Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má „svůj“ gen. Informuje o tom agentura Reuters.

  Onemocnění covid-19 již třetím rokem hýbe světem. Není tedy divu, že se jeho problematikou zabývají vědci z celého světa. Cílem nejsou jen léčiva a nové vakcíny, ale i řádné pochopení viru samotného.

  Polští vědci nyní našli gen, který podle nich více než zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19. Studie se zúčastnilo více než 1500 pacientů. Tento objev by tak lékařům umožnil identifikovat osoby, jež jsou touto nemocí nejvíce ohroženi.

  Přestože jsou výsledky našeho výzkumu stále vědeckým objevem, velmi doufáme, že na jejich základě bude vytvořen široce dostupný test pro pacienty, lékaře a diagnostiky, který bude identifikovat lidi s vyšším rizikem závažného průběhu,“ sdělil dle Daily Mail profesor Marcin Moniuszko stojící za výzkumem.

  Dle vědců by to například mohlo tyto osoby povzbudit k tomu, aby se nechali očkovat. Také by jim to mohlo umožnit přístup k intenzivnějším možnostem léčby v případě nakažení, dodává agentura.

  Polské ministerstvo zdravotnictví plánuje genetické testy

  Po více než roce a půl práce se podařilo identifikovat gen zodpovědný za predispozici k vážnému průběhu,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

  Polské ministerstvo zdravotnictví dle agentury Bloomberg plánuje zahrnout do screeningu genetické testy již na konci června.

  Již v současné chvíli jsou různé skupiny lidí považovány za ty, kteří mají predispozici k vážnému průběhu. Vědci nyní ale zjistili, že nalezený gen byl po věku, váze a pohlaví čtvrtým nejdůležitějším faktorem určujícím, jak vážně nemoc člověka postihne.

  V současné chvíli dle agentury počty nově nakažených v Polsku opět stoupají. Průměrně je denně hlášeno téměř 16 tisíc infekcí. V zemi je plně naočkováno 56,2 procent populace. V prosinci dle Daily Mail Niedzielski poukázal na to, že z 1085 lidí mladších 44 let, kteří v roce 2021 zemřeli v Polsku v důsledku koronaviru, byla pouze 3 procenta plně očkována.

  8-9 % populace Evropy

  V rámci výzkumu se ukázalo, že gen, který se nachází na chromosomu 3, je přítomen u přibližně 14 % polské populace, což je více než je průměr v Evropě (8–9 %). Jsou ale státy, kde se gen vyskytuje ještě ve větší míře než v Polsku. V Indii, která se nyní potýká s nárůstem počtu nově nakažených, je to dokonce 27 % populace, řekl pro agenturu Moniuszko.

  Nejspíše ale není specifický pouze pro covid-19 a bude spojený i s jinými zdravotními stavy.

  Agentura upozorňuje na to, že se navíc nejedná o jedinou studii, která ukazuje na důležitost genetických faktorů.

  V listopadu britští vědci uvedli, že identifikovali gen, který může být spojen s dvojnásobným rizikem selhání plic v důsledku onemocnění covid-19, uvádí agentura. Dle Daily Mail je přítomen u 60 % jihoasijské populace.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS