Reklama

Stačí přidat vodu. Co je to aqua jóga

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Aqua jóga je čím dál tím oblíbenější druh jógy. Voda vás obklopuje a podporuje, váš vztah s gravitací se mění. Jaké to je, cvičit jógu ve vodě?

Většina z nás se pravděpodobně pokusila udělat stojku na dně bazénu. Dostat se do stojky není na rozdíl od pevné země problém. Ale jakmile jste ve stojce, cítíte se jaksi kolísavě, protože voda podporuje vaše tělo úplně jiným způsobem než vzduch. V bazénu se některé pozice jógy stávají snazšími, zatímco jiné vypadají těžší.

Pozadí aqua jógy

Stejně jako většina forem vodního cvičení (kromě plavání) má aqua jóga jednu obrovskou výhodu. Žádné tvrdé dopady na pevnou zem. Díky tomu je ideální způsobem, jak mohou lidé s bolestni kloubů cvičit. Poskytuje jim možnost zlepšit svou sílu, flexibilitu a rozsah pohybu.

Jak vysvětluje Katherine Winge, která je trenérkou Aqua Kriya jógy a učí v texaském Austinu: „Nadnášení vody snižuje tlak váhy člověka na klouby, zmírňuje bolest nebo nepohodlí, které mohou lidé při cvičení cítit. Tělo nese ve vodě menší váhu, svaly jsou uvolněné, a proto je lze protahovat a posilovat s menším rizikem poranění.“

„Z cvičení aqua jógy těží mnoho lidí, včetně těch, co trpí artritidou, mají umělé náhrady kyčelního nebo kolenního kloubu, mnohočetnou sklerózu, fibromyalgii, svalovou dystrofii, úzkost, deprese, prenatální, postnatální či pooperační stavy. Vhodná je i pro lidi s problémy s rovnováhou, ischias. Hodí se pro úplné začátečníky i jogíny, kteří již mají za sebou nějakou praxi,“ dodává Katherine.

Tento druh jógy přináší výhody lidem, kteří nejsou schopni cvičit na podložce kvůli fyzickým omezením, zranění nebo nemoci.

Co si vzít na sebe

Když jdete do bazénu, pravděpodobně vás automaticky napadne obléknout si plavky. To může v mnoha lidech vyvolávat úzkost či pocit nepohodlí. Skvělá věc je, že zatímco plavky jsou nejvhodnějším oblečením pro aqua jógu, jakmile se ponoříte do vody, ztratíte povědomí o tom, co máte na sobě. Voda působí jako plášť neviditelnosti. Už nemusíte přemýšlet o tom, jak vypadá váš zadek, protože ho nikdo nevidí.

Co čekat

Mnoho pozemních póz se dá přizpůsobit bazénu, zvláště když používáte zeď, jako by to byla podlaha. (Tento přístup bude znát každý, kdo dělá jógu v pozdním těhotenství.) Prkno, chataranga a kobra se dělají na stěně bazénu. Můžete také používat různé rekvizity.

Ačkoli vodní jóga je skvělá pro studenty s nízkým rozsahem pohybu, ve skutečnosti má co nabídnout každému praktikujícímu jógy, který má zájem o prohloubení své praxe, včetně nečekaného množství zábavy.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama