Více
  13.2 C
  Czech
  Neděle 4. června 2023

  Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA

  Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, oznámily tiskové agentury. Prezident Joe Biden uvítal výsledek hlasování jako "velké vítězství amerického lidu" a těší se, že zákon brzy podepíše. Bez tohoto kroku by federální vláda v pondělí přestala být schopna splácet své závazky.

  Kyjev čelil dalšímu masivnímu ruskému útoku, vyžádal si nejméně jednu oběť

  Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému vzdušnému útoku, invazní síly na ukrajinskou metropoli útočily třetí noc v řadě. Zemřel nejméně jeden člověk, další čtyři jsou zranění, informovaly agentury a ukrajinská média s odvoláním na místní úřady. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 29 ze 31 ruských dronů, většinu zlikvidovala u Kyjeva nebo nad metropolí, oznámilo později ukrajinské letectvo.

  Cena za klid, který Salvadoru přineslo hromadné zatýkání gangů, je vysoká

  Zločinecké skupiny Mara Salvatrucha (MS13) a Barrio 18 v Salvadoru po desetiletí odhazovaly těla obětí do příkopů, potoků, na okraje silnic a na opuštěná místa nechvalně známé čtvrti Soyapango v metropoli San Salvador. Dnes vede jedinou válku v zemi salvadorská vláda, píše BBC.

  Se zákazem HHC nad ním ztratíme kontrolu, varují odborníci. O budoucnosti psychotropní látky chtějí vyvolat diskuzi mezi občany na veřejné konferenci

  Praha 17. května 2023 (PROTEXT) – Produkty z konopí zažívají v Česku rozmach. Do prodeje se dostávají rychleji, než na ně stát stačí reagovat. Do veřejného prostoru se tak dostaly automaty nabízející produkty obsahující kanabinoidy HHC. K těmto látkám, které v ČR prozatím nejsou dostatečně probádané, se tak jednoduše dostanou i děti. Celou situaci proto nyní řeší Ministerstvo zdravotnictví. Příští dny a týdny rozhodnou, zda se HHC dostane na seznam návykových látek a dojde k úplnému zákazu této látky včetně trestněprávních důsledků spojených s jejím nelegálním šířením. V takovém případě se ale HHC podle odborníků přesune na černý trh v příliš vysokých koncentracích a s rizikem škodlivých příměsí nebo bude nahrazeno obdobným derivátem, jenž na seznamu návykových látek uveden nebude.

  Sdružení odborníků Think tank Racionální politiky závislostí vidí optimální řešení v přijetí nové legislativy, která by umožnila prodej nových psychoaktivních látek regulovat, aby se k rekreačním uživatelům dostaly pouze kontrolovaně a v bezpečné koncentraci, podobně jako v dalších zemích. Druhou možností je postavit tyto látky zcela mimo zákon. Odborníci však varují, že vedle příspěvku do státní kasy se tak stát zcela připraví i o kontrolu nad sílou těchto produktů a přes hranice budou proudit nové a nové náhražky s neznámými účinky. Sdružení Think tank Racionální politiky závislostí chce proto ve společnosti vyvolat debatu a 17. května pořádá online konferenci, která má téma přiblížit společnosti.

  Jeden z předních českých odborníků na drogovou problematiku a současně národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ukazuje výhody řízené dostupnosti, jež je praktikována například v Kanadě. „Ukazuje se, že když se lidé, kteří chtějí experimentovat s některými látkami, dostanou ke kontrolovaným látkám, má to v závěru menší škody, než když si je kupují na nelegálním trhu. Příměsi v látkách jsou totiž často výrazně rizikovější než samotná droga. Některá předávkování vznikají tím, že lidé neznají množství příměsi,“ popisuje.

  Podobně se k některým látkám postavili ve Švýcarsku – na předpis je k dostání farmaceutický výrobek obsahující heroin. „Z pohledu kriminologie jde o zatím nejúspěšnější program, který zde byl v oblasti závislosti představen. Drobná kriminalita navázaná na návykové látky od té doby v Curychu klesla o 70 procent,“ dodává Vobořil. Látka HHC je legální a regulovaná například v mnoha státech USA, kde trh s takzvanými kanabinoidy přináší do státního rozpočtu miliardy dolarů. To umožňuje rozvoj kvalitního testování a dohledu nad trhem obecně. Uživatelé tyto látky přitom vyhledávají zejména za účelem zlepšení kvality spánku či snížení stresu.

  Může stát ochránit spotřebitele?

  Přestože kanabinoidy nemají na společnost tak závažný dopad jako alkohol a cigarety (podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je odhad celkové úmrtnosti přiřaditelné alkoholu v ČR asi 6,5 tisíce úmrtí ročně, nemocím spojeným s kouřením podlehne dokonce 18 tisíc lidí ročně), jejich volný prodej také není vhodným řešením.

  Problémem je nedostatek informací o látce a chybějící odborné studie. „O samotné funkci molekul HHC nemáme žádné hlubší poznatky. Víme, že ve směsi, kterou produkuje rostlina a kde se HHC přirozeně vyskytuje, je bezpečná, ale v řádově nižších koncentracích, než je nyní k dostání na trhu,“ varuje MUDr. Pavel Kubů. Na volném trhu jsou některé produkty obsahující HHC prodávány jako sběratelské předměty, přestože je koncoví uživatelé pořizují za účelem konzumace. „Jejich prodejci tím pádem nepřebírají žádnou zodpovědnost za koncentraci dané látky ani za to, zda není produkt kontaminován například těžkými kovy nebo třeba zbytky rozpouštědel z výroby,“ podotýká Pavel Kubů s tím, že u takového typu produktů zcela odpadá ochrana spotřebitele.

  „Takto neregulovaná dostupnost je jeden extrém. Druhým je poté přidat HHC na seznam nejpřísněji kontrolovaných látek. To totiž nepovede k tomu, že HHC zmizí z trhu, ale k tomu, že se přesune na černý trh, kde možnost jakékoli regulace zmizí docela,“ upozorňuje lékař.

  Názor veřejnosti?

  Jak se situace s HHC a dalšími psychoaktivními látkami vyvine? To bude záležet na tom, zda vláda příjme návrh na rozšíření seznamu návykových látek. Proti zákazům některých látek se ozývá nejen veřejnost, ale i část politiků. Proti zákazu CBD extraktu v potravinách se například v minulých dnech vymezil premiér Petr Fiala, který chce s ministrem zemědělství hledat schůdnější řešení.

  Sledujte nás na sítích

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Český tým veze čtvrté místo z mistrovství světa v paraglidingu

  Praha 3. června 2023 (PROTEXT) - Po bronzu na mistrovství světa 2021 a stříbru z mistrovství Evropy 2022 bojoval Český paraglidingový tým letos na...

  V Macau začalo 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury

  Macao 3. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - 1. června bylo v Macau zahájeno 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury (International Infrastructure Investment and...

  Semináře církve Nové nebe nová země, Shincheonji, se těší vysokému zájmu pastorů a věřících

  Soul 3. června 2023 (PROTEXT) - Poprvé po skončení pandemie Covidu-19 pořádala církev Nové nebe nová země offline semináře v několika největších městech Jižní...

  Stavebnictví poprvé součástí Maker Faire

  Praha 2. června 2023 (PROTEXT) - Na pražském Výstavišti představí Národní centrum Stavebnictví 4.0 interaktivní workshop k modulárnímu stavebnictví, tradiční řemesla i nejnovější trendy...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.