1.1 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
EkonomikaS Bidenem si promluvím o volném trhu i "zelených" investicích, oznámil Sunak...

S Bidenem si promluvím o volném trhu i „zelených“ investicích, oznámil Sunak před příjezdem do USA

Britský premiér Rishi Sunak hodlá s americkým prezidentem Joem Bidenem při své návštěvě debatovat o volném trhu. Důvodem je nepříliš vstřícný postoj Velké Británie k jeho balíčku investic do „zeleného“ průmyslu. Dle ní jsou totiž příliš protekcionistické. Státníci budou hovořit také o umělé inteligenci nebo Ukrajině. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

Balíček „zelených“ investic amerického prezidenta Joe Bidena má za cíl podpořit průmysl, který USA pomůže dosáhnout vytyčených klimatických cílů. Asi 370 miliard dolarů, tedy osm bilionů korun, tak bude směřovat například na rozvoj technologií šetrných k životnímu prostředí. Daňové úlevy a dotace mají podle serveru BBC za úkol urychlit produkci solárních panelů, větrných turbín nebo elektrických aut. Taková strategie se ovšem neshoduje s postojem Velké Británie.

O investicích spadajících do Bidenova Zákonu o snižování inflace proto s americkým prezidentem hodlá při své návštěvě ve čtvrtek hovořit britský premiér Rishi Sunak. Na své cestě totiž ve středu novinářům sdělil, že má být zmíněný balíček jedním z hlavních bodů jeho nadcházejí schůzky. Dle Británie je totiž příliš protekcionistický a jde proto proti principům volného trhu. „Dotační závody nepovažujeme za správnou cestu k dosažení klimatických cílů,“ popsal Sunak.

Podobně Bidenův zákon už dříve popsala také Evropská unie (EU). Sunak při svém rozhovoru s novináři citoval také společné prohlášení z posledního summitu G7. „Je z něho zcela jasné, že členské státy nepovažují protekcionismus za odpověď na výzvy, kterým v současnosti čelíme,“ popsal podle serveru The Guardian britský premiér. Kromě prezidenta se má Sunak při své návštěvě setkat také s některými lídry z Kongresu a zástupci významných firem.

Sunak hodlá s Bidenem hovořit také o spolupráci v oblasti větrných elektráren

I když chce britský premiér při rozhovoru s Bidenem apelovat na ochranu volného trhu, hodlá zároveň usilovat o nová spojenectví. Nabídnout chce totiž americkému prezidentovi spolupráci v oblasti výroby energie z větrných elektráren postavených na moři. „V této oblasti jsme světovými lídry. Nejen první, ale i druhá, třetí a čtvrtá největší větrná elektrárna je postavená v Británii,“ vysvětlil Sunak.

Británii tak považuje za „klíčového partnera“ v cestě za udržitelnou energií. O bližší spojenectví bude Sunak usilovat podle serveru Al Jazeera také kvůli vizi, kterou jeho země měla po odchodu z EU. Tehdy si totiž slibovala, že s USA naváže dohodu o volném trhu. Od té doby se ovšem ze strany amerických politiků podobné pobídky nedočkala. Kromě trhu pak bude Sunak s Bidenem hovořit také o umělé inteligenci nebo současné situaci na Ukrajině.

Reklama

Doporučujeme

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.

Trump označil za projev slabosti plán Británie předat Mauriciu Čagoské ostrovy

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social označil za projev totální slabosti plán Británie předat Mauriciu suverenitu nad ostrovem Diego García, který je součástí Čagoských ostrovů. Podle šéfa Bílého domu se jedná o další důvod, proč USA musejí získat Grónsko pro svou národní bezpečnost. Na ostrově Diego García se nachází vojenská základna, kterou využívají britské a americké síly. Británie loni v květnu podepsala dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, s níž USA v té době souhlasily.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama