Více
  10.5 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Společnost Tesla čelí další žalobě. Měla tolerovat rasismus proti pracovníkům tmavé pleti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Patnáct bývalých a současných zaměstnanců tmavé pleti společnosti Tesla na ni podalo žalobu. Podle nich vůči nim automobilka vytvářela rasistické a zneužívající pracovní prostředí. Čelit tak museli nevhodným poznámkám i diskriminujícímu zacházení. Žalobu podali pracovníci ve čtvrtek u kalifornského státního soudu. Nejedná se o první podobnou stížnost vůči firmě Tesla. Informoval o tom server Al Jazeera a The Guardian.

  Automobilka Tesla se musí vypořádat s další žalobou. Ve čtvrtek ji na ni podalo 15 bývalých a současných zaměstnanců tmavé pleti. Podle nich totiž společnost na pracovišti podporovala a tolerovala rasismus i diskriminující chování namířené vůči nim. Čelit museli také zneužívání a urážlivým poznámkám. Žalobu podali pracovníci u kalifornského státního soudu. Informoval o tom server Al Jazeera.

  Diskriminaci museli pracovníci snášet jak ze strany kolegů, tak manažerů nebo zaměstnanců ze sektoru věnujícímu se lidským zdrojům. Takové chování se nejčastěji vyskytovalo v kalifornské továrně společnosti Tesla ve městě Fremont. Poslouchat tak museli zaměstnanci tmavé pleti například označení jako „nigger“, „otrok“ a „plantážník“ nebo různé sexuální narážky a komentáře.

  Automobilka Tesla pak v současnosti čelí dohromady 10 žalobám, které ji všechny obviňují z rozsáhlé diskriminace na základě rasy, ale také sexuálního obtěžování zaměstnanců. Obvinění vznesla například také jedna kalifornská agentura zabývající se občanskými právy. Společnost už v minulosti popřela podobné zneužívání a učinila tak podle serveru The Guardian i u nejnovější obžaloby.

  Společnost Tesla zažaloval kvůli „pěstování toxického prostředí“ také jeden z jejích akcionářů

  Někteří z 15 zaměstnanců tmavé pleti rovněž uvedli, že byli úmyslně umisťováni na fyzicky zatěžující pozice. Jiní zase popsali, jak jim byla záměrně odpírána možnost pracovního postupu. Podle žaloby tak byl například pracovník jménem Montieco Justice automaticky sesazen ze své pozice poté, co se do továrny vrátil po autorizovaném dočasném odchodu kvůli nákaze Covidem-19.

  Tento týden v pondělí také federální soudce v Kalifornii nařídil nový soud týkající se škod, které měla společnost Tesla už dříve způsobit jednomu ze svých pracovníků tmavé pleti. Ten totiž rovněž automobilku obvinil z rasové diskriminace. Tento měsíc rovněž podal akcionář firmy Tesla vůči jejímu šéfovi Elonu Muskovi a představenstvu žalobu založenou na zanedbávání zaměstnanců a pěstování toxického pracovního prostředí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS