Reklama

„Super Mario“ se vrací jako premiér. Má zachránit Itálii

NEJSLEDOVANĚJŠÍ

Bývalý guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi se v sobotu ujme funkce italského premiéra. Informuje o tom BBC a další servery.

Reklama

Třiasedmdesátiletý Draghi, kterému se v Itálii přezdívá „Super Mario“ podle postavičky z oblíbené počítačové hry, se už v pátek setkal s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a představil mu členy své budoucí úřednické vlády. Zároveň si pro svůj nový kabinet zajistil podporu téměř všech hlavních politických stran v parlamentu. A to včetně nejsilnějšího Hnutí pěti hvězd, jejichž současný ministr zahraničí Luigi Di Maio v Draghiho kabinetu zůstane. Ministrem průmyslu bude Giancarlo Giorgetti z populistické strany Liga, kdežto křeslo ministra práce dostane Andrea Orlando z levicové Demokratické strany. Příští týden vláda požádá o důvěru parlamentu, což bude vzhledem k podpoře, kterou si „Super Mario“ zajistil, jen formální krok.

Italští politici se shodují, že Draghiho jmenování je dobrou volbou. Zkušený úředník z nejvyšších evropských pater by teď měl kormidlovat Itálii na přetěžké cestě ven z krize. „Mario Draghi byl Ital, co zachránil Evropu, a nyní je Evropanem, co zachrání Itálii,“ vyjádřil se jeden z jeho předchůdců Matteo Renzi, který úřad premiéra zastával v letech 2014-2016 jako nejmladší ministerský předseda v historii. Draghimu se obecně neupírá zásluha, že na vrcholu finanční krize, která zasáhla svět v letech 2008-2009, zachránil euro jako společnou evropskou měnu.

Hlavní úkol: rozdělit evropské záchranné fondy

Bývalý premiér Giuseppe Conte podal 25. ledna demisi i kvůli tomu, že jeho vláda nezvládala situaci s koronavirovou pandemií. Právě covidem-19 byla Itálie, především její některé oblasti, zasažena skutečně velmi těžce. V zemi už zemřelo přes 93 tisíc lidí, v počtu úmrtí s covidem je Itálie šestá na světě. Země také čelí nejhorší ekonomické krizi za desítky let. Conteho vláda se rozpadla i proto, že nedokázala rozdělit peníze z evropského koronavirového fondu obnovy. A to bude právě největší výzva, které nyní bude zkušený bankéř Draghi čelit.

Od druhé světové války se v Itálii vystřídalo již 67 vlád, Česko jich za tu samou dobu mělo 40. Zpravodaj z Říma pro BBC Mark Rowen upozorňuje, že Draghi má sice nyní širokou podporu, ale v nestabilní a permanentně rozdělené politické krajině Itálie není nikdy jasné, jak dlouho si ji dokáže udržet.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama