Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes oznámil, že brzy pojede do Turecka, aby tam diskutoval o členství Švédska v NATO. Ankara ani Budapešť zatím švédskou přihlášku neschválily.
„Můj vzkaz (prezidentu Recepu Tayyipu) Erdoganovi bude, že je v zájmu všech členů NATO, aby v jeho řadách bylo i Švédsko,“ uvedl Stoltenberg v Oslu, kde dnes jednají ministři zahraničí NATO.
Stoltenberg to travel to Turkey to discuss Sweden's NATO membership https://t.co/p7psWvn8AP pic.twitter.com/FgFEV7Y6Iu
— Reuters (@Reuters) June 1, 2023
Švédsko podalo přihlášku do NATO společně s Finskem loni na jaře v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Zatímco Finsko se oficiálně členem vojenské aliance stalo v dubnu, vstup Švédska stále dva členové aliance neratifikovali, jakkoli je podle Stoltenberga či Washingtonu severská země na členství připravená.
„Nadešel čas, aby Turecko a Maďarsko žádost Stockholmu o vstup do NATO schválily,“ prohlásil dnes šéf švédské diplomacie Tobias Billström. „Splnili jsme všechny závazky, včetně nových zákonů o terorismu,“ dodal.
Ankara tvrdí, že hlavním důvodem pro dosavadní odmítání ratifikace je skutečnost, že Stockholm podporuje skupiny, které Turecko pokládá za teroristické. Nejčastěji zmiňuje Stranu kurdských pracujících (PKK), která od 80. let usiluje o vytvoření samostatného Kurdistánu, milice YPG ze severní Sýrie či příznivce duchovního Fethullaha Gülena, kteří podle Ankary stojí za neúspěšným pučem z roku 2016. Švédsko opakovaně Turecko ujistilo, že nedovolí žádné teroristické skupině působit na švédské půdě.
Tento týden vstupuje ve Švédsku v platnost nový protiteroristický zákon. „Nové protiteroristické zákony ukazují, že Švédsko stupňuje boj s terorismem,“ řekl dnes Stoltenberg.
„Hovořil jsem s prezidentem Erdoganem tento týden… a rovněž v blízké budoucnosti pojedu do Ankary, abych pokračoval v řešení toho, jak můžeme zajistit co nejrychlejší přijetí Švédska,“ řekl dnes šéf NATO.
Žádost Švédska neschválilo také Maďarsko. Podle vlády národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána části maďarských poslanců vadí, že někteří švédští vládní představitelé zpochybňují stav demokracie a právního státu v Maďarsku.