5.8 C
Czech
Úterý 21. října 2025
EkonomikaSpolečnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil nicméně rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce. Ve středu o tom informoval server BBC a CNN.

Za loňský rok vydělala společnost Tesla rekordní zisky v hodnotě 5,5 miliard dolarů. Prodej se ve firmě zvedl o 71 procent na 53,8 miliard dolarů. Za rok 2021 totiž prodala na 936 tisíc aut. Proto také šéf Tesly Elon Musk předpověděl, že se v letošním roce prodej zvedne o více než 50 procent.

Zároveň však varoval, že ani nadále neskončí narušování dodavatelských řetězců a problémy s nedostatkem čipů potřebných pro výrobu elektrických aut. Bojovat bude muset výrobce aut i nadále rovněž s výpadky pracovní síly způsobené šířením koronaviru. Uvedl to server BBC.

Přesto byl podle Muska minulý rok pro jeho společnost i výrobu elektrických aut „přelomový“. „I když jsme bojovali s výzvami dodavatelských řetězců jako každý jiný, podařilo se nám zvýšit náš objem o téměř 90 procent,“ oznámil ve středu investorům.

Na rozdíl od ostatních výrobců totiž používá společnost Tesla čipy, které jsou více dostupné než ty využívané většinou ostatních výrobců aut.

Firma také rychleji přepsala svůj software, aby se problémům přizpůsobila. Nemusela tak jako jiné společnosti například zcela uzavřít nebo výrazně omezit své továrny.

Díky svým loňským výsledkům pak Tesla více než ztrojnásobila své zisky z roku 2020. V posledním čtvrtletí příjmy společnosti dosáhly 17,72 miliard dolarů. V předešlém roce oproti tomu činily 10,74 miliard dolarů.

Nové modely letos Tesla představit neplánuje

V letošním roce by pak mohla společnost Tesla čelit větší konkurenci od ostatních výrobců zajímajících se o produkci elektrických aut. Elon Musk však tuto možnost odmítl s tím, že mají ostatní ještě „prostor na zlepšení“.

Firma navíc buduje novou továrnu v Berlíně, kde v současnosti čeká na povolení k manufakturní výrobě. Z původní lokace v Kalifornii se Tesla rozšířila také do Číny a Texasu. Musk rovněž plánuje produkci v Kalifornii navýšit na více než 600 tisíc aut za rok.

Šéf Tesly ale investorům oznámil, že ani v letošním roce neplánuje představit zákazníkům nové modely. „Potřebovali bychom na to hodně zdrojů i pozornosti. Ve chvíli, kdy jsme omezení výzvami dodavatelských řetězců, by to ale nedávalo smysl,“ vysvětlil podle serveru CNN.

Reklama

Právě se děje

Atentátníkovi, který zranil slovenského premiéra Fica, uložil soud 21 let vězení

Atentátníkovi, který loni střelbou z pistole vážně zranil slovenského premiéra Roberta Fica, dnes soud první instance uložil 21 let vězení. Obžalovaného důchodce Juraje Cintulu (72) specializovaný trestní soud uznal vinným z trestného činu teroristického útoku, jak navrhovala prokuratura. Proti rozsudku se lze odvolat k nejvyššímu soudu. Fico na vyhlášení verdiktu nepřišel, neúčastnil se ani samotného procesu.

Apple trhá rekordy díky zájmu o nový iPhone 17

Nejnovější iPhone 17 Pro s odvážným odstínem Cosmic Orange se stal nečekaným hitem a to nejen mezi fanoušky Applu, ale i mezi investory. Přestože si někteří kritici dělají legraci z jeho „fluorescenční“ barvy, prodeje mluví jasně. Nová řada iPhone 17, která zahrnuje základní model, výkonnější verzi Pro a ultratenký iPhone Air, překonává svého předchůdce v klíčových trzích, zejména v USA a Číně.

Doporučujeme

Japonsko má poprvé v čele vlády ženu

Sanae Takaiči se stala první ženou v čele japonské vlády. Po desetiletích mužské dominance v politice získala v úterý většinu hlasů v obou komorách parlamentu a převzala úřad po odstupujícím premiérovi Šigeru Išibovi. Šestašedesátiletá politička z vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) tak vstoupila do historie země, která dosud měla 103 premiérů, všechny muže.

Atentátníkovi, který zranil slovenského premiéra Fica, uložil soud 21 let vězení

Atentátníkovi, který loni střelbou z pistole vážně zranil slovenského premiéra Roberta Fica, dnes soud první instance uložil 21 let vězení. Obžalovaného důchodce Juraje Cintulu (72) specializovaný trestní soud uznal vinným z trestného činu teroristického útoku, jak navrhovala prokuratura. Proti rozsudku se lze odvolat k nejvyššímu soudu. Fico na vyhlášení verdiktu nepřišel, neúčastnil se ani samotného procesu.

Apple trhá rekordy díky zájmu o nový iPhone 17

Nejnovější iPhone 17 Pro s odvážným odstínem Cosmic Orange se stal nečekaným hitem a to nejen mezi fanoušky Applu, ale i mezi investory. Přestože si někteří kritici dělají legraci z jeho „fluorescenční“ barvy, prodeje mluví jasně. Nová řada iPhone 17, která zahrnuje základní model, výkonnější verzi Pro a ultratenký iPhone Air, překonává svého předchůdce v klíčových trzích, zejména v USA a Číně.

Snížení závislosti na Číně: Trump podepsal dohodu o vzácných nerostech s Austrálií

Americký prezident Donald Trump a australský premiér Anthony Albanese v pondělí v Bílém domě podepsali dohodu o kriticky vzácných nerostných surovinách. Austrálie je bohatá na vzácné zeminy, jejichž vývoz Čína omezila, aby vyvinula na USA tlak.

Ukrajina připravuje smlouvu na nákup 25 systémů Patriot

Ukrajina by měla během následujících let obdržet 25 systémů Patriot. Po těchto zbraních protivzdušné obrany je obrovská poptávka, Kyjev proto může z USA očekávat každý rok jen několik systémů. Vzhledem k tomu, že je potřebuje urgentně, se bude snažit proces urychlit.

Trumpova snaha o brzké setkání s Putinem se komplikuje

Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa o brzké setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně Ukrajiny se komplikuje. Přípravná schůzka ministrů zahraničí se tento týden nejspíše neuskuteční, uvedla dnes stanice CNN.

Bývalý francouzský prezident Sarkozy nastupuje do vězení La Santé

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes nastoupí do pařížské věznice La Santé, aby si odpykal pětiletý trest kvůli podílu na zločineckém spiknutí v kauze nelegálního financování své prezidentské kampaně penězi z Libye.

Ledecká volí snowboard, ale sny o sjezdu ještě úplně nevzdává

Ester Ledecká oznámila, že na zimních olympijských hrách v Itálii dá 8. února přednost paralelnímu obřímu slalomu na snowboardu před sjezdem na lyžích, které zůstávají v programu ve stejný den. Po definitivním potvrzení harmonogramu se smíšenými pocity připustila, že rozhodnutí bolelo, ale zároveň dál hledá cesty, jak si udržet šanci startovat ve dvou sportech.

Wall Street roste, investoři vyhlížejí výsledky firem a data o inflaci

Americké akciové trhy se v pondělí zotavují po několika dnech nejistoty, kdy investoři s napětím očekávají výsledky velkých společností a zpožděná data o inflaci. V předobchodní fázi vzrostl index Dow E-minis o 124 bodů, tedy o 0,27 %, zatímco Nasdaq 100 E-minis přidal 0,77 %.

Zelenskyj prohlásil, že je připraven jednat s Putinem a Trumpem v Budapešti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je připraven zúčastnit se plánovaného summitu Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Maďarsku, pokud bude pozván. Summit, který by se měl uskutečnit v Budapešti během několika týdnů, má přispět k ukončení války na Ukrajině.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama