1.4 C
Czech
Sobota 14. února 2026
ZprávySilné zemětřesení v Sýrii a Turecku nepřežilo přes 1200 lidí, svět posílá...

Silné zemětřesení v Sýrii a Turecku nepřežilo přes 1200 lidí, svět posílá pomoc

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Podle dosavadní bilance si vyžádalo nejméně 1200 lidských životů, tisíce dalších lidí jsou zraněny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že šlo o největší zemětřesení od roku 1939. Záchranáři i civilisté v obou zemích v chladném počasí pátrají po obětech. Desítky zemí nabízejí zasaženým oblastem pomoc, Turecko už přijalo nabídku České republiky, která tam pošle 68členný tým hasičů. Světoví politici, včetně prezidenta Miloše Zemana,Turecku i Sýrii vyjadřují soustrast.

Jen v Turecku je podle Erdogana zatím hlášeno 912 mrtvých a skoro 5400 zraněných. Prezident nedokáže říct, na jakém počtu se celková bilance zastaví. V Sýrii zemřelo nejméně 320 lidí, dalších 1000 je zraněných.

Otřesy o síle 7,8 stupně, které byly cítit až v Káhiře, byly zaznamenány 33 kilometrů od města Gaziantep s ohniskem v hloubce 18 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Oblast v následujících hodinách zasáhly desítky následných otřesů. Před polednem SEČ jihovýchod Turecka zasáhlo další zemětřesení, které podle Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD mělo sílu 7,6 stupně. Otřesy byly opět hlášeny i ze Sýrie a Libanonu.

První zemětřesení přišlo před rozedněním a vytrhlo lidi ze spánku. „Za 40 let, co jsem na světě, si nic takového nepamatuju,“ řekl muž jménem Erdem z Gaziantepu, kde jsou poničené i historické památky, včetně pevnosti zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. „Houpali jsme se jako v kolébce,“ popsala zemětřesení jedna žena v Diyarbakiru, dalším zasaženém tureckém městě. Tam jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z několika poničených podlaží bytového komplexu. Stovky záchranářů i dobrovolníků v Diyarbakiru vytvořily lidský řetěz u hromady trosek a podávaly si úlomky betonu a zdemolované vybavení domácností, zatímco nedaleko nich bagry odklízely kusy stavebního materiálu. Letiště v Adaně přerušilo provoz. Turecká armáda zřídila letecký koridor pro dopravu pátracích a záchranných týmů.

V Sýrii, zdevastované téměř 12 let trvající občanskou válkou, zemětřesení postihlo také oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí asi čtyři miliony lidí, které konflikt vyhnal z domova. I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a záchranáři teď říkají, že nemocnice praskají ve švech. V Damašku se otřásaly budovy a lidé ve strachu vybíhali do ulic. Podobná byla situace v libanonských městech Bejrút či Tripolis. Otřesy byly cítit i jinde v regionu.

Pomoc do zasažených oblastí vyšlou například Spojené státy, EU, Izrael nebo také Ukrajina, která přitom čelí ruské agresi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzkázal, že Ukrajina je „nablízku přátelům v Turecku“ a je připravena poskytnout potřebnou pomoc. Rusko oznámilo, že má v pohotovosti 100 záchranářů, kteří jsou připraveni vyrazit na cestu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell oznámil, že mobilizováno bylo deset pátracích a záchranných týmů, které mají podpořit turecké záchranáře. Kromě České republiky jsou z Francie, Bulharska, Řecka nebo Polska. Z Česka na místo vyrazí tým příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje. Sbírku vyhlásila organizace Člověk v tísni.

Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenční telegram svému tureckému protějšku, další kondolenci adresoval syrskému lidu. Všem, které katastrofa zasáhla, vyjádřil lítost i premiér Petr Fiala nebo šéf české diplomacie Jan Lipavský.

V turecké provincii Kahramanmaraş se nachází skupina Čechů. Podle ministerstva zahraničí jsou v pořádku, velvyslanectví v Ankaře je s nimi v kontaktu a zajišťuje pro ně dopravu ze zasažené oblasti. Ministerstvo nemá informace, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi, řekla jeho mluvčí Mariana Wernerová.

Zemětřesení znamená obrovské materiální škody, které se v Turecku budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard Kč), a mohly by tak odpovídat až dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) této země, uvedla americká služba USGS. Podle tureckého prezidenta se zřítilo více než 2800 budov. Turecká lira sestoupila k dolaru na rekordní minimum, oslabovaly rovněž turecké akcie. Provoz pozastavil ropný terminál Ceyhan na jihu Turecka a kvůli zemětřesení se podle státního provozovatele ropovodů a plynovodů BOTAS přerušily i dodávky plynu do některých provincií.

Otřesy o síle 7,8 stupně, které nyní zasáhly Turecko a Sýrii, se svou silou vyrovnaly nejsilnějšímu zemětřesení v Turecku v novodobé historii. V květnu 1939 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně severovýchodní provincii Erzincan a vyžádalo si přes 30.000 mrtvých. Nejsilnější zemětřesení v historii mělo sílu 9,5 stupně a v květnu 1960 zpustošilo oblast kolem měst Valdivia a Concepción na jihu Chile. Následné vlny cunami tehdy postihly i Havaj, Japonsko či Filipíny, katastrofa si vyžádala 2000 až 6000 mrtvých.

Reklama

Doporučujeme

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci. USA jsou podle něj připraveny reformovat světový řád i samy, raději by to ale udělaly s Evropou, která je jejich ceněným spojencem a nejstarším přítelem. Rubio rovněž řekl, že USA stále neví, zda to Rusové myslí se snahou o ukončení války na Ukrajině vážně.

Ve Venezuele propustili 17 politických vězňů, zákon o amnestii zatím neschválili

Venezuelské úřady dnes propustily dalších 17 politických vězňů, a to v rámci nedávno představeného zákona o amnestii. Očekávalo se, že parlament zákon schválí již ve čtvrtek, ale kvůli sporu provládních a opozičních poslanců se tak nestalo, uvedla agentura AFP. Veškerá propuštění na svobodu jsou proto podmínečná. Opoziční strana Vente Venezuela později podle agentury Reuters potvrdila, že úřady dnes propustily deset mužů a sedm žen.

Bessent tlačí na rychlé schválení amerických pravidel pro kryptoměny

Americká vláda chce už na jaře dotáhnout zákon, který nastaví federální pravidla pro digitální aktiva. Ministr financí Scott Bessent vyzval Kongres, aby návrh posunul co nejrychleji k podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj by jasná regulace přišla vhod právě teď, kdy je kryptotrh rozkolísaný a investoři hledají jistotu.

ANALÝZA: Ruská ekonomika má největší problémy od začátku války

Ruská ekonomika má vážné problémy. Státní pokladna se vyprazdňuje rychleji, než Moskva čekala, což může ztížit financování války na Ukrajině. Ruská veřejnost si začíná stěžovat na vysoké ceny zboží, zejména potravin. Kreml se tak ocitl v nejtěžší ekonomické situaci od začátku invaze v roce 2022. Zatímco se ekonomická smyčka utahuje, ruská armáda na bojišti zpomalila postup.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA omezuje chod kvůli výpadku financování

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v sobotu 14. února přešlo do režimu částečného omezení chodu poté, co Senát nedokázal schválit jeho financování. Tisíce zaměstnanců mají jít na nucené volno, další zůstávají v práci bez výplaty, dokud se Kongres nedohodne na rozpočtu. Dopady se mají nejrychleji projevit v oblastech, kde je DHS vidět nejvíc, tedy na letištích a při koordinaci krizové pomoci.

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama