0.2 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávySeverní Korea viní z epidemie covidu cizí předměty, které přiletěly z jihu

Severní Korea viní z epidemie covidu cizí předměty, které přiletěly z jihu

Severní Korea dnes uvedla, že první případy epidemie covidu v zemi se objevily proto, že se lidé dotýkali „cizích předmětů“ poblíž hranic s Jižní Koreou. Izolovaná východoasijská země tak nepřímo obvinila svého jižního souseda z rozšíření respirační choroby, informovala agentura Reuters.

Místní úřady na základě výsledků svého vyšetřování nařídily, aby v oblastech podél demarkační linie byli lidé ostražití při nakládání s věcmi přicházejícími na území po větru či pomocí balonů, uvedla oficiální tisková agentura KCNA.

Agentura Jižní Koreu přímo nezmínila, nicméně aktivisté už léta pouštějí přes hranici balony s letáky kritizujícími severokorejského vůdce Kim Čong-una. KLDR kroky aktivistů, kteří často pocházejí z řad severokorejských uprchlíků, odsuzuje a apeluje na jihokorejskou vládu, aby podobným situacím zabránila.

Podle světových zdravotnických úřadů se koronavirus šíří mezi lidmi v těsném kontaktu. Lidé tak spíše vdechnou kapénky s virem, přenášené vzduchem. Přenos covidu je proto pravděpodobnější v uzavřených, špatně větraných prostorách než venku.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení podle agentury AP odmítlo tvrzení, že virus do Severní Koreje mohly přinést jihokorejské balony.

Osmnáctiletý voják a pětileté dítě, první potvrzené případy na severokorejském území, se podle místní agentury nakazili na začátku dubna, když přišli do styku s předměty z jihu ve východním regionu Kumkang. Nicméně podle jihokorejských úřadů severokorejští utečenci poslali první letošní balon s informačními letáky přes hranice až koncem dubna ze západní oblasti Kimpcho, napsala agentura Reuters.

„Z vědeckého hlediska je tvrzení Severní Koreje těžké uvěřit, protože možnost šíření viru prostřednictvím předmětů je poměrně nízká,“ řekl profesor na univerzitě severokorejských studií v Soulu Jang Mu-čin.

Sever poprvé připustil výskyt covidu několik měsíců poté, co uvolnil přísná omezení na hranicích s Čínou, aby obnovil provoz nákladních vlaků mezi oběma zeměmi. Pro Pchjongjang by však bylo obtížné ukázat prstem na Čínu, domnívá se Lim Ul-čchul, profesor Ústavu pro dálněvýchodní studia na Kyungnam University.

„Pokud by dospěli k závěru, že virus pochází z Číny, museli by zpřísnit karanténní opatření v pohraniční oblasti, což by znamenalo další překážku pro severokorejsko-čínský obchod,“ řekl Lim.

Severní Korea oznámila, že vlna covidu je na ústupu, odborníci ale zemi podezřívají z úmyslného podhodnocování případů. Země dnes nahlásila dalších 4570 lidí s horečkami, přičemž celkový počet těchto pacientů od konce dubna činí 4,74 milionu. Pchjongjang denně oznamuje počet pacientů s horečkou, aniž by upřesnil, zda se nakazili covidem, nebo jinou nemocí. Důvodem je zřejmě nedostatek testovacích sad.

Reklama

Doporučujeme

Čína zahájila vojenské cvičení u Tchaj-wanu a varuje před vnějším zásahem

Čína dnes varovala spojence Tchaj-wanu před vměšováním v souvislosti s vojenským cvičením, které zahájila u ostrova, jejž považuje za svou vzbouřenou provincii. Informovala o tom agentura AFP. Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj cvičení s ostrými náboji podle agentury Reuters odsoudil a vyzval Peking k jeho ukončení.

Drahé kovy po rekordech zlevňují, stříbro spadlo pod 80 dolarů

Drahé kovy v pondělí ustoupily z extrémních hodnot. Stříbro se po krátkém průlomu nad 80 dolarů za unci propadlo výrazně níž a zlato kleslo od pátečních rekordů, protože investoři začali vybírat zisky.

Mírový plán počítá s bezpečnostními zárukami USA na dobu 15 let, uvedl Zelenskyj

Chystaný mírový plán podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počítá s americkými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu na dobu 15 let. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž Zelenskyj amerického prezidenta Donalda Trumpa požádal o bezpečnostní záruky až na 50 let. Ukrajinský prezident v online rozhovoru s novináři také vyjádřil názor, že mírový plán by měly podepsat Ukrajina, USA, Rusko i Evropa.

Tóthova MMA premiéra v Oktagonu trvala 79 vteřin

Pavel Tóth vstoupil do profesionálního MMA před zaplněnou O2 arenou a okamžitě narazil. Ondřej Raška ho ukončil tvrdou sérií úderů v prvním kole, přesto Tóth po zápase mluvil o vítězném pocitu a zážitku, na který jen tak nezapomene.

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama