Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Švýcarsko schválilo zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Hlasování bylo těsné

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Švýcarští voliči v nedělním referendu těsně schválili zákaz úplného zakrytí obličeje včetně nikábu a burky téměř na všech veřejných místech. Návrh iniciovala populistická pravicová Švýcarská lidová strana, která v roce 2009 organizovala zákaz výstavby minaretů. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.

  Podle oficiálních předběžných výsledků zveřejněných federální vládou získal kontroverzní návrh podporu 51,21 procent voličů a většinu z 26 kantonů v zemi.

  Výsledek znamená, že zahalování obličeje bude zakázáno na všech veřejně přístupných místech včetně ulic, úřadů, veřejné dopravy, restaurací, obchodů i na venkově.

  Jedinou výjimkou jsou bohoslužby a další posvátná místa. Podle textu návrhu zveřejněného švýcarskou federální vládou bude zakrytí obličeje povoleno také ze zdravotních a bezpečnostních důvodů, kvůli počasí a v situacích, kdy je to považováno za „místní zvyk“, například na karnevalech. Podle vládního dokumentu nebudou existovat žádné další výjimky, a to ani pro turisty.

  Návrh islám přímo nezmiňuje a jeho cílem je také zabránit násilným pouličním demonstrantům nosit masky, ale místní politici, média a aktivisté jej označují jako „zákaz burky“.

  „Ve Švýcarsku je naší tradicí, že ukážete svou tvář. To je známka našich základních svobod,“ řekl podle Reuters před hlasováním Walter Wobmann, předseda výboru pro referendum a člen parlamentu za Švýcarskou lidovou stranu (SVP).

  Zakrývání obličeje je „symbolem tohoto extrémního politického islámu, který je v Evropě stále viditelnější a ve Švýcarsku nemá místo,“ prohlásil Wobmann.

  Zákaz má celou řadu kritiků

  Návrh, který SVP v kampani propagovala se slogany jako „Stop extremismu“, kritizovala řada švýcarských náboženských organizací, lidskoprávních organizací a občanských sdružení, stejně jako federální vláda.

  Švýcarská rada pro náboženství, která zastupuje všechny hlavní náboženské komunity ve Švýcarsku, návrh na začátku letošního roku odsoudila a zdůraznila, že lidské právo na svobodu náboženského vyznání chrání také náboženské praktiky včetně oblékání, upozornila stanice CNN.

  Švýcarská vláda iniciativu rovněž odmítla a lidem doporučila, aby hlasovali proti. Argumentovala tím, že není na státu, aby ženám diktoval, co mají nosit.

  Podle výzkumu provedeného na univerzitě v Luzernu burku ve Švýcarsku téměř nikdo nenosí a jen asi tři desítky žen nosí nikáb. Zhruba 5 procent obyvatel Švýcarska s 8,6 miliony obyvatel jsou muslimové, většinou z Turecka, Bosny a Kosova.

  „Dnešní rozhodnutí otevírá staré rány, dále rozšiřuje princip právní nerovnosti a muslimské menšině vysílá jasný signál o vyloučení,“ uvedla Ústřední islámská rada Švýcarska. Organizace slíbila právní napadení chystaného zákazu a získání finančních prostředků na pomoc ženám, které dostanou pokutu.

  „Ukotvení kodexů oblékání v ústavě pro ženy není osvobozeneckým bojem, ale krokem do minulosti,“ uvedla Federace islámských organizací ve Švýcarsku.

  Francie zakázala zahalování obličeje na veřejnosti v roce 2011. Podobná omezení platí i v Dánsku, Rakousku, Nizozemsku a Bulharsku. Ještě před referendem zákaz již existoval ve dvou švýcarských kantonech.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS