Reklama
9.7 C
Czech
Pondělí 16. března 2026
Protext ČTKSoutěž manažer roku slaví 30 let – představí téma inovace a upozorní...

Soutěž manažer roku slaví 30 let – představí téma inovace a upozorní na důležitou roli manažerů pro ekonomiku země

Praha 28. února 2023 (PROTEXT) – Hlavním tématem letošního 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU jsou inovace – digitalizace, moderní technologie, trvale udržitelný rozvoj a trendy v managementu. Jubilejní ročník prestižního ocenění zároveň upozorní na význam manažerů pro prosperitu regionů i ekonomiky země. Nominovat MANAŽERKU/MANAŽERA ROKU je možné do 30. června 2023.

„Manažer je klíčovým prvkem k dosažení úspěchu a jeho kvalitně odvedená práce si zasluhuje uznání a respekt. Svým rozhodováním ovlivňuje míru zaměstnanosti v podniku, a tím i rodiny svých zaměstnanců a kvalitu života obyvatel v regionu, kde působí,“ charakterizuje pozici manažera Olga Girstlová, prezidentka ČMA.

Přirozená autorita a schopnost vést tým lidí k dosažení společného cíle jsou předpokladem každého úspěšného manažera. Nároky na správný výkon této funkce neustále rostou, manažeři čelí stále novým výzvám a jejich osobnostní i profesní předpoklady ovlivňují, jak firma nové situace a okolnosti zvládne. Sdílení příkladů dobré praxe a ocenění nejlepších manažerů jsou tak podstatou soutěže MANAŽER ROKU.

„Dobrý manažer je konzistentní, vytrvalý, cílevědomý a sleduje dlouhodobé cíle, kdy společenský přínos musí stavět nad osobní prospěch, či rychlé zisky,“ myslí si Jan Lát, spolumajitel společnosti BENEŠ a LÁT, MANAŽER ROKU 2021 a zároveň vítěz kategorie Průmysl a navázané obory.

Profesor Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC ČVUT, který byl zvolen MANAŽEREM ROKU 2018 a je letošním ambasadorem soutěže, k tomu dodává: „Management provází rozvoj společnosti na každém kroku a bez manažerství nemůžeme společnost posunout dopředu. Ukazuje se, že budeme muset překonávat mnoho problémů, abychom společnost, která je zaměřena na co nejefektivnější, nejrychlejší, nejmasovější výrobu, postupně převedli na společnost, kde budeme šetřit zdroje, kde budeme vyrábět jen to, co potřebujeme, a kde budeme šetřit naši přírodu. Protože my nejsme pány přírody. My jsme její součástí.“

30 let prestižní soutěže

Soutěž MANAŽER ROKU, jejímž pořadatelem je Česká manažerská asociace (ČMA), ve spolupráci s partnery již 30 let vyhledává, hodnotí, oceňuje a propaguje nejlepší řídící pracovníky a úspěšné osobnosti z řad podnikatelů a lídrů. Za tu dobu získalo titul MANAŽER ROKU a MANAŽERKA ROKU 67 osobností a do finále postoupilo na 1600 úspěšných manažerů. V roce 2018, příhodně v roce stoletého výročí založení republiky, byli oceněni Manažeři čtvrtstoletí. Nadcházející jubilejní 30. ročník akcentuje nástup moderních technologií a trendů v managementu a nabízí nové kategorie.

Cílem celorepublikové soutěže, jež se řadí mezi TOP 10 nejuznávanějších soutěží v České republice, je ukázat veřejnosti manažerské příběhy, které pozitivně posouvají naši společnost. Sdílením dobré praxe i inovativních způsobů v managementu mohou být inspirací jak zkušeným manažerům, tak i těm profesně mladším. Jubilejní ročník soutěže přináší vedle ocenění nejúspěšnějších manažerů zároveň i upozornění na to, jak je jejich profese důležitá pro rozvoj regionů a prosperitu celé země.

„Je správné upozornit na výjimečné manažery, kteří něco dokázali a kteří prokázali své osobní kvality vložené do společnosti. Podílíme se takto na vytváření pozitivních vzorů pro budoucí generace,“ charakterizuje přínos soutěže MANAŽER ROKU 2019, místopředsedkyně představenstva EBA a.s. East Bohemian Airport, a.s. a letošní ambasadorka soutěže Hana Šmejkalová, a dodává: „Dobrý manažer by měl mít morálně volní vlastnosti slušného, pracovitého, kreativního a vnitřně silného člověka, který je vzorem pro ostatní.“

Ambasadoři, partneři a hodnotící komise soutěže

Ambasadory 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU jsou Hana Šmejkalová (MANAŽERKA ROKU 2019), profesor Vladimír Mařík, (vedoucí Klubu manažerů roku) a Jan Lát (MANAŽER ROKU 2021).

Partnery soutěže jsou Česká mincovna, Svaz českých a moravských výrobních družstev, Zemědělský svaz ČR, Svaz měst a obcí ČR, CIIRC ČVUT, Znovín Znojmo a další.

Záštitu soutěže MANAŽER ROKU pravidelně poskytuje Úřad vlády ČR a vybraná ministerstva.

Vítěze soutěže MANAŽER ROKU hodnotí porota složená z profesionálů – zkušených manažerů, včetně vítězů z předcházejících ročníků. Letos v ní zasednout Jan Lát (BENEŠ a LÁT a.s.), MANAŽER ROKU 2021, Hana Šmejkalová (AERO Vodochody), MANAŽERKA ROKU 2019, Soňa Van Deelenová (generální ředitelka SČMVD), členka hodnotící komise z minulých let, Olga Kupec (Abydos s.r.o.) – MANAŽERKA ROKU 2013 a členka hodnotící komise z minulých let, Jaromír Zajíček (předseda Sdružení tajemníků), člen hodnotící komise z minulých let, Ladislava Fialová (Altromc.cz), kolektivní členka ČMA, René Sion (Dallmayr), kolektivní člen ČMA a Vladimír Staněk (Aramark), kolektivní člen ČMA.

Další informace, včetně nominačních listů či přihlášek do 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU, najdete zde.

Fotografie ze slavnostního vyhlášení loňského MANAŽERA ROKU 2021 ke stažení zde.

Česká manažerská asociace

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů. Vznikla v roce 1990 a jejím posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů. Přispívá ke zvyšování podnikatelské výkonnosti, konkurenceschopnosti, etiky řízení, kultury vztahů a odpovědného postoje manažerů vůči zákazníkům i společnosti. Ročně pořádá ČMA na 100 akcí, většinou v 15 regionálních a odborných klubech. Je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU. Je spoluzakladatelem české pobočky České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD).

Reklama

Doporučujeme

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.

Americké letouny zasáhly vojenské cíle na jihovýchodě Íránu

Americké bojové letouny údajně zasáhly vojenské objekty na hoře nedaleko zóny volného obchodu v Čáhbaháru na jihovýchodě Íránu, uvádí televize Al-Džazíra s odvoláním na perský servis stanice Voice of America. V Čáhbaháru je důležitý námořní přístav.

Hútíové hrozí zablokováním průlivu Bab al-Mandab

Situace na Blízkém východě dál eskaluje. Jemenští Hútíové pohrozili zablokováním průlivu Bab al-Mandab (Brána nářků), klíčové vodní cesty mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Pokud by tak učinili, narušili by dopravu mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav. To by ovlivnilo mezinárodní obchod i dodávky ropy a zemního plynu.

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila nad metropolí a jejím okolím 53 dronů. Na jihu Ruska vznikl požár po útoku dronu zásobník ropy, informovaly místní úřady. Na Kyjev dnes ráno útočily ruské drony, v Charkově je po ruském útoku jeden zraněný.

Trump žádá státy o pomoc při ochraně Hormuzského průlivu

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem dál otřásá Blízkým východem i světovou ekonomikou. Írán prakticky zablokoval Hormuzský průliv, kudy běžně proudí pětina světové ropy. Americký prezident Donald Trump proto vyzval další státy, aby poslaly válečné lodě a pomohly obnovit bezpečný průjezd tankerů.

Saharský prach míří do Evropy a může přinést krvavý déšť

Velký oblak prachu ze Sahary postupuje nad západní Evropu. Meteorologové očekávají zakalené nebe, zhoršenou kvalitu ovzduší i takzvaný krvavý déšť. Fenomén známý jako La Calima pravidelně připomíná, jak úzce je evropské počasí propojené s africkými pouštěmi.

Oscary 2026 ovládl film One Battle After Another

Letošní 98. ročník udílení prestižních Oscarů nabídl večer plný výrazných filmových momentů. Největší pozornost na sebe strhl snímek One Battle After Another, který proměnil několik nominací ve vítězství. Dařilo se ale také filmům Sinners, Frankenstein a animovanému hitu KPop Demon Hunters. Večer přinesl i několik historických prvenství.

USA a Čína jednaly o obchodní dohodě a připravují Trumpovu návštěvu Pekingu

V Paříži dnes po šesti hodinách skončil první den americko-čínských jednání o obchodní dohodě. Podle mluvčího amerického ministerstva financí budou rozhovory pokračovat v pondělí ráno, informovala agentura Reuters. Mluvčí ale neuvedl žádné podrobnosti týkající se dnešní schůzky a členové čínské delegaci opustili místo jednání, aniž promluvili s médii. Americký ministr financí Scott Bessent a čínský vicepremiér Che Li-feng vedli jednání v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čína není členem této organizace sdružující 38 bohatých států a považuje se za rozvojovou zemi.

Zelenskyj obvinil evropské spojence z vydírání Kyjeva kvůli ropovodu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil některé evropské spojence z pokusu o vydírání Kyjeva, aby znovu otevřel ropovod Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropské unie. Podle něj by obnovení dodávek znamenalo faktické oslabení sankcí uvalených na Rusko.

Bitcoin po začátku války nejdřív spadl, pak překonal zlato i akcie

Bitcoin po začátku války mezi USA a Íránem nejdřív prudce oslabil, během dvou týdnů se ale otočil a začal překonávat většinu velkých aktiv. Od prvních minim vyrostl zhruba o 11 procent a podle vývoje trhu si vedl lépe než zlato, index S&P 500 i asijské akcie. Lépe na tom byly jen ropa a dolar, tedy aktiva, kterým samotný konflikt přímo nahrává .

Kyjev podle Zelenského pomůže zemím Blízkého východu, nechce ztratit podporu USA

Kyjev nechce kvůli válce na Blízkém východě přijít o podporu Spojených států, řekl podle agentur v dnes zveřejněném rozhovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Blízkovýchodním zemím, které čelí íránským dronovým útokům, pomůže Ukrajina s obranou, výměnou za to ale žádá peníze a technologie, dodal.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama