menu

-1.4 C
Czech
Pondělí 17. března 2025

Německé strany se dohodly na schválení obřího finančního balíku

Strany možné příští německé vlády, konzervativní CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), se dohodly se stranou Zelených na podpoře obřího finančního balíku s penězi na obranu a investice do infrastruktury. Na tiskové konferenci to dnes oznámil předák CDU/CSU a pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz. Na základě kompromisu se má mimo jiné z půlbilionového investičního fondu přesunout 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) do fondu na boj s klimatickými změnami. CDU/CSU a SPD potřebují hlasy Zelených, aby mohly opatření schválit ve Spolkovém sněmu dvoutřetinovou většinou.

Real Madrid postoupil přes Atlético, dál jdou i Dortmund, Arsenal a Aston Villa

Fotbalová Liga mistrů poznala další čtvrtfinalisty. Mezi nejlepší osmičku postoupily Real Madrid, Borussia Dortmund, Arsenal a Aston Villa. Největší drama přineslo madridské derby, které rozhodly až penalty.

Brazílie, Francie, Španělsko: 3 nejúžasnější díla brazilského architekta Oscara Niemeyera

Oscar Niemeyer dal pomocí betonu vzniknout novému architektonickému jazyku 20. století. Jeho stavby se svůdnými křivkami najdete po celém světě. Zde jsou tři, které podle serveru EnVols patří mezi jeho nejúžasnější díla.

„Nepřitahuje mě pravý úhel, ani přímka, tvrdá a nepružná, vytvořená člověkem. Přitahuje mě volná a smyslná křivka.“ Tuto filozofii uváděl Oscar Niemeyer v život po více než sedm desetiletí. V krajině Ria se architekt inspiroval křivkami hor, pláží a těl. Pod jeho rukama se železobeton stal pružným a živým materiálem, který proměnil městskou krajinu 20. století.

Oscar Niemeyer se narodil v roce 1907 v Riu de Janeiru v brazilské buržoazní rodině a vyrůstal ve městě, které procházelo zásadní proměnou. V roce 1934 absolvoval školu výtvarných umění a zdokonaloval se v dílně Lucia Costy, průkopníka brazilské moderní architektury.

V roce 1936 se Niemeyer setkal s Le Corbusierem, který přijel do Brazílie kvůli projektu Paláce kultury v Riu. Mezi oběma architekty vznikla klíčová spolupráce, která vyvrcholila stavbou sídla Organizace spojených národů v New Yorku (1947-1952). Během této doby Niemeyer vytvořil svůj architektonický rukopis: zakřivené, organické formy, které překračovaly Le Corbusierovy geometrické principy.

Z Brazílie do světa

V roce 1956 mu prezident Kubitschek svěřil návrh budov Brasílie, nového futuristického hlavního města Brazílie. Tato celoživotní angažovanost v komunistické straně však vedla k jeho vyhnanství ve Francii během vojenské diktatury v roce 1967. V Paříži, podporován André Malrauxem, pokračoval ve své průkopnické práci. Během sedmi desetiletí své kariéry Niemeyer realizoval téměř 600 projektů, které znamenaly revoluci v používání železobetonu a v architektonických formách druhé poloviny 20. století. Zemřel v Riu v roce 2012 ve věku 104 let.

Katedrála v Brasílii, Brazílie (1970)

Katedrála Zjevení Panny Marie v hlavním městě Brazílie byla slavnostně otevřena v roce 1970. Patří k Niemeyerovým nejikoničtějším výtvorům. Tato futuristická stavba se vyznačuje šestnácti hyperbolickými sloupy tyčícími se k nebi a tvořícími velkolepou korunu. Interiér, zalitý přirozeným světlem z barevných vitráží, nabízí prostor k rozjímání, v němž se snoubí modernost se spiritualitou.

Když se návštěvník konečně dostane do vlastní katedrály, která je v podstatě betonovou a skleněnou kopulí zalitou světlem, otevře se mu pohled na magický prostor. Šestnáct betonových konstrukčních dílů střechy mohou podle serveru Arquitectura Viva symbolicky odkazovat na představu Kristovy trnové koruny. Mají parabolický průřez a spočívají jeden na druhém, přičemž mezi sloupy vyplněnými sklem zůstává prostor.

Vzhledem k obtížím s utěsněním skleněných tabulí byla katedrála dlouhá léta nedokončená, a přesto se podoba stavby objevila na obálkách desítek architektonických publikací.

Sídlo Francouzské komunistické strany, Francie (1967-1980)

Na pařížském náměstí Place du Colonel-Fabien stojí budova jež je svědectvím Niemeyerova plodného exilu. Její zvlněná skleněná fasáda a bílá kopule, výsledek spolupráce s Jeanem Prouvém a Paulem Chemetovem, elegantně zapadají do evropského městského kontextu. Kopule evokující těhotnou ženu připomíná organické formy, které byly architektovi blízké.

Mezinárodní kulturní centrum Oscara Niemeyera, Španělsko (2011)

Ve španělském Avilés navrhl Niemeyer ve svých 103 letech komplex stejně odvážný jako inovativní. Jeho výstavní prostor ve tvaru iglú tuto ambici dokonale ilustruje. Pomocí techniky Domo, která nebyla nikdy předtím použita v civilním projektu, se nafoukne PVC membrána a poté se zevnitř pokryje betonem a bedněním. Během několika hodin tak vznikne kopule. Elegantní vyhlídková věž obklopená točitým schodištěm dále obohacuje tento komplex organických tvarů, architektův první a jediný projekt ve Španělsku.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Zemětřesení v Neapoli: Je bezpečné do oblasti cestovat?

Oblast na jihu Itálie nedaleko Neapole zažila v posledních dnech nárůst seizmické aktivity. Obyvatelé byli varováni před možnou evakuací. Je bezpečné do oblasti nyní cestovat?

Uvnitř skalního města Petra, dějiště filmového trháku Indiana Jonese

V srdci Jordánska se nachází jeskynní město, které láká cestovatele z celého světa. Kdysi ztracené, poté znovu nalezené. Je branou do zaniklé civilizace, svědectvím lidské houževnatosti tváří v tvář nehostinné poušti.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpověď Justina Biebera: Zpěvák promluvil o nenávisti a pochybnostech o sobě samém

Populární zpěvák Justin Bieber se na Instagramu svěřil se svými pocity, které ho v poslední době trápí. Jednatřicetiletá hvězda se potýká s vnitřními démony a pochybnostmi.

USA deportovaly stovky Venezuelanů navzdory soudnímu příkazu

Trumpova administrativa deportovala údajné členy venezuelského gangu z USA navzdory soudnímu příkazu, který jí to zakazoval. V mimořádném prohlášení uvedla, že soudce neměl pravomoc její kroky zablokovat.

Trump narušuje důvěru Američanů v jejich ekonomiku, do vážné krize upadá Washington

Američtí spotřebitelé necítí ekonomickou jistotu a celková důvěra ve stabilitu americké ekonomiky klesá. Očekávají, že letos inflace poroste kvůli prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho celní politice. Ukázal to nový průzkum expertů z Michiganské univerzity. Nejde však jen o tarify. Největší světovou ekonomiku zasáhne i masivní propouštění federálních zaměstnanců.

Gruzínský soud poslal exprezidenta Sakašviliho na dalšího 4,5 roku do vězení

Soud v Tbilisi dnes poslal bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na dalšího čtyři a půl roku do vězení. Informoval o tom jeho právník, píše agentura AFP. Podle rozsudku Saakašvili, který má ukrajinské občanství, v roce 2021 ilegálně překročil státní hranici. Soudce řekl, že tento politik bude ve vězení do roku 2034.

Francouzský europoslanec žádá, aby Spojené státy vrátily Sochu svobody Francii

Francouzský poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann vyzval Spojené státy, aby vrátily Sochu svobody, kterou USA daroval francouzský lid u příležitosti stého výročí americké nezávislosti. Důvodem podle Glucksmana je, že Spojené státy už nereprezentují hodnoty, které Francii k darování sochy inspirovaly. Informoval o tom dnes francouzský zpravodajský server France24.

Trump: V úterý budu jednat s Putinem o půdě. Možná válku ukončíme, možná ne

Americký prezident Donald Trump by měl v úterý hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednat budou o půdě a elektrárnách, prozradil Trump, který měl tlačit na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby snížil mobilizační věk pro stabilizaci fronty. Rusko mezitím odmítlo mírové síly „koalice ochotných“ na Ukrajině.

Tragédie v Severní Makedonii: Příběhy obětí ničivého požáru v klubu Pulse

Severní Makedonie truchlí. Noční požár v klubu Pulse ve městě Kočani si vyžádal 59 obětí a více než 150 zraněných. Mnoho z nich byli mladí lidé, kteří si přišli užít večer plný hudby a tance. Podle vyšetřovatelů byl klub přeplněný, s jediným východem a nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Neštěstí, jehož příčinou byly pravděpodobně pyrotechnické efekty během koncertu, vyvolalo otázky o bezpečnosti nočních podniků v regionu a možné korupci při jejich provozování.
Reklama

DOPORUČUJEME

Zemětřesení v Neapoli: Je bezpečné do oblasti cestovat?

Oblast na jihu Itálie nedaleko Neapole zažila v posledních dnech nárůst seizmické aktivity. Obyvatelé byli varováni před možnou evakuací. Je bezpečné do oblasti nyní cestovat?

Uvnitř skalního města Petra, dějiště filmového trháku Indiana Jonese

V srdci Jordánska se nachází jeskynní město, které láká cestovatele z celého světa. Kdysi ztracené, poté znovu nalezené. Je branou do zaniklé civilizace, svědectvím lidské houževnatosti tváří v tvář nehostinné poušti.

9 pláží na Bali, díky kterým si ostrov bohů zamilujete i vy

Bali, známé také jako „ostrov bohů“, je proslulé svou úchvatnou krajinou, živou kulturou a samozřejmě nádhernými plážemi. Server EnVols publikoval výběr 9 nejkrásnějších pláží, které byste měli prozkoumat při své příští cestě do tohoto tropického ráje.

Švýcarsko sází na luxusní turistiku. A vyplácí se mu to

Nejbohatším lidem na světě se daří. Ne náhodou se daří i švýcarskému cestovnímu ruchu. Soukromí lyžařští trenéři, špičkoví šéfkuchaři a vzácné doutníky, to jsou trendy luxusních dovolených ve Švýcarsku.

5 zajímavých míst, která na thajském Phuketu navštíví každý

Phuket se nachází na jihu Thajska a je největším a pravděpodobně nejoblíbenějším ze všech thajských ostrovů. Má vše: noční život, nepřeberně obchodů pro milovníky nakupování a jedny z nejkrásnějších pláží v celé zemi.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpověď Justina Biebera: Zpěvák promluvil o nenávisti a pochybnostech o sobě samém

Populární zpěvák Justin Bieber se na Instagramu svěřil se svými pocity, které ho v poslední době trápí. Jednatřicetiletá hvězda se potýká s vnitřními démony a pochybnostmi.

USA deportovaly stovky Venezuelanů navzdory soudnímu příkazu

Trumpova administrativa deportovala údajné členy venezuelského gangu z USA navzdory soudnímu příkazu, který jí to zakazoval. V mimořádném prohlášení uvedla, že soudce neměl pravomoc její kroky zablokovat.

Trump narušuje důvěru Američanů v jejich ekonomiku, do vážné krize upadá Washington

Američtí spotřebitelé necítí ekonomickou jistotu a celková důvěra ve stabilitu americké ekonomiky klesá. Očekávají, že letos inflace poroste kvůli prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho celní politice. Ukázal to nový průzkum expertů z Michiganské univerzity. Nejde však jen o tarify. Největší světovou ekonomiku zasáhne i masivní propouštění federálních zaměstnanců.

Gruzínský soud poslal exprezidenta Sakašviliho na dalšího 4,5 roku do vězení

Soud v Tbilisi dnes poslal bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na dalšího čtyři a půl roku do vězení. Informoval o tom jeho právník, píše agentura AFP. Podle rozsudku Saakašvili, který má ukrajinské občanství, v roce 2021 ilegálně překročil státní hranici. Soudce řekl, že tento politik bude ve vězení do roku 2034.

Francouzský europoslanec žádá, aby Spojené státy vrátily Sochu svobody Francii

Francouzský poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann vyzval Spojené státy, aby vrátily Sochu svobody, kterou USA daroval francouzský lid u příležitosti stého výročí americké nezávislosti. Důvodem podle Glucksmana je, že Spojené státy už nereprezentují hodnoty, které Francii k darování sochy inspirovaly. Informoval o tom dnes francouzský zpravodajský server France24.

Trump: V úterý budu jednat s Putinem o půdě. Možná válku ukončíme, možná ne

Americký prezident Donald Trump by měl v úterý hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednat budou o půdě a elektrárnách, prozradil Trump, který měl tlačit na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby snížil mobilizační věk pro stabilizaci fronty. Rusko mezitím odmítlo mírové síly „koalice ochotných“ na Ukrajině.

Tragédie v Severní Makedonii: Příběhy obětí ničivého požáru v klubu Pulse

Severní Makedonie truchlí. Noční požár v klubu Pulse ve městě Kočani si vyžádal 59 obětí a více než 150 zraněných. Mnoho z nich byli mladí lidé, kteří si přišli užít večer plný hudby a tance. Podle vyšetřovatelů byl klub přeplněný, s jediným východem a nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Neštěstí, jehož příčinou byly pravděpodobně pyrotechnické efekty během koncertu, vyvolalo otázky o bezpečnosti nočních podniků v regionu a možné korupci při jejich provozování.

Proč váznou jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem?

Jednání o příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás se ocitla na mrtvém bodě. Arabští vyjednavači se snaží zprostředkovat dohodu, která by nejen zastavila boje, ale také umožnila dlouhodobé rozhovory o ukončení války. Mezitím izraelská armáda rozšiřuje nálety na Pásmo Gazy a humanitární situace v oblasti se zhoršuje.

Ruský útok na Ukrajině způsobil výpadky proudu, ukrajinský v Rusku požár

Rusko v noci podniklo dronový útok proti energetické infrastruktuře v ukrajinské Poltavské a Oděské oblasti, informovaly úřady zasažených ukrajinských regionů. V ruské Astrachaňské oblasti podle jejího gubernátora Igora Babuškina utrpěl zranění jeden člověk při ukrajinském dronovém útoku na blíže neurčený energetický komplex. Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila zneškodnění 90 ruských dronů, ruská 72 ukrajinských bezpilotních letounů.

Gruško: Rusko odmítá rozmístění zahraničních jednotek na Ukrajině

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské jednotky, nejen ze zemí NATO. V mírové smlouvě bude Moskva požadovat neutralitu Ukrajiny a vyloučení jejího přijetí do NATO. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v listu Izvestija.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás