Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Spojené státy poskytnou Tchaj-wanu dalších 1,5 milionu dávek vakcíny proti covid-19

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Celkem čtyři miliony dávek vakcín proti onemocnění covid-19 poskytnou USA ostrovnímu státu Tchaj-wan, který je pod rostoucím tlakem Číny. Představitel americké administrativy pro agenturu Reuters uvedl, že Spojené státy nyní dodají dalších 1,5 milionu.

  Ostrovní stát Tchaj-wan se během léta potýkal s dosud největší vlnou onemocnění covid-19, jak ukazují data počtu nově nakažených na serveru Our World in Data. Alespoň první dávku očkování zde obdrželo kolem 70 % obyvatel, plně naočkovaných je 30 % z 24 milionů.

  Spojené státy nyní do země dodají další stovky tisíc dávek vakcíny Moderna. Dodávka dle zdroje agentury Reuters poputuje na Tchaj-wan z Louisville v Kentucky v neděli na palubě letu tchajwanských China Airlines.

  Představitel americké administrativy uvedl pro agenturu, že Tchaj-wan je „životně důležitým partnerem“ v otázkách globálního zdraví. V červnu Spojené státy darovaly Tchaj-wanu 2,5 milionu dávek. Země se tak stala jedním z prvních na mezinárodní scéně, kdo získal americké vakcíny.

  Ministr zdravotnictví Chen Shih-chung uvedl v červnu dle Associated Press, že tím Amerika dává najevo své přátelství, zatímco Tchaj-wan čelí nejvážnější nákaze. Dodal, že když viděl, jak vakcíny sestoupily z letadla, byl opravdu dojatý.

  Tyto vakcíny jsou důkazem závazku Ameriky vůči Tchaj-wanu,“ sdělil v červnu dle AP News Brent Christensen, nejvyšší představitel USA na Tchaj-wanu. „Tchaj-wan je členem rodiny demokratických zemí světa,“ dodal.

  Čína popřela, že by blokovala nákupy vakcín

  Tehdy také američtí představitelé uvedli, že se Peking pokouší z politických důvodů nákupy vakcín Tchaj-wanem blokovat. Čína, která ostrov považuje za součást svého území, to však opakovaně popřela. Čínští představitelé uvedli, že Peking je ochoten ostrovu dávky vakcíny poskytnout. Tchajwanské zákony však zakazují dovoz v Číně vyrobených léků.

  Tento ostrovní stát není jediným, kam putovaly dávky vakcín z USA. Bílý dům v říjnu uvedl, že Spojené státy darovaly na 200 milionů dávek do více než 100 zemí mezi něž patří například Brazílie, Pákistán, Nigérie, Filipíny či Guatemala.

  Tchaj-wanu darovala vakcíny také Česká republika, která zemi dle agentury Reuters věnovala 30 tisíc dávek. Dávky darovaly ale i Japonsko, Polsko, Slovensko a Litva.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS