-6.9 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
ITBoxSpolečnost Qualcomm představila Snapdragon 8cx Gen 3: 5nm čip určený pro notebooky

Společnost Qualcomm představila Snapdragon 8cx Gen 3: 5nm čip určený pro notebooky

Společnost Qualcomm uvedla svůj nejnovější špičkový čip pro počítače: Snapdragon 8cx Gen 3, který je nástupcem loňského modelu 8cx Gen 2 a nabízí výrazný nárůst výkonu.

Snapdragon 8cx Gen 3 je podle společnosti Qualcomm první 5nm čip pro osobní počítače, který byl navržen s ohledem na ultratenké notebooky bez ventilátoru. Přechod na 5nm výrobní proces a další optimalizace umožnily zvýšit výkon procesorů Kryo a zároveň udržet podobnou úroveň spotřeby energie jako u čipů Gen 2.

Společnost tvrdí, že čip Snapdragon 8cx Gen 3 přinese až o 85 % vyšší výkon ve srovnání s předchozí generací a až o 60 % lepší výkon na watt než čipy x86 – ačkoli se společnost nijak zvlášť nevyjadřuje k tomu, s jakými x86 čipy ji srovnává. Qualcomm také uvádí, že čip podporuje „několikadenní výdrž baterie“, ale zase opět neposkytla příliš mnoho podrobností.

Čip nabízí podporu konektivity 5G a WiFi 6/6E, vylepšené funkce fotoaparátu a zvuku a zabezpečení pomocí „chip-to-cloud“. Výkon akcelerace umělé inteligence dosahuje až na 29 TOPS. To je podle Qualcommu třikrát vyšší výkon než u „přední konkurenční platformy“.

Akcelerace umělé inteligence by mohla urychlit úlohy, jako je detekce obličeje a rozmazání pozadí při hovorech. Kromě toho Snapdragon 8cx Gen 3 podporuje až 4K HDR kvalitu fotoaparátu a až čtyři kamery.

„Snapdragon 8cx Gen 3 staví na technologii, která změnila počítačový průmysl, a přináší prémiové zážitky s průlomovým výkonem, pohlcující kameru a zvuk s vylepšenou akcelerací umělé inteligence, bleskovou konektivitu 5G a zabezpečení čipu do cloudu v tenkých systémech bez ventilátoru,“ uvedl Miguel Nunes, viceprezident produktového managementu společnosti Qualcomm Technologies.

Druhý oznámený čip Snapdragon 7c+ Gen 3 nedostal tolik pozornosti

Qualcomm neposkytl o čipu Snapdragon 7c+ Gen 3 tolik informací jako u 8cx Gen 3. Přesto ale o něm víme několik zajímavých faktů. Jedná se o 6nm čip, který nabízí o 60 % vyšší výkon CPU a o 70 % vyšší výkon GPU než Snapdragon 7c Gen 2.

Obsahuje čtyři jádra Kryo, která jsou založena na Cortex-A78, a čtyři, která jsou založena na Cortex-A55. V případě výkonu umělé inteligence vám čip poskytne 6,5 TOPS. To je docela působivý výkon vzhledem k tomu, že se jedná o čip pro levné notebooky.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama