Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Šachová velmistryně žaluje Netflix kvůli Queen’s Gambit: Je to sexistické a ponižující

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Fiktivní příběh nadané šachistky Beth Harmon, kterou hraje Anya Taylor-Joy, se stal v loňském roce hitem. Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindashvili nyní podala žalobu pro urážku na cti na Netflix s tím, že byla v minisérii nesprávně zobrazena. Informuje o tom BBC a The Guardian.

  Seriál Queen’s Gambit (Dámský Gambit), který vychází z románu Waltera Tevise z roku 1983, se stal v loňském roce velkým hitem. Dle Forbes Netflix oznámil, že se Gambit stal nejsledovanější hranou uzavřenou limitovanou sérií v jeho nabídce. Za 28 dní si ji prý pustilo 62 milionů domácností.

  Osmdesátiletá šachová ikona Nona Gaprindashvili ale Netflix kvůli sérii žaluje. Pětadvacetistránkovou žalobu podala ve čtvrtek u federálního okresního soudu v Los Angeles. Odkazuje na závěrečnou epizodu, ve které se objevuje, že Gaprindashvili nikdy nehrála šachy závodně s muži.

  Při popisu Harmon, hlavní hrdinky série, v závěrečné epizodě zazní od jedné z postav: „Jediná neobvyklá věc na ní je ve skutečnosti její pohlaví. A ani to není v Rusku ojedinělé. Je tu Nona Gaprindashvili, ale ta je ženskou světovou šampionkou a nikdy nečelila mužům.

  Epizoda je zasazena do roku 1968. V té době však Gaprindashvili čelila již nejméně 59 hráčům mužského pohlaví, včetně 10 velmistrů.

  Společnost Netflix uvedla, že ke Gaprindashvili a její slavné kariéře má „jen maximální respekt“, ale její tvrzení nemá „žádnou opodstatněnost“.

  Podaná žaloba však tvrdí, že to, že Gaprindashvili nikdy nečelila mužům, je zjevně falešné, a navíc je to hrubě sexistické a ponižující.

  Netflix bezostyšně a záměrně lhal o úspěších Gaprindashvili za laciným a cynickým účelem ‚umocnit drama‘ tím, že to bude vypadat, že jeho fiktivní hrdinka dokázala to, co žádná jiná žena, včetně Gaprindashvili, nedokázala,“ stálo v textu žaloby.

  Již ve 20 letech se stala ženskou světovou šampionkou

  Gaprindashvili se narodila v roce 1941 v gruzínském městě Zugdidi. Šachy začala hrát, když jí bylo 13 let. Již ve 20 letech se stala ženskou světovou šampionkou. Byla první ženou, které FIDE v roce 1978 udělila titul mezinárodního velmistra. V současné chvíli stále soutěží v šachových turnajích.

  Toto je celý můj život, který byl přeškrtnut, jako by to nebylo důležité, řekla New York Times.

  Gaprindashvili usiluje o kompenzaci 5 milionů dolarů a odstranění prohlášení, že nikdy nehrála proti mužům. To podle všeho bylo změněno z knihy, na které je série založena.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS