Reklama

Scarlett Johansson žaluje společnost Walt Disney. Důvodem je streamování filmu Black Widow

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Scarlett Johansson, hvězda superhrdinského filmu Black Widow z dílny studia Marvel, ve čtvrtek zažalovala firmu Walt Disney. Podle herečky společnost porušila smlouvu, když nabídla film na své streamovací platformě ve stejnou dobu, kdy se hrál v kinech, informovala agentura Reuters a další servery.

Podle vyjádření společnosti Disney je žaloba neopodstatněná, protože firma jednala v souladu se smlouvou americké herečky. Uvedení filmu na streamovací platformě „jí výrazně zvýšilo možnost získat dodatečnou kompenzaci k 20 milionům dolarů, které dosud obdržela,“ stálo v prohlášení Disneyho.

Johansson u soudu v Los Angeles argumentovala tím, že strategie dvojího uvedení Black Widow snížila její výdělek. Ten se z části váže na tržby z kin, kde měl být snímek podle jejího vyjádření uveden exkluzivně.

Film šel do kin 9. července. Ve stejnou chvíli mohli předplatitelé streamovací služby Disney+ snímek zhlédnout za příplatek ve výši 30 dolarů (zhruba 650 korun). Společnost Disney testovala „hybridní model“ u některých filmů během pandemie covidu-19 ve snaze posílit svou streamovací platformu, zatímco řada kin po celém světě neotevřela.

Představitelka hlavní hrdinky v žalobě tvrdí, že Disney chtěl nasměrovat publikum k Disney+, „kde by si příjmy mohl nechat pro sebe, zatímco by současně rostl počet předplatitelů Disney+, což je osvědčený způsob, jak zvýšit cenu akcií společnosti“.

„Disney chtěl zároveň podstatně snížit hodnotu smlouvy paní Johansson a tím se obohatit,“ stálo v žalobě. Herečka požaduje blíže nespecifikované odškodné.

Výsledek soudního sporu by mohl otřást praxí Hollywoodu

Filmová studia se snaží budovat své streamovací služby nabídkou prémiového obsahu, aby nalákaly předplatitele. Výsledek žaloby by tak v Hollywoodu mohl výrazně zahýbat s aktuální praxí.

V prohlášení společnost Disney uvedla, že žaloba je „obzvláště smutná a skličující ve své bezcitné ignoraci hrůzných a dlouhotrvajících globálních dopadů pandemie covidu-19“.

Film Black Widow, příběh ruské vražedkyně, která se stane součástí týmu Avengers, v severoamerických kinech jen za první víkend utržil 80 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Dalších 60 milionů dolarů (téměř 1,3 miliardy korun) vygeneroval prostřednictvím Disney+.

Jiná filmová studia včetně Warner Bros. s herci a dalšími zainteresovanými stranami vyjednala v případě původně neplánovaného uvedení filmu na streamovacích platformách speciální podmínky.

V případě Johansson její zástupci oslovili Disneyho s tím, aby problém vyřešil. Společnost je ale podle žaloby „z velké části ignorovala“. Podle zdroje z blízkého okolí herečky mohl Disney svými kroky Johansson připravit o více než 50 milionů dolarů (přes miliardu korun), informoval deník Wall Street Journal.

Herečka se dostala na první místo žebříčku nejlépe placených hereček světa časopisu Forbes v letech 2018 a 2019. Její výdělek před zdaněním činil od června 2018 do června 2019 celkem 56 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Shannen Doherty o rakovině

Shannen Doherty o životě s rakovinou: Bucket list nemám, mé jediné...

Zůstává silná. Americká herečka Shannen Doherty tento týden informovala fanoušky o svém pokračujícím boji s rakovinou ve čtvrtém stádiu. Zároveň vysvětlila, proč si myslí, že je tak důležité svůj příběh sdílet.
Britney Spears

Účet Britney Spears na Instagramu náhle zmizel. Zpěvačka později obavy fanoušků...

Zpěvačka Britney Spears, která se na Instagramu pyšnila více než 34 miliony sledujících, aktivně používala svůj účet až do chvíle, kdy v úterý bez jakéhokoli vysvětlení zmizel.
Met Gala 2021: slavnostní róby

Met Gala 2021: Podívejte se na slavnostní róby z módní události...

Červená, stříbrná a zlatá v pondělí vládly galavečeru Metropolitního muzea umění v New Yorku na oslavě toho nejlepšího z americké módy. Benefiční akce Met Gala se vrací poté, co byla loni zrušena kvůli pandemii koronaviru.
Britney Spears

Britney Spears se zasnoubila. Jejím vyvoleným je osobní trenér Sam Asghari

Popová hvězda Britney Spears, která bojuje s roky trvající nucenou správou svých osobních záležitostí i financí, v neděli na sociálních sítích oznámila, že je zasnoubená s dlouholetým přítelem Samem Asgharim.
Britská monarchie by mohla zaniknout během dvou generací

Britská monarchie by mohla zaniknout během dvou generací, spekuluje spisovatelka Hilary...

Britská královská rodina, jejíž historie sahá více než tisíc let do minulosti, by mohla během dvou generací zaniknout, řekla oceňovaná spisovatelka Hilary Mantel v sobotním rozhovoru.
Kylie Jenner

Kylie Jenner potvrdila, že čeká druhé dítě. Na sítích sdílela emotivní...

Americká modelka a podnikatelka Kylie Jenner ve středu potvrdila spekulace o druhém těhotenství prostřednictvím videa, které sdílela na svém Instagramu.
Reklama
Reklama
Reklama