-3.6 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
SportŠipkaři znají jméno nového mistra světa i jedničky! Andersona rozdrtil Velšan Price

Šipkaři znají jméno nového mistra světa i jedničky! Andersona rozdrtil Velšan Price

Zpočátku působil finálový duel šipkařského mistrovství světa jako pořádná exhibice. Do té doby skvěle hrající světová trojka Garwyn Price ničila legendárního Garyho Andersona. Vedl už o 4 sety a dominoval zavírání. Soupeř ze Skotska v závěru vzdoroval, i tak ale nedokázal svého mladšího soka zastavit.

Rodák z velšského hlavního města, to je kapitola sama pro sebe. Od mládí hrál rugby a k šipkám se dostal teprve před 11 lety. Navíc se chystá oslavit své teprve 36. narozeniny, což ukazuje jednoznačnou perspektivu do budoucna.

Úspěchů má ale za sebou už pěknou řádku. Kraloval World Grand Prix nebo Grand Slamu, na světovém šampionátu mu ale stále trofej chyběla. Tedy až do včerejška. Price udolal o 15 let staršího Garyho Andersona v poměru 7:3 na sety a vybuchl radostí.

„Nikdy v životě jsem necítil takový tlak. Na takovou situaci se nedá připravit,“ nenacházel slova čerstvý mistr světa, který je proslulí svými emočními výbuchy. Šipkařský šampionát, to letos byla velká podívaná. Hrálo se sice bez fanoušků, o zábavu a drama bylo ale postaráno. Bývalí šampioni a hvězdy nečekaně končily, což Priceovi hrálo do karet.

Velšan nyní putuje na první místo světového žebříčku. Z něj po sedmi dlouhých letech sesadí holandského šipkaře Michaela van Gerwena, jehož cesta mistrovstvím skončila letos už ve čtvrtfinále. „O tomhle jsem nikdy ani nesnil. Stát se světovou jedničkou je dokonce možná těžší než získat tuhle trofej pro mistra světa,“ usmíval se první šipkařský mistr světa z Walesu v dějinách.

A aby ne. Titul mistra světa, světová jednička, navíc zisk tučné prémie. Za své vítězství ve včerejším finále mu na účtu přistane něco kolem 14 a půl milionu korun.

Reklama

Doporučujeme

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama