Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele, podle jihokorejské armády šlo o balistickou raketu krátkého doletu odpálenou z ponorky.

  KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, informuje server CNBC. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea odpálila zřejmě dvě rakety. Spojené státy uvedly, že odpal bezprostředně neohrozil USA, ani jejich spojence.

  Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

  Jihokorejská armáda uvedla, že v pondělí šlo o balistickou raketu odpálenou z ponorky. „Naše armáda detekovala neidentifikovanou balistickou raketu krátkého doletu, šlo o SLBM (submarine-launched ballistic missile; podmořská balistická střela) odpálenou Severní Koreou,“ uvedlo v prohlášení vedení jihokorejské armády.

  V polovině září KLDR zkušebně odpálila dvě balistické rakety, které dopadly do vod mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. O dva dny dříve oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podobné testy tehdy provedla poprvé po šesti měsících, poznamenala už dříve agentura AP. Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

  Další střelu pak otestoval severokorejský režim na konci září. Tvrdil posléze, že to byla nově vyvíjená hypersonická raketa. Takové střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a během svého letu na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že tyto zbraně nejsou dostatečně přesné.

  Později ještě KLDR oznámila, že provedla test nově vyvinuté protiletadlové rakety.

  Pchjongjang se podle serveru CNBC zbrojními testy nejspíše snaží vyvíjet tlak na Spojené státy a Jižní Koreu kvůli zmraženým jednáním ohledně svého jaderného programu. KLDR souběžně s testy raket předkládá Soulu podmíněné mírové nabídky. Na začátku tohoto měsíce oba státy navzdory raketovým testům obnovily přerušenou horkou komunikační linku.

  Americká armáda odpálení severokorejské střely označila jako destabilizující, ale nikoli bezprostředně ohrožující Spojené státy nebo jejich spojence. „Spojené státy tyto akce odsuzují a vyzývají (Severní Koreu), aby se zdržela jakýchkoli dalších destabilizujících kroků,“ uvedlo indo-pacifické velení armády USA.

  Rozhovory zaměřené na odstranění nukleárních zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS