Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Síla placebo efektu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Léčit se svou vlastní myslí je možné, ale za placebo efektem je více než pozitivní myšlení. Vyplývá to z výzkumů, o kterých informuje Harvard Health Publishing.

  Vaše mysl může být mocným léčebným nástrojem, když dostane šanci. Myšlenka, že svou myslí dokážeme stimulovat hojení, existuje po tisíciletí. Dnes se tento proces nazývá placebo efekt. Nyní věda zjistila, že za správných okolností může být placebo stejně účinné jako tradiční léčba.

  „Placebo efekt je víc než jen pozitivní myšlení a víra, že léčba nebo procedura budou fungovat. Jde o vytvoření silnějšího spojení mezi mozkem a tělem a o to, jak spolupracují,“ říká profesor Ted Kaptchuk z Beth Israel Deaconess Medical Center, přidruženého k Harvardu. Jeho výzkum se zaměřuje na placebo efekt.

  Placebo nesníží váš cholesterol ani nezmenší nádor. Místo toho placebo působí na symptomy modulované mozkem, jako je vnímání bolesti. „Placeba vám možná zlepší náladu, ale nevyléčí vás,“ říká Kaptchuk. „Ukázalo se, že jsou nejúčinnější pro stavy, jako je zvládání bolesti, nespavost související se stresem a vedlejší účinky léčby rakoviny, jako je únava a nevolnost.“

  Znamená placebo efekt neúspěch nebo úspěch?

  Po léta byl placebo efekt považován za známku selhání. Placebo se používá v klinických studiích k testování účinnosti léčby a nejčastěji se používá ve studiích léků. Například lidé v jedné skupině dostanou skutečný lék, zatímco ostatní dostanou neaktivní lék nebo placebo. Účastníci klinické studie nevědí, do které skupiny patří. Tímto způsobem mohou vědci měřit, zda lék funguje, porovnáním toho, jak obě skupiny reagují. Pokud mají obě stejnou reakci (zlepšení nebo naopak), lék se považuje za neúčinný.

  V poslední době však odborníci došli k závěru, že reakce na placebo není důkazem, že určitá léčba nefunguje, ale že může být přítomen jiný, nefarmakologický mechanismus.

  Jak placebo funguje, stále není zcela pochopeno, ale součástí je komplexní neurobiologická reakce, která zahrnuje vše od zvýšení neurotransmiterů pro dobrý pocit (např. endorfiny a dopamin), až po větší aktivitu v určitých oblastech mozku souvisejících s náladami, emočními reakcemi a sebeuvědoměním. To vše může mít terapeutický přínos. „Placebo efekt je způsob, jak váš mozek říká tělu, co potřebuje, aby se cítilo lépe,“ říká Kaptchuk.

  Ale placeba nejsou jen o uvolnění mozkové síly. Potřebujete také rituál léčby. „Když se podíváte na tyto studie, které porovnávají léky s placebem, je tam faktor životního prostředí a rituálů,“ říká Kaptchuk. „Musíte v určitou dobu chodit na kliniku a nechat se vyšetřit zdravotníky v bílých pláštích. Dostáváte nejrůznější exotické pilulky a podstupujete podivné procedury. To vše může mít hluboký dopad na to, jak tělo vnímá příznaky, protože cítíte, že dostáváte pozornost a péči.“

  Dejte si placebo

  Placeba často fungují, protože lidé nevědí, že je dostávají. Ale co se stane, když víte, že dostáváte placebo?

  Vědci spekulují, že hnací silou je i prostý akt vzít si pilulku. „Lidé spojují rituál užívání léků s pozitivním léčivým účinkem,“ říká Kaptchuk. „I když vědí, že to není lék, samotná akce může stimulovat mozek, aby si myslel, že tělo se léčí.“

  Jak si můžete dát placebo kromě toho, že si vezmete falešnou pilulku?

  Cvičení svépomocných metod je jedním ze způsobů. „Zapojení do rituálu zdravého života – správné stravování, cvičení, jóga, kvalitní společenský čas, meditace – pravděpodobně poskytuje některé z klíčových složek placebo efektu,“ říká Kaptchuk.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS