Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Reporty odhalily provázanost Uberu a politiků. Společnost lobbovala, podváděla policii a porušovala zákony

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tisíce uniklých souborů odhalily, jak společnost Uber v minulosti lobbovala u politiků a porušovala zákony. Reporty popisují například četné schůzky tehdejšího šéfa firmy Travise Kalanicka s Emmanuelem Macronem nebo bývalou evropskou komisařkou Neelie Kroes. Informace získal server The Guardian ve více než 83 tisících e-mailů a 124 tisících dalších záznamů. Na reportu pracoval také server BBC.

  Média reportují o uniklých dokumentech popisujících kontroverzní praktiky společnosti Uber. Ta měla mezi lety 2013 a 2017 porušovat zákony a podvádět policii. Lobbovat měla také u významných politiků. Patřil mezi ně například tehdejší francouzský ministr financí Emmanuel Macron nebo evropská komisařka Neelie Kroes.

  Informace unikly do rukou novinářů ze serveru The Guardian, který je následně sdílel s Mezinárodním konsorciem pro investigativní žurnalistiku. Na reportech tak pracovalo přes 180 novinářů z asi 40 médií, například Le Monde, Washington Post nebo BBC. Odtajněné složky společnosti Uber obsahovaly také často velice osobní a upřímné e-maily nebo iMessage a WhatsApp zprávy.

  „Když mluvíme o tom, že je Uber v současnosti naprosto jiná společnost, myslíme to doslova. Asi 90 procent současných zaměstnanců se k nám přidalo až po změně vedení,“ vyjádřilo se vedení Uber k uniklým složkám. Roku 2017 totiž musel po rozhodnutí akcionářů ze své pozice odejít tehdejší šéf Travis Kalanick.

  Nová šéfka Uber Dara Khosrowshahi pak měla za úkol „přetransformovat naprosto každý aspekt firmy“. Také proto se nynější vedení snaží podle serveru BBC od dřívějších činů svých zaměstnanců nebo šéfů distancovat, ale přímo je nepopírá.

  Jsme vám ohromně vděční za neobvyklou vstřícnost, napsala společnost Uber Macronovi

  Mezi největší odhalení uniklých složek pak patří napojení společnosti na známé politiky. Například Emmanuel Macron, v té době ministr financí, měl mít s šéfem Uberu Travisem Kalanickem poměrně blízký vztah. Pomoci mu měl s pokořením prvního trhu, na který chtěl vstoupit, tedy Paříží. Poskytoval mu tak další kontakty ve vládě nebo lobboval za pro Uber přívětivé zákony.

  V jednu chvíli měla proto společnost Uber Macronovi napsat, že je „ohromně vděčná, protože je jeho otevřenost a vstřícnost ze strany politika neobvyklá“. Úzký vztah pak měla mít firma také s viceprezidentkou Evropské komise Neelie Kroes. Ta měla rovněž uvažovat o práci pro Uber. A to ve chvíli, kdy svoji pozici u evropské instituce ještě neopustila. Dostala se tak do konfliktu zájmů, který je proti etickému kodexu Evropské unie.

  Společnost Uber byla už dříve známá kvůli různým kontroverzním skandálům, případům sexuálního obtěžování nebo úniku dat. Dokumenty známé nyní pod jménem Uber files však přináší přesnější a podrobnější informace. Lobbovat pak dle nich měla firma Uber také u tehdejšího amerického viceprezidenta Joe Bidena, irského premiéra Enda Kenny nebo izraelského premiéra Benjamina Netanyahu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS