4.2 C
Czech
Neděle 7. prosince 2025
ZprávySaúdská Arábie: Do roku 2060 si klademe za cíl uhlíkovou neutralitu

Saúdská Arábie: Do roku 2060 si klademe za cíl uhlíkovou neutralitu

Ještě před klimatickým summitem COP26 Saúdská Arábie hostí konferenci o klimatických závazcích a ochraně životního prostředí. Korunní princ v sobotu uvedl, že země jakožto největší světový vývozce ropy si do roku 2060 klade za cíl dosáhnout čistých nulových emisí. Informuje o tom agentura Reuters.

23. října se v hlavním městě Saúdské Arábie, Rijádu, koná fórum Saudi Green Initiative (SGI), jež je součástí třídenního programu. Na událost dorazilo více než 300 delegátů, píše server Independent.

Na zahájení promluvil korunní princ Mohammed bin Salman. Uvedl, že cílem SGI je eliminovat uhlíkové emise země každoročně o 278 milionů tun. To je více než dvojnásobek oproti předchozímu cíli.

Království Saúdské Arábie si klade za cíl dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2060 v rámci svého programu oběhové uhlíkové ekonomiky v souladu s plánem rozvoje království… při zachování vedoucí role království při posilování bezpečnosti a stability globálních ropných trhů,“ řekl korunní princ.

Saúdská Arábie byla dle agentury Reuters kritizována za to, že jedná příliš pomalu. Nezávislá vědecká analýza Climate Action Tracker (CAT), jež sleduje akce v oblasti klimatu, udělila Saúdské Arábii nejnižší možné hodnocení – „kriticky nedostatečné“. Někteří vyjadřují obavy z uhlíkové stopy království, dle jiných má však Saúdská Arábie nejméně emisí uhlíku na barel ropy.

Spojené státy americké a Evropská unie chtějí, aby se Saúdská Arábie připojila ke globální iniciativě Global Methane Pledge na snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 2020.

Země se zaměřuje na obnovitelné zdroje

Saúdská Arábie již začala podnikat kroky ke změně. V březnu uvedla, že chce do roku 2030 kupříkladu generovat 50 % svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů. Chce také vysadit miliardy stromů.

První elektrárna využívající obnovitelné zdroje energie pak byla otevřena v zemi v dubnu, v srpnu začala vyrábět elektřinu první větrná farma.

Ekonomika království nicméně zůstává silně závislá na příjmech z ropy. Dle představitelů země bude svět v nadcházejících desetiletích i nadále potřebovat saúdskou ropu, píše agentura Reuters.

Světoví lídři se od 31. října do 12. listopadu sejdou také ve skotském Glasgow na summitu OSN o změně klimatu s názvem Climate Change Conference of the Parties (COP26). Diskutovat budou o tom, jak vyřešit klimatickou krizi, snížení emisí a minimalizovat nárůst globální teploty způsobený lidskou činností.

Reklama

Doporučujeme

Požár v populárním indickém letovisku zabil desítky lidí

Noční zábava v indickém státě Goa, oblíbeném letovisku na pobřeží Arabského moře, se během pár minut změnila v tragédii. V rušném klubu Birch by Romeo Lane vypukl po půlnoci mohutný požár, který podle úřadů zabil 25 lidí. Většina obětí patřila k personálu, mezi mrtvými jsou ale i turisté.

Hegseth oznamuje konec „utopického idealismu“ americké politiky

Americký ministr obrany Pete Hegseth ostře přepsal zásady americké zahraniční a bezpečnostní politiky. V projevu na Reaganově fóru vyhlásil konec poválečného idealismu, slíbil tvrdší realismus a vyslal signál spojencům, že USA čekají na jejich větší aktivitu. Zároveň bránil kontroverzní vojenské akce v Karibiku, které si vyžádaly desítky obětí a vyvolaly debatu o jejich legalitě.

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama