Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Rusko přiznalo poškození svého křižníku Moskva, explodovala na něm munice

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruské ministerstvo obrany dnes přiznalo vážné poškození vlajkové lodi své Černomořské flotily, křižníku Moskva. Plavidlo podle ukrajinské verze zasáhly protilodní střely Neptun. Osud lodi, kterou posádka musela opustit, není v tuto chvíli znám.

  „V důsledku požáru na křižníku Moskva explodovala munice. Loď byla vážně poškozena. Celá posádka byla evakuována,“ uvedlo podle agentury TASS už v noci ruské ministerstvo obrany. Dodalo, že příčiny požáru se vyšetřují. Od té doby ministerstvo další informace nenabídlo. „Kde se křižník nyní nachází, vojenský úřad neupřesnil,“ upozornil na svém webu ruský list Kommersant.

  Gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko ve středu večer řekl, že křižník zasáhly ukrajinské střely. O požáru na palubě Moskvy hovořil předtím i poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Jejich tvrzení nelze nezávisle ověřit.

  Satelitní snímky americké firmy Maxar Technologies ukázaly, že křižník se 10. dubna nacházel severozápadně od krymského přístavu Sevastopol. Jeho současnou polohu nelze přes satelit určit kvůli velké bouři nad Černým mořem, upozornil server CNN.

  „Na pomoc Moskvě přispěchaly čtyři ruská pomocná plavidla. V té době zuřila bouře,“ napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinské rozvědky. Ke všemu podle něj došlo asi 20 námořních mil (asi 37 kilometrů) od Hadího ostrova.

  Křižník byl postaven v loděnicích v ukrajinském Mykolajivu, na vodu byl spuštěn v roce 1982 pod jménem Slava. V roce 1989 byl v doprovodu sovětského vůdce Michaila Gorbačova při schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem na Maltě. V roce 2000 se pod názvem Moskva stal vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily, v témže roce jej navštívil ruský prezident Vladimir Putin spolu s tehdejším ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou. Křižník se zúčastnil řady ozbrojených konfliktů, včetně ruského tažení v Sýrii. Poté byl několik let opravován. Posádka lodi čítá 510 lidí. Vyzbrojen je střelami s plochou dráhou letu, protileteckými raketami, dělostřeleckými a protilodními zbraněmi, napsala BBC na svém webu.

  Protilodní střely Neptun o doletu až 280 kilometrů začala Ukrajina vyvíjet v minulé dekádě, v roce 2020 je podle dostupných informací přijala do výzbroje. Na přehlídce k 30. výročí nezávislosti tyto střely byly předvedeny na českých nákladních automobilech Tatra.

  Agentura Unian poznamenala, že křižník Moskva, který zahraniční média označují za nejlépe vybavenou a nejvýznamnější loď ruské černomořské flotily, nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli.

  „Ruská válečná lodi, jdi do prdele,“ vzkázal tehdy jeden z Ukrajinců.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS