menu

18.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Zemřela Virginia Giuffre, klíčová postava v kauze Jeffreyho Epsteina

Virginia Giuffre, bojovnice proti sexuálnímu násilí a jedna z nejvýraznějších obětí kauzy Jeffreyho Epsteina, odešla ve věku 41 let. Zemřela na své farmě poblíž Perthu v západní Austrálii. Policie její smrt vyšetřuje jako sebevraždu.

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé při nočních útocích druhé strany

Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipropetrovské oblasti dítě a čtyři další lidi zranil, čtyři zraněné po ruském úderu ohlásil také Kyjev. Informovaly o tom portál listu Ukrajinska pravda a agentura Reuters. Dva mrtvé a tři zraněné naopak po ukrajinském útoku oznámila ruská Belgorodská oblast, napsal Reuters.

Reuters: Globální oteplování mění svět rychleji, než se dříve myslelo

Po dalším rekordním roce globálních teplot roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí v boji proti klimatickým změnám. To ovšem komplikuje nově zvolený americký prezident Donald Trump a nedostatečná snaha světa se dekarbonizovat a chránit ekosystémy. Podle nejnovějších studií, které shrnula agentura Reuters, se planeta otepluje rychleji, než se dříve předpokládalo.

Poslední celosvětový vědecký konsensus na tohle téma naposledy publikoval Mezivládní panele pro změnu klimatu (IPCC) v roce 2021, připomíná Reuters. Od té doby celá řada výzkumů z celého světa ukázala, že globální oteplování rychlostí překonalo vědecké predikce. Největších extrémů jsme se stali svědky v letech 2023 a 2024.

Pařížská dohoda nás zavazuje udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úrovní. Zatímco její osud je nejistý, protože od ní pod vládou Trumpa Spojené státy odstoupí, lidstvo už tuto červenou čáru překročilo. Vědci to zjistili v listopadu při studii 2000 let starých plynů zachycených v ledovcích na Antarktidě.

Když se vědci podívali na delší časové rozpětí sahající před industriální období, zjistili, že oteplení v roce 2023 dosáhlo 1,49 stupně Celsia. Jiné novější výzkumy nicméně tvrdily, že loni dočasně překročily teploty hranici 1,5 stupně poprvé v historii.

Oteplování Atlantiku ohrožuje funkčnost životně důležité Atlantické meridionální cirkulace (AMOC) – proudového systému, jenž transportuje teplotu vodu a klíčové živiny z tropů do severního Atlantiku a po celá staletí pomáhá udržovat klima na evropském kontinentu mírné a stabilní.

Podle výzkumů AMOC od roku 1950 oslabil o 15 procent. Loňský rok vědci ve studii publikované v časopisu Science Advances varovali, že systém může být blíže kritickému bodu zhroucení, než se dříve předpokládalo.

Musíme jednat rychle

Zhroucení AMOC by mělo dopady po celém světě. Ohrozilo by dešťové srážky, na nichž závisí miliardy lidí v Africe, Indii a Latinské Americe. Zvedly by se mořské hladin u pobřeží Severní Ameriky a v Evropě by došlo k ochlazení a četnějším a vydatnějším bouřím.

Oteplování kromě toho způsobuje odumírání korálů – v roce 2024 proběhla čtvrtá masivní událost bělení.

Ohřívající se oceány poskytují více energie tropickým bouřím. Jsou silnější, vytrvalejší a nepředvídatelnější. Klimatology například v říjnu 2024 šokoval hurikán Milton, pouze během jediného dne se vyvinul z tropické bouře na druhý nejsilnější hurikán zaznamenaný v Mexickém zálivu. Udeřil na západní pobřeží Floridy, kde způsobil značné škody.

Oteplování také přispívá k silnějším srážkám a velkým záplavám, které jsme loni mohli pozorovat v různých částech světa, včetně Česka.

Vysoké teploty odpařují vodu z půdy, čímž se mění vzorce srážek. Jelikož se snižuje její vlhkost, vznikají podmínky ideální pro intenzivnější lesní požáry. Amazonie v roce 2024 zažila nejhorší sucho od roku 1950, které vedlo k rekordním požárům. Ty v některých případech cíleně zakládali žháři.

Studie publikovaná v časopisu Nature Climate Change zjistila, že 13 procent úmrtí způsobených toxickým kouřem z lesních požárů během posledního desetiletí lze přičíst klimatickým změnám.

Arktická tundra už uvolňuje více oxidu uhličitého (CO2), než kolik dokáže absorbovat. Podobný scénář hrozí i Amazonskému deštnému pralesu a podle některých vědců už dokonce tento bod zlomu nastal nebo se blíží.

Tání ledovců může rovněž zvyšovat riziko vulkanické aktivity. Ustupující ledovce na Islandu uvolňují tlak na zemskou kůru, což může vést až k destabilizaci magnetických rezervoárů a větší sopečné činnosti.

Svět je na cestě k oteplení o 3 stupně Celsia, varují vědci. Jsou nutné okamžité kroky, jako je odklon od fosilních paliv a investice do odolnější infrastruktury a ochrany lesů, korálových útesů a zranitelných ekosystémů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Tak rozsáhlé bělení korálů jsme ještě nikdy neviděli, varují vědci před katastrofou

Od začátku roku 2023 se bělení rozšířilo na více než 80 procent korálových útesů po celém světě, varuje nová zpráva amerických vědců. Bylo nejhorší v historii. Tyto ekosystémy, na nichž je závislý i člověk, se už nestíhají vzpamatovat z tepelného stresu, protože extrémní vlny veder jsou stále častější a delší.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.
Reklama

DOPORUČUJEME

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Tak rozsáhlé bělení korálů jsme ještě nikdy neviděli, varují vědci před katastrofou

Od začátku roku 2023 se bělení rozšířilo na více než 80 procent korálových útesů po celém světě, varuje nová zpráva amerických vědců. Bylo nejhorší v historii. Tyto ekosystémy, na nichž je závislý i člověk, se už nestíhají vzpamatovat z tepelného stresu, protože extrémní vlny veder jsou stále častější a delší.

Průzkum: Většině lidí na klimatu záleží, ale mlčí. Mylně se domnívají, že jsou v menšině

Drtivá většina populace podporuje boj proti změně klimatu, ale mlčí a nedává to nijak najevo. Důvod? Každý si myslí, že je v menšině. Průzkum ukázal, jak důležité je nejen o klimatických změnách, ale o všech problémech otevřeně mluvit.

Trumpův sen o fosilní velmoci se rozpadá a může si za to sám. Ceny ropy se propadají kvůli clům

Americký prezident Donald Trump odstoupil od klimatických iniciativ, včetně Pařížské dohody, a slíbil udělat ze Spojených států fosilní velmoc. Jeho celní politika však může tento předvolební slib zkomplikovat, upozornila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Důvodem je hrozba klesající poptávky po ropě a s tím související propad cen za barel, což se prohloubí, pokud bude obchodní válka eskalovat.

Evropa se otepluje extrémně rychle, do roku 2100 se promění ve žhavé peklo

Rok 2024 byl globálně nejteplejším v historii měření. Nejnovější zpráva meteorologické služby Copernicus však varuje konkrétně před rychlým oteplováním Evropy, což vede ke značně nepředvídatelným projevům počasí. Jenom záplavy a bouře na kontinentu loni nějakým způsobem postihly 43 tisíc lidí a vzaly nejméně 355 životů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás