Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Rodiče zavražděné Gabby Petito žalují policisty. Ti nepoznali, že influencerce hrozilo smrtelné nebezpečí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rodina zavražděné instagramové bloggerky Gabby Petito hodlá podat žalobu na policii za neúmyslné usmrcení. Ta loni při vyšetřování hádky mezi ní a jejím přítelem nerozpoznala, že je Petito v ohrožení života. K hádce došlo několik týdnů předtím, než ji podle úřadů přítel během společného výletu zabil. Informuje o tom Yahoo News, NBC News a další servery.

  Oznámení o žalobě tvrdí, že policie v turistickém městě Moab přehlédla známky toho, že Petito se 12. srpna 2021 stala obětí domácího násilí ze strany Briana Laundrieho. Policisté nakonec dovolili páru odjet poté, co po nich požadovali, aby strávili noc odděleně.

  Videozáznam z policejní tělesné kamery, který byl v průběhu vyšetřování v loňském roce široce sledován, ukazoval 22letou Petito viditelně rozrušenou. Vyvolal otázky, zda by jiná reakce policie mohla zabránit její smrti. Matka Gabby Nicole Schmidt, která se objevila prostřednictvím videa na tiskové konferenci, aby oznámila toto tvrzení, uvedla, že „sledovat to je velmi bolestivé“.

  Chtěla jsem proskočit obrazovkou a zachránit ji,“ řekla doslova Schmidt.

  Předtím, než mohou lidé žalovat vládní subjekty, je nutné oznámení o nárocích. V žalobě rodiny se uvádí, že bude požadovat odškodné ve výši 50 milionů dolarů. Moabští úředníci mají 60 dní na odpověď, než bude moci rodina podat žalobu na základě tohoto nároku.

  Právník rodiny James McConkie řekl novinářům v Salt Lake City, že „policisté nerozpoznali vážné nebezpečí, které jí hrozilo, a neprovedli úplné a řádné vyšetřování“.

  Neměli potřebný výcvik, aby rozpoznali jasné známky, že Gabby je obětí a že vážně potřebuje okamžitou pomoc,“ dodal.

  Veřejní pracovníci, jako jsou policisté, mají v mnoha státech včetně Utahu obvykle imunitu proti žalobám. Debata o této právní doktríně, známé jako „kvalifikovaná imunita“, se objevila po policejních přestřelkách v roce 2020 a dostala se do Kongresu i k Nejvyššímu soudu USA.

  Advokáti rodiny Petitových uvedli, že hodlají argumentovat tím, že uplatňování zákona o vládní imunitě v Utahu na žaloby za neúmyslné usmrcení je protiústavní a představuje překážku pro vyvození odpovědnosti.

  Jediný účinný způsob, jak tyto problémy napravit, je pohnat naše instituce k odpovědnosti za selhání, včetně orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl další právní zástupce rodiny Petitových Brian Stewart.

  Mluvčí městské správy v Moabu Lisa Churchová se po podání oznámení o žalobě odmítla vyjádřit. „Město nekomentuje probíhající soudní spory,“ uvedla.

  Petito byla měsíc po tomto incidentu nahlášena jako pohřešovaná. Její uškrcené tělo bylo nalezeno 19. září na okraji národního parku Grand Teton ve Wyomingu. Třiadvacetiletý Laundrie se později zabil na Floridě poté, co po něm policie pátrala souvislosti s její smrtí. Sebevraždu spáchal ve floridské divočině a zanechal po sobě zápisník, který podle úřadů obsahoval přiznání.

  Petito a Landrie pocházeli z Long Islandu ve státě New York.

  Policie podle výsledků vyšetřování chybovala

  Pátrání po Petito přitáhlo pozornost celého světa. Podnítilo amatérské pátrače k hledání stop na sociálních sítích. Přineslo také kontrolu úřadů a zpravodajských médií, která byla kritizována za to, že věnují více pozornosti pohřešovaným bělošským ženám než ženám barevné pleti.

  Začátkem tohoto roku nezávislé vyšetřování zjistilo, že policie v Moabu udělala „několik neúmyslných chyb“, když narazila na Petito a Laundrie. Ve zprávě policie uvedla, že je velmi pravděpodobné, že Petito „byla dlouhodobou obětí domácího násilí. Ať už fyzického, psychického a/nebo emocionálního“.

  Kromě podání žaloby Nicole Schmidt nedávno oznámila, že nadace Gabby Petito Foundation věnuje 100 000 dolarů na spolupráci s Národní linkou pro boj s domácím násilím, aby pomohla ostatním přežít bouřlivé a násilné vztahy.

  Minulý týden v rozhovoru pro agenturu Associated Press uvedla, že má stále mnoho nezodpovězených otázek ohledně toho, co se stalo.

  Když se ohlédnu zpět, neviděla jsem žádné příznaky. Myslím, že jediní dva lidé, kteří se kdy dozvědí, co se v tom vztahu stalo, byli Gabby a Brian. A my se můžeme dohadovat a můžeme vytvářet domněnky, ale ve skutečnosti nevíme, co se stalo,“ řekla. „S největší pravděpodobností ten scénář skončil takhle, protože se už nějaký čas něco dělo,“ dodala.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS