-2.7 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
ZprávyŠestiletý žák, který postřelil učitelku, už v minulosti na jinou kantorku zaútočil....

Šestiletý žák, který postřelil učitelku, už v minulosti na jinou kantorku zaútočil. Rdousil ji rukama

Šestiletý chlapec, který postřelil učitelku ve škole ve Virginii, už dříve zaútočil na jinou kantorku. Tu škrtil rukama, „až nemohla dýchat“, uvádí se v právním oznámení, které podala zraněná učitelka. Informuje o tom BBC, ABC News a další servery.

Problémy s chováním dítěte z minulosti se objevily v dopise s výzvou k podání žaloby, který zaslal její právník.

Pětadvacetiletá Abby Zwerner hodlá žalovat školní obvod Newport News za nedbalost. Mladá žena se zotavuje poté, co byla 6. ledna postřelena na základní škole Richneck Elementary.

V oznámení, o kterém informuje BBC, se píše o předchozích problémech s chováním, které dítě ve škole mělo. A to včetně nadávání zaměstnancům a učitelům, pokusu o šlehání žáků páskem a škrcení učitelky.

V týdnu, kdy došlo ke střelbě, chlapec také praštil telefonem své třídní učitelky o zem a rozbil ho, uvádí se v oznámení o stížnosti. Dostal jednodenní vyloučení a v den, kdy se vrátil do školy, Abby Zwerner v její třídě postřelil. Policie označila střelbu za „úmyslnou“.

Škola nedbala varování

Právníci zraněné kantorky již dříve uvedli, že vedení školy bylo v den střelby třikrát varováno, že chlapec může mít zbraň. Chlapcův batoh tehdy prohledali, ale žádná zbraň se nenašla. Žádná další opatření škola nepřijala.

Je zázrak, že nebylo zraněno více lidí,“ napsala v oznámení právnička Diane Toscano. „Střelec strávil celou přestávku se zbraní v kapse. S pistolí, která byla nabitá a připravená ke střelbě, zatímco spolužáci si kolem něj hráli,“ uvedla.

Ve veřejném prohlášení z minulého měsíce rodina dítěte uvedla, že chlapec měl „akutní postižení“. Chlapec měl individuální plán, který obvykle zahrnoval každodenní přítomnost jednoho z rodičů ve škole. V týdnu střelby byl poprvé bez doprovodu.

Ředitel školy přišel v důsledku incidentu o práci a zástupce ředitele rezignoval.

Incident, o kterém se v oznámení hovoří, se odehrál na jiné škole. Učitelka, které se zmíněné škrcení týkalo, incident novinářům potvrdila, ale nechtěla uvést jméno. Řekla, že v roce 2021 k ní chlapec přistoupil zezadu, chytil ji „do kravaty“ a škrtil. Třídní asistent ho od ní musel odtrhnout.

Uvedla, že o incidentu informovala vedení školy, ale nedočkala se takové reakce, v jakou doufala. Chlapce později přeřadili do jiné školy. Podle ABC News se hoch od incidentu nachází v blíže nespecifikovaném zdravotnickém zařízení. Zbraň, kterou přinesl do školy, patřila jeho matce. Ta tvrdí, že ji měla „zabezpečenou“ a že netuší, jak se k ní syn mohl dostat.

Reklama

Doporučujeme

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.

Rusko podle Kyjeva udeřilo na energetiku, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů. Na síti Telegram to napsala ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Agentura Reuters uvedla, že největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny. Noční údery si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který už dříve varoval před možným zesílením ruských útoků v době nadcházejících vánočních svátků, vyžádaly nejméně tři mrtvé včetně čtyřletého dítěte.

Zaměstnanec francouzského prezidentského paláce kradl nádobí. Prodával ho na Vinted

Francouzská justice se bude zabývat případem, který otřásl Elysejským palácem. Vysoce postavený zaměstnanec prezidentské rezidence čelí obvinění z krádeží cenného nádobí. Podle vyšetřovatelů měl postupně odnášet předměty patřící k národnímu dědictví a prodávat je online.

V Texasu se zřítil letoun mexického námořnictva, nejméně pět lidí zemřelo

Malé letadlo mexického námořnictva, které přepravovalo jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi, se v pondělí zřítilo v americkém státě Texas. Nejméně pět lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na činitele.

USA nabízejí migrantům vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země

Americká vláda nabízí migrantům bez platného povolení k pobytu vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země. Kdo se do 31. prosince přihlásí k takzvané sebevyhošťovací proceduře, obdrží kromě bezplatné letenky také prémii ve výši 3000 dolarů (62.000 korun), informovala dnes agentura DPA s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Rekordní výskyt chobotnic u Británie odráží oteplování oceánu

Rekordní počty chobotnic u jihozápadního pobřeží Anglie proměnily rok 2025 v „rok chobotnice“. Nejde jen o zajímavost pro potápěče a rybáře, ale o viditelný signál, jak teplejší moře mění rovnováhu v oceánech kolem Británie.

Japonská raketa H3 selhala při snaze vypustit navigační satelit na oběžnou dráhu

Japonská vesmírná raketa H3 dnes selhala při snaze vypustit na oběžnou dráhu navigační satelit, informovaly tiskové agentury. Podle japonské státní kosmické agentury (JAXA) selhal po startu jeden z motorů. Japonsku se tak nepodařilo vyslat na orbitu šestou z plánovaných 11 družic navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System (QZSS). Japonská vláda uvedla, že zřídí vyšetřovací komisi, která má co nejdříve zjistit, co stálo za selháním rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama