Otázka inteligence není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. I když vám nejde třeba matika nebo čeština, můžete být nadprůměrně chytří. V jiné sféře! O níž možná ani netušíte.
S označením člověka „hloupý“ bychom měli být opatrní. Jak vysvětlují vědci, mít vysoké IQ není všechno. Psychologové rozlišují až osm druhů inteligence, které má každý z nás v různých poměrech. Tady jsou:
Jazykově-verbální
Vystřihnout přednášku před širokým publikem nebo napsat fejeton je pro vás hračka? Pak jste obdařeni vysokou jazykově-verbální inteligencí. Jde tu o vlohy k vyjadřování, ať už mluvenému, či psanému. Tito lidé se nejčastěji uplatňují jako právníci, moderátoři, politici, učitelé a novináři.
Logicko-matematická
Milujete hry, jako je poker, šachy, s oblibou si dáte karetní partičku a váš nejlepší kamarád je PlayStation? Jste šťastlivci, u nichž je vyvinuta logicko-matematická inteligence. Nejspíš se také vyžíváte v číslech – vynikáte v matematice, chemii, fyzice… Tito lidé se nejčastěji najdou například mezi IT specialisty, obchodníky nebo ekonomy.
Zvukově-hudební
Lidé s touto inteligencí mimořádně dobře rozeznávají tóny a melodie a také je výborně interpretují, mají perfektní rytmus. Zvukově-hudební inteligence vychází z několika různých mozkových center. Mezi takovými se najdou, jak jinak, muzikanti, zpěváci a skladatelé.
Tělesně-pohybová
Kdo by si myslel, že v případě tohoto typu inteligence jde jen o sportovce, mýlil by se. Tělesně-pohybové schopnosti jsou důležité také například pro chirurgy, hodináře a mnoho dalších profesí založených na motorice.
Vizuálně-prostorová
Cítíte se za volantem jako ryba ve vodě, jste šikovný architekt, designér, není vám cizí pilotování letadla nebo sochaření? Pak jste nejspíš obdařeni vizuálně-prostorovou inteligencí. Máte skvělé estetické vnímání a výbornou orientaci v prostoru.
Vnitřní
Velmi výhodnou a užitečnou je „vnitřní“ nebo také intrapersonální inteligence. Člověka totiž ochrání například před vnějšími stresovými faktory. Pokud máme silnou tuto stránku, dobře odoláváme stresu a situacím, které vyvolávají emoce. Takzvaně se umíme krotit v přehnaných projevech. A v klidu zůstáváme i uvnitř. Tu je rozhodně dobré rozvíjet. Porozumíme díky ní sami sobě.
Společenská
Tento druh inteligence, zvaný také interpersonální, vás nemusí titulovat zrovna Einsteinem, přesto je mimořádně cenný. Napomáhá rozumět lidem kolem, umění vcítit se do jejich rozpoložení a dobře s nimi vycházet. A to se hodí jak v běžném životě, tak v profesní oblasti. Se společenskou inteligencí vyniknete třeba v marketingu, politice či psychologii.
Přírodní
Horlivě třídíte odpad, trápí vás tání ledovců a nejraději byste si vzali z útulku všechny psy? Pravděpodobně máte silně vyvinutou „přírodní inteligenci“. Tito lidé jsou vysoce šetrní k životnímu prostředí a soucítí se zvířaty. Dobře se proto uplatňují v oblasti biologie, zoologie a botaniky a dovedou udělat mnoho pro „záchranu světa“.