1.3 C
Czech
Sobota 22. listopadu 2025
ZprávySoudce nepotrestal Trumpa v kauze falšování finančních záznamů

Soudce nepotrestal Trumpa v kauze falšování finančních záznamů

Zvolený americký prezident Donald Trump za falšování finančních záznamů v kauze týkající se plateb pornoherečce za mlčenlivost nepůjde do vězení ani nedostane podmínku nebo pokutu. Při dnešním jednání newyorského soudu, jehož se Trump zúčastnil virtuálně z Floridy, to uvedl soudce Juan Merchan. Zároveň zdůraznil, že dnešní verdikt neruší výrok poroty, která v květnu dospěla k závěru, že Trump je vinen, uvedla stanice CNN. Republikánský politik se po výhře v listopadových prezidentských volbách za deset dní vrátí po čtyřleté pauze do Bílého domu.

Merchanovo rozhodnutí podle agentury Reuters znamená, že Trumpovi verdikt o vině v tomto případu zůstane v záznamu, přestože nebude čelit právním důsledkům. Soudce takto rozhodl, protože americká ústava prezidenta chrání před trestním stíháním. Trump tvrdí, že je nevinen, a ujišťuje uvedl, že se proti odsuzujícímu verdiktu odvolá.

Newyorská porota koncem května shledala Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování podnikatelských záznamů, které souvisejí s platbou pornoherečce Stephanii Cliffordové, známé také jako Stormy Daniels, těsně před volbami v roce 2016, v nichž Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou. Trumpův tehdejší právník Michael Cohen Cliffordové tehdy vyplatil 130.000 dolarů (více než tři miliony Kč), aby nešla na veřejnost s výpovědí o románku z roku 2006, který Trump dodnes popírá. Podle obžaloby Trump zfalšoval šeky a další dokumenty, když po svém zvolení v roce 2017 Cohenovi peníze vracel, a to ve snaze udržet dohodu v tajnosti.

Manhattanský soudce mohl poslat 78letého Trumpa za mříže až na čtyři roky. Dnešním rozhodnutím o takzvaném „bezpodmínečném propuštění“, které v praxi znamená žádný trest, ale ponechání odsuzujícího verdiktu, se soudce podle agentury AP vyhnul nutnosti řešit ošemetné otázky související s ústavním právem, až se Trump opět stane prezidentem. Republikánský politik ovšem zůstává prvním exprezidentem Spojených států, který byl uznán vinným z trestného činu. Merchan dnes zároveň zdůraznil, že Trump bude první osobou, která byla shledána vinnou ze zločinu a která se ujme funkce amerického prezidenta. Dodal, že právní ochrana, které se Trump bude těšit jako šéf Bílého domu, „představuje faktor, který přebíjí všechny ostatní“.

„Tato právní ochrana, navzdory své mimořádné šíři, však nemá takovou moc, aby vymazala rozhodnutí poroty,“ řekl Merchan. Poznamenal také, že prezidentská imunita „nikterak nesnižuje závažnost zločinu ani jej žádným způsobem neospravedlňuje“. V závěr soudce popřál Trumpovi hodně štěstí v jeho druhém prezidentském funkčním období.

Trump v krátkém komentáři při stání, kterého se zúčastnil ze svého floridského domova, označil proces za „úplně strašnou zkušenost“ a nadále trval na tom, že se žádného zločinu nedopustil. „Byl to politický hon na čarodějnice. Mělo to poškodit mou pověst, abych prohrál volby. To ale samozřejmě nevyšlo,“ prohlásil.

Trump byl předloni postupně obžalován ve čtyřech kauzách, k verdiktu ale dospěla pouze newyorská obžaloba. Dvě další souvisely s jeho snahou zvrátit výsledky voleb v roce 2020, čtvrtá pak s přechováváním utajovaných dokumentů po odchodu z úřadu. I vzhledem ke svému znovuzvolení se v těchto případech Trump žádného trestu nemusí obávat.

Reklama

Doporučujeme

Spor Číny a Japonska kvůli Tchaj-wanu se mění v obchodní i diplomatickou krizi

Vztahy mezi Čínou a Japonskem se po výrocích nové japonské premiérky Sanae Takači o možné obraně Tchaj-wanu propadly na nejhorší úroveň od roku 2023. Peking reaguje ostrými varováními, diplomatickými kroky i obchodními postihy a spor už dopadá na cestovní ruch, filmový průmysl i rybáře na obou stranách.

Norris získal ve Vegas pole position, Piastri zůstává pod tlakem

Lando Norris ovládl kvalifikaci Velké ceny Las Vegas a přiblížil se titulu. Trať klouzala jako led, ale britský pilot zvládl náročné podmínky nejlépe. Jeho týmový rival Oscar Piastri naopak znovu ztratil a čeká ho těžký závod.

Marjorie Taylor Greene oznámila rezignaci po otevřeném střetu s Donaldem Trumpem

Marjorie Taylor Greene patřila k nejhlasitějším podporovatelům Donalda Trumpa a k nejvýraznějším postavám republikánské pravice. Po sérii sporů s prezidentem ale oznámila, že v lednu Kongres opustí. Tvrdí, že nechce své voliče vystavit bitvě, kterou proti ní Trump rozpoutal.

Pět dílů Stranger Things, které stojí za to vidět před finální sezónou

Stranger Things se po téměř deseti letech blíží k závěru. Pátá řada dorazí ve třech blocích a podle herců patří k nejemotivnějším, jaké kdy točili. Po tříleté pauze ale stojí za to si příběh připomenout. Pokud nestíháte znovu shlédnout celé čtyři sezóny, těchto pět epizod vás bezpečně vrátí do děje.

Počet pohřešovaných dětí unesených z katolické školy v Nigérii vzrostl na 300

Počet pohřešovaných dětí, které ozbrojenci v pátek unesli z nigerijské katolické internátní školy, vzrostl na 300 z původně hlášených 215. Napsala to agentura AP s odvoláním na místní úřady. I nadále platí informace, že útočníci kromě dětí odvlekli také 12 vyučujících. Ozbrojenci podle dřívějších zpráv agentury AFP zaútočili na školu v oblasti místní správy Agwara v pátek po 1:00 místního času, přičemž útok trval přibližně dvě hodiny.

Ukrajina by podle amerického viceprezidenta nezvítězila ani při větší podpoře

Ukrajina by neměla na dosah vítězství proti Rusku, ani kdyby dostávala více peněz a více zbraní. V noci na dnešek to uvedl americký viceprezident J.D. Vance. Podle něj je cílem návrhu americké dohody zastavit zabíjení a zachovat ukrajinskou suverenitu. Kritiky, které se snesly na plán, jsou podle něj nepochopení reality či nedorozuměním.

Prezident Trump se v Bílém domě setkal se zvoleným starostou New Yorku Mamdanim

Americký prezident Donald Trump se dnes v Bílém domě setkal se zvoleným newyorským starostou Zohranem Mamdanim, s nímž mluvil o dostupnosti bydlení nebo cenách potravin a energií. Napsala to agentura AP. Oba politici byli vůči sobě vřelí a přátelští. Trump přitom budoucího starostu největšího amerického města dříve častoval nadávkami jako komunistický šílenec nebo úplný blázen, zatímco Mamdani označil prezidentovu vládu za autoritářskou.

Zelenskyj si podle Trumpa bude muset nechat líbit návrh na dohodu s Ruskem

Máme cestu, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl dnes podle médií americký prezident Donald Trump v Bílém domě ohledně amerického návrhu na dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla vést k zastavení bojů. Podle něj si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude muset nechat návrh líbit a v určitou chvíli bude muset něco schválit. Trump již dříve uvedl, že reakci Ukrajiny čeká do příštího čtvrtka.

Putin: Americký návrh by mohl být na Ukrajině základem k mírovému urovnání

Americký plán by mohl být základem konečného mírového urovnání konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil to na poradě bezpečnostní rady, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky. S návrhem, aktualizovaným po rusko-americkém summitu na Aljašce, podle něj Američané seznámili Rusy, ale detailně a věcně jej neprobírali.

USA představily plán na příměří na Ukrajině, Kyjev hovoří o nejtěžší chvíli

Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO a její regiony včetně Krymu či Doněcké a Luhanské oblasti budou uznány de facto jako ruské. To podle agentur zahrnuje americký 28bodový plán na ukončení války na Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi. Prezident USA Donald Trump chce, aby Kyjev souhlasil do čtvrtka 27. listopadu. Ruský prezident Vladimir Putin vidí plán jako základ mírového urovnání konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k národu prohlásil, že Ukrajinu nezradí. Ukrajince vyzval, aby zůstali jednotní v jedné z nejtěžších chvil dějin. Evropští lídři navrhli, aby základem jednání o míru byla současná linie bojů.

Vietnam sužují záplavy a deště. Zemřelo už 41 lidí

Neustálé deště a následné povodně si od víkendu vyžádaly ve středním Vietnamu nejméně 41 obětí. Úřady dál pátrají po devíti nezvěstných, uvedla státní média. Nepříznivá je i předpověď počasí na příští dny.

Turecko bude hostit COP31, Austrálie povede klíčová jednání

Dlouhé vyjednávání o tom, kdo uspořádá příští velký klimatický summit, nakonec přineslo kompromis. Turecko se ujme role hostitele a Austrálie povede klíčová jednání. Nové rozdělení funkcí má zajistit, že přípravy COP31 budou pokračovat bez dalšího zdržování.

O míru se podle Fialy a Lipavského nesmí jednat bez souhlasu Ukrajiny

Česko podporuje americké úsilí o ukončení ruské agrese. O budoucnosti brutálně napadené Ukrajiny však nelze rozhodovat bez jejího souhlasu, sdělil dnes ČTK premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Rovněž ministr zahraničí v demisi Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu) na síti X uvedl, že o míru na Ukrajině se nesmí jednat bez Ukrajiny. Připomněl Mnichovskou dohodu, která obětovala cizí území a válce nezabránila.

V Nigérii unesli ozbrojenci desítky dětí, první odhad úřadů je 52

V Nigérii dnes unesli ozbrojenci z katolické školy desítky dětí, píše agentura Reuters s odkazem na místní televizi Arise TV. První odhady úřadů zmiňují 52 školáků. V úterý se podle Reuters odehrál podobný útok na kostel v západní části země, kde ozbrojenci unesli 38 lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama