Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  165 společností a průmyslových subjektů požaduje tvrdší postoj vůči Google

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skupina 165 společností a průmyslových subjektů vyzvala antimonopolní orgány EU, aby zaujaly tvrdší postoj vůči společnosti Google. Skupina tvrdí, že tento americký technologický gigant nespravedlivě upřednostňuje při vyhledávání na internetu své vlastní služby. Informovala o tom agentura Reuters.

  Mezi 165 společnostmi jsou americké i britské společnosti a zástupci z dalších 21 zemí EU. Dle agentury Reuters se mezi signatáři dopisu objevili dlouhodobí kritici Googlu jako je Yelp, Expedia, Trivago a Kelkoo.

  Skupina zaslala ve čtvrtek společný dopis evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager. V něm uvádí, že Google poskytuje svým vlastním službám v oblasti ubytování, cestování a zaměstnání, přednostní umístění ve výsledcích vyhledávání. Skupina naléhá na rychlé kroky k zastavení této praxe.

  Google toto tvrzení vyvrátil. Uvádí, že konkurence jeho službám je vzdálena jen jedno kliknutí na internetu.

  „Lidé očekávají, že jim Google poskytne ty nejrelevantnější a nejkvalitnější výsledky vyhledávání, kterým mohou věřit. Neočekávají, že budeme upřednostňovat konkrétní společnosti nebo komerční rivaly před ostatními, nebo že přestaneme poskytovat užitečné služby,“ uvedl zástupce společnosti Google.

  „I když mezi sebou soupeříme o nejlepší spotřebitelskou zkušenost, existuje jeden společný konkurent, který nesoutěží spravedlivě – Google,“ uvádí se v dopise. Dle dopisu Google uměle udržuje uživatele ve své vlastní službě pomocí tzv. OneBoxů. OneBoxy obsahují informace a obrázky umístěné v rámečcích v horní části výsledků. Ty mohou například při hledání letu ukazovat nabídku služby Google pro vyhledávání letů. To dle signatářů brání uživatelům v návštěvě konkurenčních a relevantnějších služeb.

  Nově připravovaný zákon o digitálních trzích by zabránil dominantním online platformám upřednostňovat jejich vlastní služby. Dle skupiny signatářů dopisu ale bude trvat příliš dlouho než vstoupí v platnost. Vyzvali tedy komisařku, aby jednala rychle a zajistila, aby Google poskytoval svým soupeřům stejné zacházení ve výsledcích vyhledávání.

  Margrethe Vestager uložila společnosti Google v posledních třech letech pokuty v celkové výši 8,25 miliardy eur za zneužití své tržní síly ve prospěch své nákupní srovnávací služby, mobilního operačního systému Android a reklamního podnikání.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS