4.4 C
Czech
Pátek 19. prosince 2025
ZprávySrí Lanka: Policie na demonstranty střílela ostrými. Jeden mrtvý

Srí Lanka: Policie na demonstranty střílela ostrými. Jeden mrtvý

Srí Lanka čelí nejhorší ekonomické krizi od 70. let. Zdražují všechny základní komodity. Zemi trápí nedostatek potravin a léků, výpadky dodávek elektřiny a vysoká inflace. Lidé volají po sesazení prezidenta Gotabaji Radžapaksy, jemuž současnou situaci dávají za vinu. Včera policie rozháněla demonstranty ve městě Rambukkana a došlo ke střelbě ostrými náboji. Incident vedl ke smrti jednoho z protestujících, několik jich bylo zraněno, píše BBC. 

V úterý ve městě Rambukkana na Srí Lance zmítané nejhorší ekonomickou krizí od 70. let došlo ke střetům demonstrantů a policie v reakci na další zdražování komodit, jako jsou pohonné hmoty a základní potraviny, pšenice a mouka. Napsal o tom server BBC News. Demonstrace trvala 15 hodin. 

Naštvaní řidiči zablokovali dálnici spojující města Kolombo s Kandy. Na vozovce zapalovali pneumatiky.

Protestující také osm hodin blokovali železniční trať nákladním vozem převážejícím palivo. Policie se je podle deníku The Guardian snažila rozehnat slzným plynem. Civilisté trať odmítali opustit.

Frustrovaný dav to zřejmě vyprovokovalo a na policii zaútočil s kameny. Ozbrojené složky odpověděly ostrou municí. 

Zásah policie vedl ke 14 zraněným, kteří byli převezeni do fakultní nemocnice v nedalekém Kegallu. Jeden muž přišel o život, další dvě osoby podstoupily operaci. V kritickém stavu jsou celkem tři lidé, potvrdila ředitelka nemocnice Mihiri Priyangani. 

„Máme podezření na střelná zranění,” řekla Priyangani. „Přesnou příčinu smrti však určí až pitva.” 

Použili jsme minimální sílu 

Demonstranti po příslušnících policie házeli kameny a další předměty. Někteří z nich byli zraněni. 

„Policie musela střílet, aby demonstranty rozehnala,” uvedla policejní mluvčí Nihal Talduwa. Tvrdí, že policie k rozehnání davu použila „minimální sílu”. Mnozí lidé se ale ptají, proč ostrá munice?

Incident odsoudil také zástupce OSN na Srí Lance a velvyslanci USA a EU. Americká velvyslankyně v zemi Julie Chung vyzvala k transparentnímu vyšetřování násilí a dodala, že musejí být dodržována práva lidu na pokojný protest. 

Generální inspektor policie C. D. Wickramaratne v prohlášení uvedl, že se policie snažila zabránit skupině demonstrantů v zapálení nákladního vozu obsahujícího 30 000 litrů paliva. Videa na sociálních sítích ale žádnou takovou hrozbu nedokázala. 

Další vlnu pobouření vyvolaly záznamy, na nichž jsou k vidění střety v dalších částech země. Policie na nich demonstranty rozhání slzným plynem. 

K demonstracím v posledním měsíci na Srí Lance dochází pravidelně. Lidé volají po sesazení prezidenta Gotabaja Radžapaksa, jehož viní ze špatné ekonomické situace v zemi.

Reklama

Doporučujeme

Zabystřan ovládl super-G a připravil Odermatta o výhru

Jan Zabystřan se ve Val Gardeně postaral o jeden z největších momentů českého sjezdového lyžování. V superobřím slalomu Světového poháru porazil i švýcarskou hvězdu Marca Odermatta. Poprvé v historii tak český muž vyhrál závod SP v alpském lyžování.

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Nebudou žádné další speciální vojenské operace, pokud se k nám budete chovat s respektem a budete respektovat ruské zájmy, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na dotaz západního novináře. Za příklad nerespektování Ruska označil šéf Kremlu rozšiřování Severoatlantické aliance.

Muže podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě našla policie mrtvého

Policie oznámila, že podezřelý z masové střelby na Brownově univerzitě z minulého týdne byl nalezen mrtvý ve skladovacím prostoru v Salemu ve státě New Hampshire. Jeho tělo policie objevila po šestidenním pátrání, které probíhalo napříč několika státy USA.

Nezaváháme! EU schválila půjčku pro Ukrajinu

Evropská unie (EU) poskytne Ukrajině na roky 2026 a 2027 půjčku ve výši 90 miliard eur (asi 2,19 bilionu korun), uvedl předseda Rady EU Antonio Costa po klíčových jednáních v Bruselu. Ta se točila kolem využití zmrazených ruských aktiv k financování Ruskem napadené země.

EU odkládá zákon proti odlesňování a čelí kritice ekologů

Evropská unie posouvá start klíčového zákona, který má omezit dovoz zboží spojeného s odlesňováním. Firmy získají více času na přípravu, ale ekologické organizace upozorňují, že každé další čekání znamená další mizící lesy.

Král Karel slavnostně otevřel nový pivovar Guinness a zkusil si čepování piva

Král Karel vyrazil před Vánoci do londýnského Covent Garden, aby oficiálně otevřel nový Guinness Open Gate Brewery London. Nezůstal jen u přestřižení pásky, ale přímo u výčepu si vyzkoušel, jak těžké je načepovat „ideální“ půllitr.

Trump mění protidrogovou politiku. Zmírnil federální klasifikaci marihuany

Administrativa Donalda Trumpa udělala výrazný posun v americké drogové politice. Prezident podepsal exekutivní příkaz, který přesouvá marihuanu mezi méně nebezpečné látky. Změna má usnadnit výzkum a ulevit legálnímu konopnému byznysu, rekreační užívání ale na federální úrovni nelegalizuje.

Macinka ruší klimatickou sekci na ministerstvu životního prostředí

Na ministerstvu životního prostředí se rýsuje první velká změna pod dočasným vedením Petra Macinky. V připravované systemizaci na rok 2026 už nemá být samostatná sekce ochrany klimatu. Ve hře je také konec odboru, který řeší financování dekarbonizace.

Horko zasahuje do vývoje dětí, brzdí jejich schopnost učit se

Horko nemá vliv jen na fyzické zdraví. Podle nové studie amerických vědců může zbrzdit vývoj dětí a zhoršit jejich schopnost učit se. Oteplování na nás totiž má největší dopad během raného vývoje v růstové fázi.

Polské rakety Patriot dosáhly připravenosti, oznámil ministr obrany

Polská jednotka vyzbrojená protiraketovými systémy Patriot americké výroby dosáhla plné připravenosti, oznámil dnes polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Současně se tím podle ministra stal plně funkčním i systém polské protivzdušné obrany Wisla, který má být schopen sestřelovat vzdušné cíle vzdálené až 150 kilometrů, uvedla agentura PAP.

Trump Media se spojuje s TAE a sází na fúzní energii

Trump Media míří mimo sociální sítě a oznamuje spojení s firmou TAE Technologies, která vyvíjí technologii jaderné fúze. Dohoda v hodnotě přes 6 miliard dolarů počítá s tím, že vznikne holding s divizemi od Truth Social až po energetická a zdravotnická aktiva.

Obžalovaný z útoku v Magdeburku není podle lékařů teď schopný účastnit se líčení

Saúdskoarabský lékař obžalovaný z loňského útoku na vánoční trhy v Magdeburku není teď schopen účastnit se soudního procesu. Uvádí to zpráva vězeňského lékaře, informovala dnes agentura DPA. Podle ní drží 51letý Tálib Abdalmuhsin hladovku a nepřijímá ani tekutiny, hrozí mu akutní selhání ledvin. Soudce ale rozhodl, že líčení může pokračovat i bez obžalovaného.

Ukrajinská delegace má v pátek a v sobotu jednat v USA

Ukrajinská delegace bude ve Spojených státech jednat v pátek a sobotu o mírovém plánu, který má vést k ukončení války Ruska proti Ukrajině. Konečná verze plánu není dohodnutá, existují rozpory ohledně území Donbasu na východě země, provozování Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny či využití ruských aktiv, zmrazených na Západě, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům podle ukrajinských médií.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama