Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Biden ostře proti Číně: Jestli napadnete Tchaj-wan, budeme ho bránit

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Joe Biden prohlásil, že Spojené státy budou bránit Tchaj-wan, pokud na něj Čína zaútočí. Tím se odchýlil od dlouhodobého postoje americké zahraniční politiky. Informuje o tom BBC.

  Mluvčí Bílého domu Jen Psaki ovšem později Bidenova slova korigovala. Některým americkým médiím sdělila, že jeho výroky neznamenají změnu politiky.

  Na akci, které se zúčastnila CNN, se jeden z reportérů zmínil o nedávných zprávách, že Čína vyzkoušela hypersonickou raketu. Zeptal se při té příležitosti Bidena, zda může „slíbit, že bude bránit Tchaj-wan“. Zeptal se také, co prezident udělá, aby udržel krok s vývojem čínské vojenské technologie.

  Biden odpověděl: „Ano a ano.“ Dodal, že obavy, zda bude Čína silnější, jsou liché. „Čína, Rusko a zbytek světa ví, že jsme nejsilnější armádou v dějinách světa,“ řekl prezident.

  Poté dostal další dotaz, zda by USA pomohly Tchaj-wanu v případě útoku ze strany Číny. Pan Biden odpověděl: „Ano, máme závazek to udělat.“

  USA mají skutečně zákon, který jim ukládá povinnost pomoci Tchaj-wanu při obraně. Záměrně však mlží o tom, co by vlastně udělaly, kdyby Čína na Tchaj-wan zaútočila, což je známé jako „strategická nejednoznačnost“.

  USA uznávají jednotnou Čínu

  Čína na Bidenovy komentáře zatím nereagovala. Pouhý den před tím, než Biden svůj výrok pronesl, však čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun obvinil USA z „nebezpečných akcí, které situaci v Tchaj-wanském průlivu eskalují“.

  Spojené státy neoznámily žádnou změnu naší politiky, ta se nemění,“ opravovala později Psakiová Bidenovy výroky před novináři. USA udržují s Čínou oficiální diplomatické kontakty a uznávají politiku jedné Číny.

  Není to poprvé, co se něco takového stalo. Podobný postoj k Tchaj-wanu naznačil prezident Biden v srpnu v rozhovoru pro ABC News. Bílý dům tehdy rovněž uvedl, že politika USA vůči Tchaj-wanu se nezměnila.

  USA nemají s Tchaj-wanem žádné oficiální diplomatické styky, ale prodávají mu zbraně v rámci zákona o vztazích s Tchaj-wanem, který stanoví, že USA musí ostrovu poskytnout prostředky na obranu.

  Úřad tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen prohlásil, že nepodlehne nátlaku ani nebude „zbrkle postupovat“, když získá podporu USA. „Tchaj-wan se určitě bude odhodlaně bránit,“ uvedl mluvčí prezidentky Xavier Cheng, který rovněž ocenil, že Bidenova administrativa nadále projevuje Tchaj-wanu „skálopevnou“ podporu.

  Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou v posledních týdnech roste poté, co Peking nalétl s desítkami válečných letadel do tchajwanské zóny protivzdušné obrany.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS