Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Scarlett Johansson žaluje společnost Walt Disney. Důvodem je streamování filmu Black Widow

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Scarlett Johansson, hvězda superhrdinského filmu Black Widow z dílny studia Marvel, ve čtvrtek zažalovala firmu Walt Disney. Podle herečky společnost porušila smlouvu, když nabídla film na své streamovací platformě ve stejnou dobu, kdy se hrál v kinech, informovala agentura Reuters a další servery.

  Podle vyjádření společnosti Disney je žaloba neopodstatněná, protože firma jednala v souladu se smlouvou americké herečky. Uvedení filmu na streamovací platformě „jí výrazně zvýšilo možnost získat dodatečnou kompenzaci k 20 milionům dolarů, které dosud obdržela,“ stálo v prohlášení Disneyho.

  Johansson u soudu v Los Angeles argumentovala tím, že strategie dvojího uvedení Black Widow snížila její výdělek. Ten se z části váže na tržby z kin, kde měl být snímek podle jejího vyjádření uveden exkluzivně.

  Film šel do kin 9. července. Ve stejnou chvíli mohli předplatitelé streamovací služby Disney+ snímek zhlédnout za příplatek ve výši 30 dolarů (zhruba 650 korun). Společnost Disney testovala „hybridní model“ u některých filmů během pandemie covidu-19 ve snaze posílit svou streamovací platformu, zatímco řada kin po celém světě neotevřela.

  Představitelka hlavní hrdinky v žalobě tvrdí, že Disney chtěl nasměrovat publikum k Disney+, „kde by si příjmy mohl nechat pro sebe, zatímco by současně rostl počet předplatitelů Disney+, což je osvědčený způsob, jak zvýšit cenu akcií společnosti“.

  „Disney chtěl zároveň podstatně snížit hodnotu smlouvy paní Johansson a tím se obohatit,“ stálo v žalobě. Herečka požaduje blíže nespecifikované odškodné.

  Výsledek soudního sporu by mohl otřást praxí Hollywoodu

  Filmová studia se snaží budovat své streamovací služby nabídkou prémiového obsahu, aby nalákaly předplatitele. Výsledek žaloby by tak v Hollywoodu mohl výrazně zahýbat s aktuální praxí.

  V prohlášení společnost Disney uvedla, že žaloba je „obzvláště smutná a skličující ve své bezcitné ignoraci hrůzných a dlouhotrvajících globálních dopadů pandemie covidu-19“.

  Film Black Widow, příběh ruské vražedkyně, která se stane součástí týmu Avengers, v severoamerických kinech jen za první víkend utržil 80 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Dalších 60 milionů dolarů (téměř 1,3 miliardy korun) vygeneroval prostřednictvím Disney+.

  Jiná filmová studia včetně Warner Bros. s herci a dalšími zainteresovanými stranami vyjednala v případě původně neplánovaného uvedení filmu na streamovacích platformách speciální podmínky.

  V případě Johansson její zástupci oslovili Disneyho s tím, aby problém vyřešil. Společnost je ale podle žaloby „z velké části ignorovala“. Podle zdroje z blízkého okolí herečky mohl Disney svými kroky Johansson připravit o více než 50 milionů dolarů (přes miliardu korun), informoval deník Wall Street Journal.

  Herečka se dostala na první místo žebříčku nejlépe placených hereček světa časopisu Forbes v letech 2018 a 2019. Její výdělek před zdaněním činil od června 2018 do června 2019 celkem 56 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS