Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Severní Korea odpálila dvě balistické rakety, Jižní Korea tu svou několik hodin poté

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zatímco čínský ministr zahraničí Wang Yi diskutoval v Soulu na téma nukleárních zbraní, Severní Korea odpálila do moře dvě balistické rakety. O několik hodin později pak Jižní Korea otestovala svou první balistickou raketu z ponorky. Jaderná jednání mezi zeměmi zůstávají na mrtvém bodě, diskutuje se o závodech ve zbrojení. Informují o tom zahraniční média.

  V pondělí Severní Korea uvedla, že během víkendu otestovala nově vyvinutou řízenou střelu dlouhého doletu. Tvrdí, že se jednalo o první test během posledních šesti měsíců. Severokorejská státní média označila novou střelu za „strategickou zbraň velkého významu“.

  Dnes pak došlo k dalšímu testu. Jihokorejská armáda uvedla, že Severní Korea odpálila do moře u svého východního pobřeží dvě balistické střely. Ty uletěly kolem 800 km. Ukazuje to tak, že Severní Korea pokračovala ve vývoji zbraní navzdory hospodářské krizi a nedostatku potravin. Přerušila totiž značnou část obchodu se svým nejbližším spojencem, Čínou, aby zastavila šíření onemocnění covid-19, píše BBC.

  Jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS) uvedl, že rakety letěly z centrální vnitrozemské oblasti směrem k východnímu pobřeží Korejského poloostrova. JCS dodal, že probíhá další analýza s americkými představiteli. „Naše armáda si v úzké spolupráci s USA udržuje pozici plné připravenosti,“ řekl JCS.

  Střela přišla ve chvíli, kdy se čínský ministr zahraničí Wang Yi sešel v Soulu s jihokorejským prezidentem Moon Jae-inem a dalšími vysokými představiteli. Lídři diskutovali o denuklearizaci.

  Nově vyvinutá zbraň by dle analytiků představovala výrazný pokrok v severokorejské zbrojní technologii, a lépe by se dokázala vyhnout obranným systémům, uvádí The Guardian. Pchjongjang prohlásil, že je schopná zasáhnout velkou část Japonska. Odborníci tvrdí, že by mohla také nést jadernou hlavici.

  K situaci se vyjádřil i japonský premiér Yoshihide Suga. Dle něj to ohrožuje mír a bezpečnost v regionu a označil odpálení rakety za „pobuřující“.

  Jižní Korea je dle prezidenta připravena reagovat na severokorejské provokace

  Jižní Korea několik hodin poté odpálila svou první balistickou raketu známou jako SLBM. To však bylo naplánované již předem a nejednalo se o reakci na nejnovější testy Severní Koreji. Z Jižní Koreje to nicméně dělá sedmou zemi na světě s takovou technologií.

  Prezident Moon Jae-in posléze sdělil dle BBC, že Jižní Korea má nyní „dostatečné odstrašení, aby mohla kdykoli reagovat na severokorejské provokace“. Jae-in vyzval Jih, aby pokračoval ve zvyšování zbrojení s cílem „přemoci asymetrickou moc Severní Koreje“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama