Více
  29.3 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  V Číně se navzdory vládnímu zákazu opět těží Bitcoin

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čína se opět stala klíčovým centrem těžby Bitcoinu, přestože minulý rok tuto činnost zcela zakázala. Dříve byla v těžbě světovým lídrem. Její podíl na hash rate (výkon sítě Bitcoin) byl více než 50 %. Po zavedení zákazu těžby klesl v červenci 2021 podíl Číny na celkové hash rate na nulu. V letošním lednu stála Čína za asi 21,1 % celkové hash rate. Výsledky zveřejnilo Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) a informovaly o nich servery South China Morning Post a Finbold.

  Dříve byla Čína hlavním centrem těžby Bitcoinu a podle statistik, které v úterý 17. května zveřejnilo Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF), se opět stala klíčovým hráčem, jak informovaly servery South China Morning Post a Finbold.

  V minulém červenci se objevily důkazy, že aktivita klesla na nulu v důsledku zákazu těžby uzákoněného v květnu loňského roku.

  Podle statistik však těžební aktivita v Číně v loňském roce rychle vzrostla. Poté, co v červenci a srpnu Čína nevykazovala téměř žádnou aktivitu, se v září vrátila k 22,3 % podílu na hash rate Bitcoin sítě. Tím se dostala hned za Spojené státy, které dosahovaly 27,7 %.

  Údaje ukazují silnou nelegální těžbu

  Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI, Cambridgeský index spotřeby elektřiny v bitcoinech) pravidelně zveřejňuje CCAF a sestavuje jej na základě geolokačních údajů poskytnutých partnerskými těžebními pooly.

  CCAF v prohlášení napsalo:

  „Tyto údaje silně naznačují, že v zemi vznikla významná nelegální těžební činnost. Přístup k elektrické energii mimo dodavatele a geograficky rozptýlené malé těžírny patří k hlavním prostředkům, které nelegální těžaři využívají k tomu, aby skryli své těžírny před úřady a obešli zákaz.“

  Podle CCAF mohlo být momentální zpomalení způsobeno přesunem těžařů do nelegálních podmínek vzhledem k náhlému oživení čínské aktivity.

  Centrum uvedlo:

  „Je pravděpodobné, že nemalá část čínských těžařů se rychle přizpůsobila novým okolnostem a pokračovala v tajné činnosti, přičemž skrývala své stopy pomocí zahraničních proxy serverů, čímž odvrátila pozornost a kontroly.“

  „Po uplynutí času od zavedení zákazu se zdá, že těžaři v podzemí získali větší seběvědomí a jsou zřejmě spokojeni s ochranou, kterou jim poskytují místní proxy servery,“ dodalo centrum.

  Těžaři v Číně také využívají virtuální privátní sítě (VPN), čímž maskují svou skutečnou lokaci. Také se snaží omezit množství energie, kterou využívají v jednom místě. Tím je zajištěno, že místní dodavatel energie není schopen identifikovat neobvyklé vzorce ve spotřebě energie těžařů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS