5.3 C
Czech
Neděle 9. listopadu 2025
ZprávyStovky obětí a desítky zřícených budov. Turecko a Sýrii zasáhlo silné zemětřesení

Stovky obětí a desítky zřícených budov. Turecko a Sýrii zasáhlo silné zemětřesení

Turecko a Sýrii zasáhlo v noci na pondělí silné zemětřesení o síle téměř 8 stupňů Richterovy škály. Zemřelo více než 300 lidí, počet obětí rychle roste. Záchranáři v obou státech se snaží dostat k lidem zasypaným troskami budov. Otřesy zaznamenali i obyvatelé Kypru a Egypta. Informují o tom France 24 a BBC News.

Turecko a Sýrii podle France 24 zasáhlo v noci na pondělí silné zemětřesení o síle 7,8 stupně. Na turecké straně zahynulo nejméně 76 lidí, na syrské přes 230. Počet obětí však rychle roste, otřesy totiž způsobily zřícení budov. Pod jejich troskami jsou stále uvězněni lidé.

Záchranáři se k nim snaží dostat, zpoza sutin a kovu slyší volání o pomoc. „Slyšíme hlasy tady… a támhle taky,“ popsal situaci jeden ze záchranářů v tureckém městě Diyarbakir během vyjádření pro televizi NTV před jednou zničenou budovou.

„Pod troskami může být více než 200 lidí,“ dodal. Jedná se o jedno z nejsilnějších zemětřesení, jaké region nejméně v posledním století zasáhlo. Udeřilo i na jihovýchodní část země, která je domovem uprchlíků ze Sýrie před válkou.

„Je zde mnoho poškozených budov,“ prohlásil šéf tureckého pohotovostního střediska AFAD Orhan Talar a dodal, že lidé by se měli domům vyhýbat, jejich konstrukce jsou totiž nestabilní a hrozí jejich zřícení.

Otřesy mohly poškodit přehrady  

„Doufáme, že tuto katastrofu společně překonáme co nejdříve a s co nejmenšími škodami,“ napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na Twitteru.

Turecký korespondent BBC uvedl, že ve městě Diyarbakir se zřítilo nákupní centrum. Otřesy byly natolik silné, že je cítili lidé až na Kypru, v Egyptě a Libanonu. „Něco jsem psal a najednou se celá budova začala třást,“ řekl student z Bejrútu Mohamad El Chamaa.

Naci Gorur, expert na zemětřesení z Turecké akademie věd naléhá na úředníky, aby zkontrolovali, zda otřesy nepoškodily přehrady. V případě trhlin by totiž vznikla hrozba velkých záplav.

Podobná situace panuje také v Sýrii, zemi sužované nekončícím násilím, kvůli němuž zemřely statisíce lidí a miliony byly vysídleny. Zemětřesení zasáhlo jak vládou kontrolované oblasti Sýrie, tak severní regiony pod kontrolou povstalců.

V několika městech se zřítily budovy, přičemž záchranáři se pokoušejí dostat k obětem uvězněným pod kovovými a sutinovými troskami. Domy se zřítily například ve městě Hamá a Aleppo.

Raed Ahmed ze syrského Národního centra pro zemětřesení uvedl, že se lze bavit o historicky nejsilnějším zemětřesení v historii centra Sýrie.

Reklama

Doporučujeme

K Filipínám se blíží supertajfun Fung-wong, po cestě zesílil

Tajfun Fung-wong, který dnes zasáhne východní Filipíny, po cestě zesílil a změnil se v supertajfun. Podle agentury AFP o tom informovala filipínská meteorologická služba. Souostroví, které se potýká s ničivými následky tajfunu Kalmaegi, může zasáhnout vítr o nárazech rychlosti až 230 kilometrů za hodinu.

Tornádo v Brazílii si vyžádalo životy nejméně šesti lidí a přes 400 zraněných

Nejméně šest lidí zahynulo a přes 400 bylo zraněno při tornádu, které v pátek zpustošilo část města na jihu Brazílie. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovaly agentury AFP a AP. Živel podle portugalského webu G1 zničil asi 80 procent města.

Při požáru v tureckém skladu parfémů zahynulo šest lidí

Požár skladu parfémů v severozápadním Turecku si vyžádal šest obětí. Plameny se začaly rychle šířit v sobotu kolem 9:05 místního času v průmyslové zóně ve městě Dilovası, zhruba 70 kilometrů od Istanbulu.

Ve Spojených státech bylo dnes zrušeno více než 800 letů kvůli shutdownu

Ve Spojených státech dnes bylo zrušeno více než 800 letů kvůli platební neschopnosti federální vlády a omezení fungování federálních úřadů, takzvanému shutdownu, píše agentura AP.

Ukrajina hlásí masivní ruský útok na energetickou infrastrukturu

Rusko v noci na dnešek podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, uvedly ukrajinské úřady. Na Ukrajinu vyslalo 458 dronů a 45 raket, uvedlo na platformě Telegram ukrajinské letectvo s tím, že sestřelilo 406 dronů a devět raket. Ruské útoky poškodily několik velkých energetických zařízení v Kyjevské, Poltavské a Charkovské oblasti, oznámila ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková na Telegramu. Při útocích podle ní zemřeli tři lidé a nejméně 12 dalších utrpělo zranění.

V Norimberku vrcholí přípravy na vánoční trhy, které jsou mladší, než se myslelo

Přípravy na vánoční trhy v Norimberku vrcholí. Na Hlavním náměstí už stojí několik desítek dřevěných stánků a další desítky dělníci v příštích dnech postaví. Odložit naopak město muselo přípravy na oslavy 400. výročí trhů, které chystalo na rok 2028. Nový výzkum totiž ukázal, že jsou o 50 let mladší, než se původně myslelo. Norimberský Christkindlesmarkt patří navzdory tomu k nejstarším a největším vánočním trhům v Německu. Milionům návštěvníků, včetně mnoha českých, se otevře už 28. listopadu.

Trump povolal Národní gardu do Portlandu nelegálně, rozhodla soudkyně

Americký prezident Donald Trump povolal Národní gardu do města Portland ve státě Oregon nelegálně, rozhodla v pátek federální soudkyně Karin Immergut, která tak jako první natrvalo zablokovala Trumpovo nasazení vojenské síly v jednom z demokraty vedených měst. O to se prezident pokouší rovněž v Los Angeles, Chicagu či Washingtonu. Rozhodnutí soudkyně nahrazuje její předchozí prozatímní příkaz, který dočasně zabránil nasazení gardistů v Portlandu v reakci na protesty proti imigračním raziím, píše agentura Reuters.

Maďarsko dostalo podle Orbána výjimku z amerických sankcí na ruský plyn a ropu

Maďarsko získalo výjimku z amerických sankcí, která mu umožní nadále bez postihu odebírat ruský plyn a ropu, uvedl dnes podle agentury AP premiér Viktor Orbán po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle maďarské agentury MTI se výjimka vztahuje na plynovod TurkStream a ropovod Družba. Úřad maďarského premiéra po schůzce v tiskové zprávě také uvedl, že USA zrušily veškeré americké sankce, které měly dopad na projekt maďarské jaderné elektrárny Paks II.

Student vyvraždil v Kanadě celou rodinu, dostal doživotí

Kanadský soud poslal na doživotí do vězení dvacetiletého studenta Febria De-Zoysu, který v březnu 2024 zavraždil v Ottawě šest lidí, včetně čtyř malých dětí. O podmínečné propuštění může požádat nejdříve po 25 letech.

Trump chce s Orbánem mluvit o schůzce s Putinem, Orbán ocenil mírovou snahu USA

Americký prezident Donald Trump řekl v Bílém domě maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že s ním chce jednat o budoucí schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Orbán následně před novináři prohlásil, že Maďarsko a Spojené státy vedou jako jediné promírovou politiku, pokud jde o ukončení války na Ukrajině. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama