Více
  23.4 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Skotský startup vyrábí biopalivo z odpadu vzniklého při výrobě whisky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skotští vědci ze startupu Celtic Renewables chtějí k produkci levného a ekologicky šetrného biopaliva využívat odpad z výroby whisky. Odborníci k přeměně odpadu vzniklého při výrobě oblíbeného alkoholu na biochemikálie využívají známý fermentační proces. S produkcí ve velkém chtějí začít příští rok. Společnost již své alkoholové palivo otestovala v praxi, píše CNN. 

  Whisky, jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě. Každou sekundu se na světě vyrobí a vyveze 44 lahví skotské, píše CNN

  Při výrobě whisky vzniká obrovské množství odpadu. Na každý litr vyrobené whisky připadá 2,5 kilogramu sladu a 8 litrů odpadních tekutin. Zatímco tuhý odpad lze využít jako krmivo pro zvířata, zbytek směřuje na skládky, případně se rozlévá do řek a oceánů. 

  Skotský startup Celtic Renewables si klade za cíl tento vedlejší produkt s pomocí procesu známého jako fermentace ABE (fermentace aceton-butanol-ethanolová) transformovat v biopalivo. 

  Cukry odpadu při tomto procesu rozkládají fermentační bakterie na kyseliny, které lze přidávat do benzínu a nafty pro pohon vozů. 

  Plná náhrada za fosilní paliva

  Biopaliva mohou nahradit fosilní paliva. Jsou ou využitelná v jakýchkoliv autech, která nepoškozují. Současně jsou ekologicky šetrná. Přesto je však využívá minimum řidičů a přepravních společností. 

  Ekologická paliva vyrobená například z kukuřice či cukrové třtiny vyžadují rozsáhlé lány půdy, čímž se jejich produkce prodraží. 

  Vědkyně Alison Smith z Oxfordské Univerzity řekla, že se tyto problémy výroby biopaliva z odpadu whiskey netýkají, což je velká výhoda. Podle ní platí za nejlepší možný druh ekologického paliva. 

  Podle Celtic Renewables je proces fermentace natolik úspěšný, že jej lze využít také k přeměně jiného, například potravinářského odpadu. Využit by mohl být například v mlékárenském odvětví. 

  Společnost své biopalivo již otestovala na skotských silnicích s neupraveným vozem značky Ford. Pro natankování automobilu byl z 15 procent využit biobutanol vyrobený z odpadu z whiskey. 

  Celtic Renewables chce začít prodávat své biopalivo ve velkém již příští rok.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS