Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Spojené státy plánují v únoru zavést očkování pro děti mladší pěti let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Věková hranice pro očkování proti covidu-19 se bude možná nadále snižovat. Spojené státy plánují v druhé polovině února zavést očkování pro děti mladší pěti let. Dávka by byla ale více než třikrát nižší než pro kategorii dětí ve věku 5 až 11 let. Informuje o tom agentura Reuters.

  Podle dokumentu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) americká vláda plánuje zavést očkování proti covid-19 pro děti ve věku do 5 let již 21. února, uvádí agentura Reuters.

  Nic ale ještě není jisté. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) teprve zvažuje, zdali použití vakcíny Pfizer a BioNtech pro tuto nejmladší věkovou skupinu povolí.

  Ta je ve Spojených státech jediná, která nemá dosud na očkování nárok. Dle agentury AP News o to ale mnoho rodičů stojí, neboť varianta omikron stála za rekordním počtem mladých lidí v nemocnicích.

  Newyorská doktorka Dyan Hes uvedla také pro AP News, že pro mnoho z nich je to první věc, na kterou se ptají, když vejdou do dveří, kdy bude očkování dostupné.

  Externí poradci FDA se mají sejít 15. února, aby prodiskutovali, zda doporučit regulátorovi, aby vakcínu povolil. Méně než týden po tomto jednání je pak v plánu započít se zavedením vakcíny, dodává agentura.

  Upřednostněny budou oblasti s vyšším rizikem závažného průběhu

  Posléze by měly být upřednostněny oblasti, kde jsou děti vystaveny vyššímu riziku závažného průběhu onemocnění. Průměrně je ve Spojených státech amerických dle The New York Times hlášeno denně přes 205 tisíc nových případů. Oproti začátku ledna se ale jedná o značný pokles. Tehdy 10. ledna zaznamenala země 1,35 milionu nových infekcí.

  Mezi 6 měsíci a 4 roky žije ve Spojených státech kolem 18 milionů dětí.

  Podle dokumentu CDC plánuje vláda USA odeslat prvních 10 milionů dávek vakcíny Pfizer/BioNTech do států a dalším subjektům do konce února, pokud dojde k povolení od FDA, uvádí agentura Reuters.

  Dávka vakcíny ale není u všech stejná. Lidé starší 12 let dostávají dávku 30 mikrogramů. Děti ve věku 5 až 11 let pak dostávají 10mikrogramovou dávku a u nejmenších dětí pak společnost Pfizer/BioNTech testovala 3mikrogramovou dávku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS