-0.6 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
Protext ČTKSpoluzakladatel humanitární iniciativy Aurora Noubar Afeyan vydává globální výzvu k zabránění druhé...

Spoluzakladatel humanitární iniciativy Aurora Noubar Afeyan vydává globální výzvu k zabránění druhé genocidě Arménů

Cambridge (Massachusetts) 25. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Humanitární iniciativa Aurora dnes oznámila, že její spoluzakladatel Noubar Afeyan vydal u příležitosti 109. výročí Dne památky obětí arménské genocidy celosvětovou výzvu k akci s cílem zabránit druhé genocidě Arménů. Tuto globální výzvu zveřejnil Afeyan v denících The New York Times, The Washington Post a The London Times a také prostřednictvím celosvětových sociálních sítí.

Výzva k akci zdůrazňuje podobnosti mezi krutými činy, které se odehrály před 109 lety, a těmi, k nimž znovu dochází dnes:

„Přestože stále truchlíme nad minulostí, historie se opakuje. Arméni jsou opět terčem etnických čistek, političtí představitelé jsou nezákonně drženi jako rukojmí a Arménie čelí existenčnímu ohrožení své suverenity a sebeurčení.

Zaneprázdněný svět hledí jiným směrem. A tak není všeobecně známo, že od loňského září Ázerbájdžán vyhnal 120.000 Arménů – veškerou populaci Republiky Arcach, arménské enklávy známé také jako Náhorní Karabach – z vlasti jejich předků.“

Afeyan ve své výzvě dále vyzývá ázerbájdžánskou vládu, aby obnovila mír v regionu a jednala spravedlivě vůči vězňům, které protiprávně zadržela:

„Ázerbájdžán také nadále nezákonně zadržuje arménská rukojmí, včetně mého přítele a kolegy Rubena Vardanyana, podnikatele a filantropa, který krátce působil jako státní ministr Republiky Arcach. Eskalující střety na arménských hranicích mezitím nadále podněcují vzrůstající obavy z možné plánované invaze samotného Ázerbájdžánu do Arménie.

Ázerbájdžán by v dnešní době neměl mít žádný důvod ke konfliktu s Arménií. Po loňské invazi se Arménie vzdala snah o samosprávu v Náhorním Karabachu. Podmiňuje-li nyní Ázerbájdžán zachování míru souhlasem Arménie s vpádem do jejích vlastních mezinárodně uznaných hranic, který by umožnil vybudování koridoru spojujícího Ázerbájdžán s Nachičevanem a Tureckem, je toto jednání nezákonné a nespravedlivé.“

Ke své snaze šířit povědomí o bezpráví páchaném na Arménech a obavách z druhé genocidy Afeyan uvedl: „Právě dnes uplynulo 109 let od okamžiku, kdy bylo 1,5 milionu Arménů vyhnáno ze svých domovů a zavražděno rukou osmanských Turků – a nyní se to děje znovu. Dnes však musíme udělat víc, než jen truchlit nad minulými masakry. Je čas zakročit a zabránit dalším masakrům v budoucnosti.“

Plné znění výzvy k akci naleznete na následujícím odkaze: Vzpomínat nestačí. Konejme!

O humanitární iniciativě Aurora

Humanitární iniciativa Aurora usiluje o přímé řešení humanitárních problémů na celém světě se zaměřením na pomoc těm nejpotřebnějším. Poslání iniciativy, která byla založena roku 2015 jménem přeživších arménskou genocidu a z vděčnosti jejich zachráncům a která se snaží tuto zkušenost proměnit v celosvětové hnutí, má kořeny v arménské historii. Jejím hlavním programem je Cena Aurory za probuzení lidskosti (Aurora Prize for Awakening Humanity), globální ocenění ve výši 1 milionu dolarů udělované těm, kteří riskují své životy, zdraví či svobodu za záchranu životů, zdraví a svobody ostatních. More: www.AuroraPrize.com.

Kontakt pro média: media@auroraprize.com

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/2343966/4667446/Aurora_Logo.jpg 

 

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama