-8.4 C
Czech
Pátek 9. ledna 2026
Protext ČTKRegiony čeká dalších „zlatých 30 let"

Regiony čeká dalších „zlatých 30 let"

Peking 11. září 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – V kazašské Astaně se ve čtvrtek konala Celosvětová konference k 10. výročí zahájení iniciativy Nové Hedvábné stezky a zlatému věku čínsko-středoasijských vztahů. DONG MING / PRO CHINA DAILY

Právě před deseti lety prezident Si Ťin-pching na Nazarbajevově univerzitě v kazašském hlavním městě Astaně poprvé navrhl vybudování Ekonomického pásu Hedvábné stezky (Silk Road Economic Belt), který se později vyvinul v iniciativu Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative, BRI) a nyní představuje důkaz síly multilateralismu.

Ve čtvrtek se proto v Astaně sešli vážení hosté z různých zemí a mezinárodních organizací na celosvětové konferenci k 10. výročí iniciativy BRI a zlatému věku čínsko-středoasijských vztahů.

Konference bilancovala úspěchy dosažené během prvního desetiletí BRI, které dále posílily přátelské vazby mezi Čínou a Kazachstánem, a zároveň oslavila zlatý věk spolupráce mezi Čínou a Střední Asií.

Jak uvedl ve svém blahopřání státní poradce Kazachstánu Erlan Karin, iniciativa Nové Hedvábné stezky se rozrostla na 180 zemí a mezinárodních organizací a společným úsilím přispěla k vytvoření otevřeného, inkluzivního a vyváženého systému regionální spolupráce.

„Republika Kazachstán zaujímá v prosazování iniciativy BRI jedinečnou roli,“ prohlásil. „Propojení národních infrastrukturních projektů a této iniciativy vytváří synergii v dopravních a logistických systémech a připravuje půdu pro novou architekturu transkontinentálních koridorů.“

Velvyslanec Číny v Kazachstánu Zhang Xiao ve svém projevu konstatoval, že přátelství mezi Čínou a Kazachstánem je neocenitelným pokladem pro obyvatele obou zemí.

Kromě toho Zhang také shrnul plodné úspěchy čínsko-kazachstánské spolupráce v posledních letech. Hosté pak zhlédli klíčové momenty z prvního desetiletí BRI ve videu Třicet tisíc mil po Hedvábné stezce (Thirty Thousand Miles Along the Silk Road).

Hostující řečníci se poté zabývali úlohou BRI při navrhování řešení a podpoře mezinárodní spolupráce tváří v tvář nedávným globálním výzvám včetně značného geopolitického napětí, ekonomické nejistoty, energetických dilemat a environmentálních krizí.

Vladimir Norov, ředitel Mezinárodního institutu pro Střední Asii (International Institute of Central Asia) a bývalý generální tajemník Šanghajské organizace pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization), ocenil výsledky spolupráce mezi Čínou a středoasijskými zeměmi a zdůraznil jejich přínos k prohloubení regionálních vazeb.

Djoomart Otorbajev, bývalý předseda vlády Kyrgyzstánu, zdůraznil historický význam Hedvábné stezky pro rozvoj Střední Asie a přechod této oblasti od uzavřeného vnitrozemského k propojenému kontinentálnímu regionu.

Klíčovou roli v úspěchu BRI sehrála hospodářská výměna mezi Čínou a Střední Asií, která nejen podpořila silný hospodářský růst, ale také posílila diplomatické vazby a prohloubila kulturní spojení mezi oběma regiony. Během „zlatých 30 let“ – období, kdy Čína navázala diplomatické styky s pěti středoasijskými zeměmi – intenzivně spolupracovala také média ze zemí BRI, což přineslo cenné výsledky.

Shi Huangjun, viceprezident Národního výstavního a kongresového centra v Šanghaji, ocenil kreativitu a úsilí Kazachstánu v oblasti revitalizace.

Shi zdůraznil, že BRI a Čínský mezinárodní veletrh dovozu (China International Import Expo, CIIE) mají společný cíl, kterým je zvyšování kvality života obyvatel. Uvedl, že CIIE, který je úzce spojen s BRI, podporuje obchodní propojení a spolupráci prostřednictvím aktivit, jako jsou národní výstavy, přehlídky podniků a inovační zóny. Podpora Kazachstánu pak zásadním způsobem přispěla k tomu, že se veletrh CIIE stal „zlatou branou“ pro kazašské firmy vstupující na čínský trh. Na závěr pak vyzval všechny národy, aby tuto bránu využily, posílily své vztahy s Čínou a společně přivítaly dalších „zlatých 30 let“ pro Čínu a Střední Asii.

V zájmu posílení vazeb mezi Čínou a Kazachstánem uzavřel deník China Daily 21st Century English Education Media memorandum o spolupráci s kazašskou společností DKN world news. Cílem této dohody je posílit mediální výměnu mezi oběma národy a posílit jejich společné úsilí o podporu stability, prosperity a propojení v celé Střední Asii.

Qu Yingpu, vydavatel a šéfredaktor média China Daily, zdůraznil, že deník China Daily je připraven posílit své zpravodajství o pokrocích Nové Hedvábné stezky, představovat lidské příběhy s ní spojené, zdůrazňovat globální přínosy iniciativy a podporovat výměny a komunikaci, zejména v rámci generace Z. Vyjádřil také naději, že stávající trend rozvoje čínsko-kazachstánské spolupráce bude pokračovat i nadále a podpoří stabilitu a pokrok v příštích „zlatých 30 letech“.

Také kancelář Čínského mezinárodního veletrhu dovozu (China International Import Expo Bureau) spojila své síly s Kazachstánským centrem pro rozvoj obchodní politiky, aby připravila půdu pro nadcházející šestý ročník veletrhu. Cílem jejich strategické spolupráce je zúročit prostřednictvím účasti na CIIE dosavadní obchodní úspěchy Kazachstánu a položit tak základy pro ještě úspěšnější budoucnost.

Ohromný úspěch této akce, pořádané v pulzujícím městě Astana, je symbolem spolupráce a jednoty, která vytváří hlavní bránu pro rozvoj BRI napříč Eurasií i mimo ni. Tato iniciativa je připravena dále prohlubovat spolupráci nejen mezi Čínou a Kazachstánem, ale i v celé Střední Asii a zbytku světa.

Foto –
https://mma.prnewswire.com/media/2206265/image_5019985_23426729.jpg

emilious88@outlook.com

Reklama

Doporučujeme

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.

NASA stahuje posádku Crew-11 z ISS kvůli zdraví astronauta

NASA rozhodla o předčasném návratu čtyřčlenné posádky mise Crew-11 z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Důvodem je zdravotní problém jednoho z astronautů, kterého agentura nejmenovala a nezveřejnila ani podrobnosti k jeho stavu.

Rusko při nočních útocích na Ukrajinu použilo raketu Orešnik, uvedla Moskva

Rusko oznámilo, že v noci při rozsáhlém útoku na Ukrajinu použilo i novou nadzvukovou střelu Orešnik, píší agentury s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Podle jeho informací byl útok reakcí na ukrajinský pokus zaútočit na konci loňského roku drony na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Trump tvrdí, že Machado mu chce dát Nobelovu cenu míru

Prezident Donald Trump oznámil, že se příští týden setká s venezuelskou opoziční lídryní Maríou Corinou Machado. Zároveň řekl, že by přijal Nobelovu cenu míru, kterou mu podle jeho slov chce Machado předat nebo s ním sdílet.

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.

Trumpova administrativa plánuje odstoupení USA od klíčové klimatické dohody OSN

Bílý dům oznámil plán odejít z UNFCCC, dohody, která tvoří základ globální klimatické spolupráce. Součástí kroku má být i odchod z dalších institucí včetně IPCC. Kritici varují před izolací USA, právní experti zase řeší, kdo o takovém odchodu smí rozhodnout.

Johnny Knoxville ohlásil návrat Jackass, nový film už má datum premiéry

Legendární parta, která proměnila bolest v popkulturu, se vrací. Johnny Knoxville na Instagramu oznámil nový film společně s datem premiéry. Zatím ale neprozradil, co přesně fanoušky čeká a kdo se tentokrát objeví na place.

Izrael zaútočil v Gaze po neúspěšném odpalu rakety z Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes oznámila, že provedla útok na raketové stanoviště poblíž města Gaza poté, co odhalila neúspěšný odpal rakety z Pásma Gazy, který nezasáhl izraelské území. Podle agentury Reuters vyvstávají otázky, kdy začne další fáze příměří v Gaze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama