem s policemi na knihy od podlahy ke stropu na všech čtyřech stranách. Ty jsou důkladně zásobeny antologiemi, prvními vydáními a také náhodným vzorkem masově prodávaných výtisků knih v pevných deskách i paperbacků. Kdyby byla kancelář sama o sobě obchodem, bylo by to druhé nejlepší tajemné knihkupectví na světě.

  Penzler je vlastníkem Mysterious Bookshop, které bylo založeno v roce 1979, stejně jako The Mysterious Press, vydavatelství, které založil v roce 1975 a mysterypress.com, vlastního vydavatelství elektronických knih. Vydal většinu velikánů mysteriózní a kriminální literatury: Raymonda Chandlera, Jamese M. Caina, Jamese Ellroye, Rosse Thomase, Patricie Highsmith, Rosse Macdonalda, Eda McBaina. Všichni hlavní autoři, které nepublikoval, jsou pravděpodobně alespoň jeho dobrými přáteli.

  Samotné Tajemné knihkupectví

  Dnes je obchod v Tribeca, v bloku, který nenaznačuje nic důležitého v literárním světě. Je to vedle Le Pain Quotidien a pár dveří od 7-Eleven. Původně se nacházel na 56. ulici na Manhattanu, v budově, kterou Penzler vlastnil, neboť v době, kdy prostory kupoval, byla levnější. New York byl tehdy jiný.

  Uvnitř je každý čtvereční centimetr stěn vedoucí až k stropu o výšce 6 m plný jakýchkoliv knih, ve kterých někdo většinou násilně zemře.  Existuje celá sekce pro knihy Sherlocka Holmese, včetně mnoha spinoffů napsaných desítkami autorů. Najdete tu kopie dávno zaniklých detektivních časopisů jako Black Mask. Také tu je celá sekce pro to, co Penzler nazývá bibliomystéria – mysteriózní knihy. Zavraždění knihovníci, cenné rukopisy a podobné věci.

  Knihkupectví není žádný cirkus. Nejsou tam rekvizity, kromě oné žluté výstražné pásky na dveřích. Žádné žertovné předměty ani umělecká díla. Toto je chrám vznešeného tajemství, místo, kde lidé, kteří umí vyjmenovat všechny pseudonymy Donalda E. Westlakea, mluví o jednom z nejtrvalejších žánrů v dějinách literatury.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS