Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Stručná historie katedrály sv. Pavla v Londýně

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Katedrála svatého Pavla je se svou světoznámou kupolí ikonickou součástí londýnského panoramatu. V historii byla čtyřikrát zničena, nyní stojí již více jak 3 století.

  Současná podoba katedrály sv. Pavla byla navržena sirem Christopherem Wrenem. Její kopule s výškou 111 m je druhou největší na světě.

  Dřevěný kostelík na kopci

  První kostel na Ludgate Hill byl postaven v roce 604 našeho letopočtu. Byl zasvěcený apoštolu Pavlovi. Dřevěnou stavbu založil král Ethelbert z Kentu jako domov biskupa z Východního Saska. Jeho životnost nebyla dlouhá, byl opakovaně poškozen, nakonec i zničen. Po devastujícím požáru byl v letech 675 až 685 n. l. přestavěn. Nicméně druhá „katedrála“ na tomto místě padla za oběť Vikingům během periodických invazí v roce 962. Ve stejném roce byla znovu postavena a znovu vypálena.

  V pořadí čtvrtá katedrála sv. Pavla na tomto místě byla vybudována v roce 1087. Často je označována jako „starý svatý Pavel“. Architektonický styl se v této době změnil z románského na gotický. Zásadní část katedrály byla dokončena v roce 1148, díky čemuž se z ní opět mohlo stát místo pro bohoslužby. Celkově trvalo tuto mohutnou stavbu dokončit více něž 150 let, poslední úpravy proběhly v roce 1240. V roce 1313 byla přistavěna v gotickém stylu další část, díky čemuž se katedrála se svými 181 metry stala třetí nejdelší v Evropě. Když byla v následujícím roce dokončena věž, stala se zároveň nejvyšší v Evropě ve své době, s výškou 149 m.

  Velký požár Londýna způsobil další zkázu

  V 16. století začal kostel svatého Pavla chátrat. Věž byla zničena bleskem v roce 1561 a během občanské války se kostel dostal do vážného havarijního stavu. Velký požár Londýna v roce 1666 katedrálu zničil a vedl k rozhodnutí postavit zcela novou. Po devíti letech plánování sira Christophera Wrena, vědce, matematika a nejslavnějšího britského architekta, byla zahájena přestavba katedrály svatého Pavla. Ta byla 25. prosince 1711 parlamentem oficiálně prohlášena za dokončenou. Nicméně úplným dokončením byla živá mozaika z barevného skla přidaná v 19. století.

  Na konci 20. století začal 15letý projekt restaurování a rozsáhlých renovačních prací. Dokončen byl 15. června 2011.

  Dnes katedrála svatého Pavla zve lidi z celého světa, aby objevili působivý interiér, kryptu s pohřbenými hrdiny národa a kopuli, na kterou lze vylézt. Až nahoru je to 528 schodů. Otevřeno má od pondělí do soboty, 8:30 – 16:30 hod.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS