Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Ruský Gazprom chce využívat přebytečný ropný plyn pro těžbu kryptoměn

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský plynárenský gigant Gazprom, jeden z největších producentů emisí CO2 na světě, se snaží snížit svou uhlíkovou stopu tím, že bude poskytovat svůj přebytečný plyn pro těžbu kryptoměn. Informoval o tom server Cointelegraph.

  Ruská vláda pokračuje v navazování kontaktů s hlavními hráči v odvětví těžby kryptoměn. Stále ale zůstává skeptická ohledně legalizace obchodování a plateb kryptoměnami.

  Ruský státní plynárenský gigant Gazprom uzavřel partnerství se společností BitRiver, největším dodavatelem kolokačních služeb pro těžbu kryptoměn v Rusku, který poskytuje hostingové služby pro velké těžaře kryptoměn. Gazprom bude partnerským datovým centrům společnosti BitRiver dodávat elektřinu vyráběnou z flérovaného ropného plynu, společnost to oficiálně oznámila 16. června. O zprávě informoval server Cointelegraph.

  Flérování je proces, při kterém je spalován přebytečný bioplyn nebo zemní plyn získaný při těžbě ropy nebo zemního plynu. Tento plyn by jinak unikal do ovzduší.

  První náměstek generálního ředitele Gazpromu Vadim Jakovlev zdůraznil, že obchodní model samotného Gazpromu s prací s digitálními aktivy nepočítá. Plynárenský gigant se spíše snaží optimalizovat využití energetických zdrojů, aby umožnil využití obnovitelných zdrojů energie tím, že umožní „nové způsoby výhodného využití přebytečného ropného plynu“, uvedl:

  „Snižování uhlíkové stopy je zásadní součástí politiky společnosti Gazprom Neft. […] Spojením technologií a kompetencí s partnery vytváříme nejlepší průmyslové postupy pro efektivní a ekologické využívání přírodních zdrojů.“
  Gazprom je jednou z největších ropných a plynárenských společností v Rusku a také jedním z největších dodavatelů plynu pro Evropskou unii. Tento ropný gigant byl údajně v roce 2019 zařazen na třetí místo na světě v produkci emisí uhlíku.

  Zakladatel a generální ředitel společnosti BitRiver Igor Runets poznamenal, že nové partnerství se společností Gazprom je součástí ambiciózního plánu společnosti zvýšit v příštích dvou letech celkovou kapacitu výroby elektrické energie na 2 gigawatty.

  Rusko je velkým hráčem v těžbě kryptoměn

  Rusko je významným hráčem na světových energetických trzích i v oblasti těžby Bitcoinu (BTC). Podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index byla tato země od srpna 2021 třetím největším producentem hash rate BTC na světě. Podle poslední aktualizace indexu se Rusko propadlo na páté místo, protože jeho hash rate klesl na 8,6 EH/s v lednu 2022 z 13,6 EH/s v srpnu 2021. To mohlo být ale způsobeno návratem čínských těžařů, kteří po zavedení vládního zákazu začali skrývat svoje polohy pomocí VPN. Teď už se ale čínských autorit asi nebojí protože hash rate Číny od minulého roku dramaticky stoupl.

  Rusko není jedinou zemí, která chce začít využívat přebytečný ropný plyn pro těžbu kryptoměn. Už dříve podobné plány oznámil Omán.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS