0.2 C
Czech
Středa 19. listopadu 2025
EkonomikaSalvador nakoupil další Bitcoiny

Salvador nakoupil další Bitcoiny

Prezident Salvadoru Nayib Bukele utratil další milion dolarů za Bitcoiny a přidal tak 80 BTC ke stávající zásobě 2 301 BTC Salvadoru. Udělal to, přestože v současné době je investice jeho země do Bitcoinu více než 60 milionů dolarů v minusu. Informoval o server Decrypt a sám Bukele na Twitteru.

Bukele včera večer oznámil, že utratil dalších 1,5 milionu dolarů za nákup 80 BTC po 19 000 dolarech za minci. Informoval o tom server Decrypt.

„Salvador dnes koupil 80 BTC po 19 000 dolarech za kus,“ napsal středoamerický politik na Twitteru. „Bitcoin je budoucnost, díky za levný prodej,“ dodal.

Před tímto posledním oznámením Bukele podle svých vlastních tweetů investoval asi 104 milionů dolarů do nákupu 2 301 BTC za průměrnou cenu 45 171 dolarů. Včera, kdy hodnota bitcoinu klesla na 19 000 dolarů, měla salvadorská zásoba bitcoinů hodnotu 43 719 000 dolarů, což znamená ztráty pro zemi ve výši přibližně 60,2 milionu dolarů.

Tímto posledním nákupem by Bukele snížil průměrnou cenu investovanou do jednoho bitcoinu ze 45 171 na 44 219 dolarů. To znamená, že by cena Bitcoinu musela prudce vzrůst na 44 219 dolarů (o více než 100 %), aby se Bukelemu vrátila investice vynaložená jménem jeho země.

Strategii hromadění Bitcoinu po masivních propadech zopakovali i další optimističtí dlouhodobí investoři do Bitcoinu. Michael Saylor, generální ředitel společnosti MicroStrategy, nedávno oznámil nový nákup Bitcoinů v hodnotě 10 milionů dolarů. Tím se pokladna jeho společnosti rozrostla na 129 699 BTC při průměrné ceně 30 664 dolarů. MicroStrategy je v tuto chvíli největším firemním držitelem Bitcoinů a drží asi každý 168. Bitcoin.

Salvador kupuje Bitcoiny na burze

Kromě toho, že Bukele zdvojnásobil svůj podíl na Bitcoinu navzdory velkým ztrátám, byl jeho poslední nákup pozoruhodný ještě z jednoho důvodu. Prezident poprvé sdílel nové podrobnosti týkající se procesu, kterým nakupuje BTC své země.

Bukele ukázal snímky obrazovek několika příkazů k nákupu BTC, které byly provedeny přesně za 19 000 USD.

Pokud tyto sdílené snímky obrazovky odpovídají účtu, který se používá k nákupu salvadorských Bitcoinů, znamená to, že prezident používá pro své obchody tradiční centralizovanou burzu, a nikoli mimoburzovní nákup, který by byl logičtější volbou pro vysoce postavené obchody.

Mohlo by to také znamenat, že Bukele neprovádí nákupy za tržní cenu, ale nechává otevřené „limitní“ nákupní příkazy. V tomto případě byl příkaz po dokončení částečně vyplněn, protože cena bitcoinu se dotkla přesně 19 000 USD.

Salvador je první zemí na světě kde byl Bitcoin zaveden jako zákonné platidlo. Sám prezident Bukele je jeho velkým příznivcem. Nedávno Salvador uspořádal konferenci pro finančníky 44 zemí, kde jim Bitcoin představoval.

Nízká cena kryptoměn ale může nečekaně znamenat problémy pro Severní Koreu. Ta si pomocí kradení kryptoměn zajišťovala příjmy i navzdory mezinárodním sankcím.

Reklama

Doporučujeme

Vánoční trhy by měly mít společné bezpečnostní standardy, navrhl Merz

Vánoční trhy v Německu by měly mít podle Friedricha Merze jednotné bezpečnostní standardy. Spolkový kancléř to řekl dnes při návštěvě spolkové země Sasko-Anhaltsko, v jejíž metropoli Magdeburku loni muž původem ze Saúdské Arábie najel do prostoru vánočních trhů a zabil šest lidí. Německá média v posledních dnech informovala o rostoucích nákladech na pořádání vánočních trhů, a to právě kvůli bezpečnostním opatřením.

Sabotáž v Polsku podle Fialy ukazuje na nutnost investic do obrany

Informace o strůjcích víkendové sabotáže na polské železniční trati mezi Varšavou a Lublinem podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) ukazuje, že je třeba posilovat obranu. Na facebooku uvedl, že by to měla mít na paměti i nová vláda. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb dnes uvedl, že vše ukazuje na to, že za sabotáží stály ruské tajné služby.

Ruská raketa zabila dívku, zranila devět lidí v Charkovské oblasti

Ruský raketový útok zabil v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny sedmnáctiletou dívku a zranil nejméně devět lidí. Uvedl to dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Další dvě ženy podle úřadů přišly o život při útoku dronů v Černihivské oblasti na severu země. Dvě raněné při náletech dronů hlásí správa Dněpropetrovské oblasti. Rusko uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 31 ukrajinských bezpilotních letounů.

Alcaraz ukončil sezonu, Češi mají v Davis Cupu hratelnější los

Z utkání, které vypadalo jako nejtěžší možný los, je rázem hratelná mise. Podle španělských médií Carlos Alcaraz po svalovém zranění z Turnaje mistrů ukončil sezonu a ve čtvrtečním čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni proti Česku nenastoupí. Český tým Tomáše Berdycha tak dostává nečekané posílení ještě před prvním míčem.

Pokud bublina AI splaskne, žádná společnost nebude imunní, varoval šéf Googlu

Alphabet, mateřská společnost Googlu, intenzivně investuje do vývoje umělé inteligence (AI). Její generální ředitel Sundar Pichai přitom varoval, že pokud bublina AI splaskne, žádná firma nebude imunní proti případným následkům. V exkluzivním rozhovoru sice označil investice do tohoto odvětví za „mimořádný okamžik“, podle něj v nich ale existuje jistá „iracionalita“.

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštíví ve středu Turecko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ve středu navštíví Turecko. Chce tam oživit jednání o ukončení války ve své zemi či o předání válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. V Turecku se letos konala jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, která vedla k sérii výměn válečných zajatců mezi válčícími stranami. Nedospěla však k žádnému zastavení bojů.

Klimatická změna a válka: Nebezpečná kombinace, která ohrožuje životy milionů lidí

Skupina deseti zemí varovala před přehlížením ozbrojených konfliktů na summitu COP30 v Brazílii. Tyto země kritizují, že finanční pomoc směřuje na humanitární katastrofy místo prevenci. V dokumentu také stojí, že jsou nejzranitelnějšími státy vůči změně klimatu, dostávají však jen 10 procent z celkové klimatické pomoci.

Rada bezpečnosti OSN podpořila Trumpův plán pro Gazu

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci předloženou administrativou Donalda Trumpa, jejímž cílem je posunout se od křehkého příměří v Pásmu Gazy k udržitelnému míru a rekonstrukci zničeného území. Rezoluce počítá se zřízením speciálních stabilizačních sil, jejichž cílem bude dohlížet na dodržování klidu zbraní, bezpečnost a obnovu. Americký prezident výsledek hlasování ocenil, Rusko s Čínou se zdržely hlasování.

V izraelských věznicích zemřelo za poslední dva roky nejméně 98 Palestinců, tvrdí lidskoprávní organizace

Izraelská organizace Physicians for Human Rights zveřejnila zprávu, podle níž od října 2023 zemřelo v izraelské vazbě nejméně 98 Palestinců. Tvrdí, že jde o důsledek fyzického násilí, hladovění a odmítání zdravotní péče. Izrael obvinění odmítá. Mezinárodní tlak na vyšetření podmínek v detenčních zařízeních však sílí.

Debata o konci fosilních paliv na COP30 nabírá na síle

Klimatický summit COP30 v brazilském Belému se stal dějištěm zásadních jednání o tom, jak urychlit odklon od uhlí, ropy a plynu. Zatímco státy vyjednávají o dalším postupu, aliance občanských hnutí zaplňují ulice i řeky Amazonie voláním po spravedlivé a rychlé změně.

Trump otočil. Vyzývá republikány, aby hlasovali pro zveřejnění Epsteinových spisů

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby hlasovali pro zveřejnění tzv. Epsteinových spisů. Na své sociální síti uvedl, že republikáni by měli hlasování podpořit, protože podle něj nemají co skrývat.

Emirates objednává dalších 65 letadel Boeing 777X

Emirates rozšiřuje flotilu o dalších 65 letadel Boeing 777X v hodnotě 38 miliard dolarů. Obří nákup potvrzuje dlouhodobé partnerství s americkým výrobcem i rostoucí ambice Dubaje na světovém leteckém trhu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama